|

توافق امنیتی جدید آمریکا و عربستان سعودی

دولت «جو بایدن» در راستای تلاش‌های خود به منظور تسهیل عادی‌سازی روابط میان عربستان و اسرائیل، در حال نهایی‌سازی توافقی است که طی آن آمریکا به دفاع از عربستان سعودی کمک خواهد کرد.

توافق امنیتی جدید آمریکا و عربستان سعودی

به گزارش شبکه شرق، منابع آگاه از نزدیک شدن آمریکا و عربستان به یک توافق امنیتی جدید خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات آمریکایی و سعودی از نزدیک شدن دو کشور برای رسیدن به یک توافق امنیتی جدید خبر دادند.

بر این اساس، منابع آگاه آمریکایی و سعودی که نخواستند نامشان فاش شود، به «وال استریت ژورنال» اعلام کردند: «دولت «جو بایدن» در راستای تلاش‌های خود به منظور تسهیل عادی‌سازی روابط میان عربستان و اسرائیل، در حال نهایی‌سازی توافقی است که طی آن آمریکا به دفاع از عربستان سعودی کمک خواهد کرد.

توافق احتمالی میان دو طرف، بخشی از یک بسته گسترده‌تر شامل پیمان هسته‌ای غیرنظامی میان آمریکا و عربستان، گام‌های عملی برای ایجاد کشور مستقل فلسطین، و پایان دادن به منازعه فعلی در غزه است.»

«وال استریت ژورنال» می‌گوید: «موافقت با توافق جدید واشنگتن با ریاض، نیازمند تصویب در کنگره است که در آن صورت، دوسوم قانونگذاران باید با آن موافقت کنند. رسیدن به چنین اجماعی، تنها در صورتی قابل تحقق است که این موضوع منوط به عادی‌سازی روابط میان عربستان و اسرائیل باشد.

مقامات آگاه می‌گویند پیش‌نویس این معاهده براساس پیمان امنیتی دوجانبه میان آمریکا با ژاپن طراحی شده است.»

از آنجا که آمریکا براساس پیمان دوجانبه با ژاپن، متعهد به دفاع نظامی از این کشور در برابر حمله خارجی است، معلوم نیست آیا توافق جدید با عربستان شامل این موضوع می‌شود یا خیر.

منبع: مهر
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها