|

واکنش باقری به احتمال صدور قطعنامه علیه ایران

باقری کنی درخصوص احتمال صدور قطعنامه علیه ایران تصریح کرد: آژانس یک نهاد فنی است؛ انتظار می‌رود که همه کشورها، از جمله اعضای شورای حکام بر اساس رویکرد فنی آژانس برخورد کنند.

واکنش باقری به احتمال صدور قطعنامه علیه ایران

به گزارش شبکه شرق، علی باقری کنی درخصوص احتمال صدور قطعنامه علیه ایران تصریح کرد: آژانس یک نهاد فنی است؛ انتظار می‌رود که همه کشورها، از جمله اعضای شورای حکام بر اساس رویکرد فنی آژانس برخورد کنند. رویکرد غیرسازنده برخی کشورهای عضو در زمینه استفاده از ظرفیت آژانس در مسیر اهداف سیاسی‌شان قطعا به ضرر هویت آژانس و نقش آفرینی آژانس و به ضرر نقش تخصصی آژانس خواهد بود.

«علی باقری کنی» سرپرست وزارت امور خارجه در پایان جلسه هیات دولت، با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به سفر منطقه‌ای اخیر خود عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه به عنوان یک کشور تاثیرگذار همواره حاضر بوده و به نقش ثبات‌بخش خود به عنوان یک مسئولیت منطقه‌ای همواره پایبند بوده است. در شرایطی که ما با شهادت ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان مواجه بودیم، لازم بود تاکید دیگری بر استمرار و استحکام سیاست جمهوری اسلامی ایران در عرصه ثبات بخشی در منطقه و حمایت از مقاومت به عنوان بازیگر و نهاد ثبات ساز در منطقه تاکید کنیم؛ لذا سفرم به لبنان و سوریه در این چهارچوب بود. ملاقات‌های خوبی با مسئولان عالی‌رتبه دو کشور انجام شد. دیدارهای خیلی خوب و موفقی هم با بازیگران اصلی صحنه مقاومت در لبنان و فلسطین چه در سوریه و چه در لبنان داشتیم و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در عرصه حمیات از جریان مقاومت مجددا مورد تاکید قرار گرفت.

او در رابطه با نشست وزرای خارجه کشورهای اسلامی عنوان کرد: این در دستور کار ما قرار دارد. در تماس‌هایی که با چند تن از وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی طی چند روز گذشته داشتم، مجددا این مساله مورد تاکید قرار گرفته است. آنها هم با موافقت با این ابتکار و پیشنهاد تلاش می‌کنند نظر دیگر کشورهای اسلامی را هم نسبت به این مساله جلب کنند.

باقری کنی درخصوص احتمال صدور قطعنامه علیه ایران تصریح کرد: آژانس یک نهاد فنی است؛ انتظار می‌رود که همه کشورها، از جمله اعضای شورای حکام بر اساس رویکرد فنی آژانس برخورد کنند. رویکرد غیرسازنده برخی کشورهای عضو در زمینه استفاده از ظرفیت آژانس در مسیر اهداف سیاسی‌شان قطعا به ضرر هویت آژانس و نقش‌آفرینی آژانس و به ضرر نقش تخصصی آژانس خواهد بود. ما همواره دولت‌های مختلف را دعوت کرده‌ایم که اجازه دهند آژانس نقش فنی و تخصصی خود را ادامه دهد و به خاطر ناکامی‌ها و شکست‌هایی که در عرصه‌های خارج از آژانس داشتند، آنجا را به محل تسویه حساب سیاسی تبدیل نکنند.

او ادامه داد: ما همواره ظرفیت‌های متعددی در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی و توافق پادمان داشتیم و داریم؛ هرگاه بنا بر مصالح کشور و اولویت‌های سازمان انرژی اتمی تشخیص داده شود، ظرفیت‌های مورد نظر فعال خواهد شد.

سرپرست وزارت خارجه گفت: دیپلماسی و میدان در واقع دو رکنی هستند که هویت‌شان و کارآمدی‌شان در تعامل با هم محقق خواهد شد؛ جداسازی این دو، نه عملی است و نه به نفع کشور است.

منبع: ایلنا
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها