|

قطعنامه شورای حکام علیه ایران امروز صادر می‌شود؟

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها به واشنگتن، از قصد خود برای قطعنامه‌ای تند علیه ایران گفته‌اند.

قطعنامه شورای حکام علیه ایران امروز صادر می‌شود؟

به گزارش شبکه شرق، نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی امروز در وین آغاز به کار کرد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، آغاز به کار کرد و «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس در ابتدای این نشست بیانیه افتتاحیه را قرائت کرد.

این نشست امروز دوشنبه «۱۴ خردادماه» آغاز به کار کرد و تا روز پنجشنبه «۱۷ خرداد ماه» ادامه خواهد داشت. موضوع هسته‌ای ایران و اجرای موافقتنامه جامع پادمانی، از جمله موضوعات در دستورکار در این نشست خواهد بود.

هفته گذشته، گزارش محرمانه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بین اعضای شورای حکام ارائه و در این خصوص، جزئیاتی توسط رسانه‌های غربی در این‌باره منتشر شد.

در این بین برخی رسانه‌ها از جمله وال استریت ژورنال، گزارش‌ها و زمزمه‌هایی در خصوص برنامه کشورهای اروپایی برای تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حکام منتشر کردند و همچنین مدعی شدند که آمریکا با رویکرد سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه در خصوص تصویب قطعنامه علیه ایران مخالف است.

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها به واشنگتن از قصد خود برای قطعنامه‌ای تند علیه ایران گفته‌اند. همچنین این رسانه افزود که آمریکا خلاف دفعات قبل و فشاری که پیش از هر نشست شورای حکام اعمال می‌داشت، تعدادی دیگر از کشورها را نیز برای رای ممتنع در این نشست تحت فشار قرار داده است.

در این بین، کشورهای غربی که در حال یک اقدام تکنیکال جهت مشوش کردن اوضاع داخلی ایران و همچنین تاثیرگذاری بر روند انتخابات در ایران هستند، باید به این نکته توجه کنند با توجه به تجربه دفعات قبل که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۱ رخ داد، اگر اقدام به صدور قطعنامه‌ای کنند، ایران هم عکس‌العمل نشان خواهد داد و این موضوع بیش از آنکه به ضرر ایران باشد، به ضرر خود آنها خواهد بود و متفاعد می‌شوند که ایجاد هزینه‌ سیاسی برای ایران باعث هزینه علیه خود آن‌ها خواهد شد.

صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام فقط شرایط را بدتر می‌کند

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، با وجود احتمال ارائه قطعنامه‌ای ضدایرانی توسط قدرت‌های غربی در جلسه آتی شورای حکام گفت که چنین قطعنامه‌ای نتیجه مثبتی به دنبال ندارد و فقط شرایط را بدتر می‌کند.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین با توجه به آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز (دوشنبه)، در پیامی گفت: «جلسه ماه ژوئن شورای حکام آژانس آغاز خواهد شد. به نظر نمی‌رسد که بی‌سروصدا برگزار شود.»

با توجه به مطرح شدن موضوع تنظیم پیش‌نویس‌‎ قطعنامه‌ای ضدایرانی از سوی دیپلمات‌های اروپایی شورای حکام در برخی گزارش‌های رسانه‌ای، اولیانوف در پیامی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «ممکن است قطعنامه‌ای ضدایرانی ارائه شود. امیدواریم که این اتفاق نیفتد. چنین قطعنامه‌ای، به خودی خود، نمی‌تواند دربردارنده نتایج مثبتی باشد اما می‌تواند به طور جدی شرایط را بدتر کند.»

هفته گذشته، خبرگزاری رویترز گزارش داد که سه دیپلمات اروپایی خبر داده‌اند انگلیس، فرانسه و آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران در آستانه نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بین اعضای این نهاد توزیع کرده‌اند.

آن‌ها گفتند، به نظر می‌رسد که سه کشور اروپایی عضو برجام قصد دارند به رغم مخالفت آمریکا، متحد خود، اقدامات خود را به پیش ببرند.

رویترز پیشتر خبر داده بود آمریکا و سه کشور اروپایی درباره اینکه آیا با ایران راه تقابل را پیش بگیرند، دچار اختلاف شده‌اند.

واشنگتن بیم آن را دارد که صدور چنین قطعنامه‌ای ممکن است باعث افزایش تنش در منطقه شود و در آستانه انتخابات ماه آبان ماه آمریکا، برای ساکن کاخ سفید دردسرساز شود.

آخرین بار، غربی‌ها در آبان ماه ۱۴۰۱ علیه ایران قطعنامه‌ای صادر کردند تا تهران را به همکاری بیشتر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وادار کنند اما این قطعنامه با واکنش تندی مواجه شد و ایران برای اولین بار غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خود در سایت فردو را کلید زد.

ایران تهدید کرده است که هرگونه صدور قطعنامه در شورای حکام، واکنش جدی و حتمی از طرف تهران را در پی خواهد داشت.

منبع: تسنیم
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها