|

پایان روز نخست ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری

چه کسانی امروز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ شدند؟/ ویدئو

روز نخست ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید؛ روز دوم از فردا، هشت صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد داشت.

چه کسانی امروز کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ شدند؟/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، روز اول ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با حضور پنج داوطلب کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید.

امروز «پنج‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳»، با ثبت‌نام «سعید جلیلی» در انتخابات ریاست جمهوری، روز نخست ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید؛ روز دوم ثبت‌نام از فردا «جمعه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳»، هشت صبح آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد داشت.

نخستین روز ثبت‌نام کاندیداهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در حالی از صبح پنج‌شنبه «۱۰ خرداد ماه»، آغاز شد که چهره‌هایی اصلاح‌طلب و مستقل، پیشگام نام‌نویسی برای حضور در انتخابات بودند.

ستاد انتخابات کشور، تا پایان نخستین روز ثبت‌نام داوطلبان حضور در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ثبت‌نام پنج کاندیدا را قطعی کرد. در بعدازظهر روز نخست ثبت‌نام‌ها، «قدرتعلی حشمتیان» رئیس دوره‌ای خانه احزاب ایران و «سعید جلیلی» یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتخابات ثبت‌نام کردند.

از ساعت هشت صبح امروز و با دستور «احمد وحیدی» وزیر کشور، فرآیند پنج‌روزه نام‌نویسی از دواطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری در ستاد انتخابات کشور آغاز شد. وزیر کشور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه این انتخابات نیز همچون انتخابات مجلس در کمال امنیت و سلامت و رقابت خوب و مشارکت گسترده همه مردم انجام خواهد شد، اظهار کرد: فرایند انتخابات به مدت پنج روز برای ثبت‌نام، هفت روز برای بررسی صلاحیت‌ها و ۱۴ روز برای تبلیغات داوطلبان تداوم خواهد داشت؛ همگان خود را برای مشارکت گسترده در هشتم تیرماه آماده کنند.

با گذشت سه ساعت از آغاز فرآیند نام‌نویسی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری و در شرایطی که هنوز کاندیدای شناخته‌شده‌ای در ستاد انتخابات کشور حاضر نشده بود، «محسن اسلامی» سخنگوی ستاد انتخابات اعلام کرد: «در ساعت‌های اولیه، ۳۰ نفر داوطلب برای نامزدی ریاست‌جمهوری به ستاد مراجعه کردند که بعد از بررسی مدارک شرایط لازم را برای ثبت‌نام قطعی نداشتند. او با یادآوری محتوای اطلاعیه ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: حتماً داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری این اطلاعیه را مطالعه کنند و براساس آن برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات تصمیم‌گیری کنند چراکه ثبت‌نام قطعی ویژه کسانی است که وضعیت‌شان با شرایط ثبت‌نام مطابقت دارد.»

پس از سخنان سخنگوی ستاد انتخابات و در حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه، نخستین کاندیدای شناخته‌شده‌ای که در محل ثبت‌نام‌ها حاضر شد، «محمدرضا صباغیان» نماینده مجلس شورای اسلامی بود که در جمع خبرنگاران اولویت نخست خود را اصلاح ساختار اداری و سیاسی اعلام کرد و گفت: ریشه مشکلات کشور در ساختار اداری و سیاسی نهفته و تا زمانی که این ساختار اصلاح نشود، طبیعتاً هرکس بیاید در همان ریل حرکت خواهد کرد و تفاوتی ایجاد نخواهد شد.

به موازات حضور صباغیان در ستاد انتخابات کشور، «مصطفی کواکبیان» دبیرکل حزب مردم‌سالاری نیز به‌عنوان نخستین کاندیدای اصلاح‌طلب داوطلب انتخابات شد تا نتیجه ثبت‌نام چهره‌های شاخص تا پیش از ظهر روز نخست نام‌نویسی، به پیشگامی مستقلان و اصلاح‌طلبان از یک‌سو و غیاب اصولگرایان از سوی دیگر منجر شود.

کواکبیان که سابقه نمایندگی مجلس در دوره‌های هشتم و دهم را در کارنامه دارد، پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران حاضر شد و با بیان اینکه با شعار «صداقت با مردم» در انتخابات ثبت‌نام کرده است، اظهار کرد: «پنج برنامه راهبردی دارم که نخستین برنامه تحقق جمهوری سوم است. او ادامه داد: باید بر اساس اصل ۱۷۷ شاهد بازنگری در قانون اساسی باشیم تا به رفع بن‌بست‌ها در اداره امور منجر شود.»

«عباس مقتدایی» نیز دیگر نماینده مجلس است که بعدازظهر امروز، وارد ستاد انتخابات وزارت کشور شد و با گذراندن مراحل اولیه، برای کاندیداتوری ثبت‌نام کرد تا هم چهره‌ای از جناح اصولگرایی به ترکیب اسامی داوطلبان اضافه شود و هم اعلام آمادگی برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی از سوی نمایندگان ادوار و فعلی مجلس تداوم یابد.

او پس از ثبت‌نام با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: «همه بخش‌های جامعه ما نیازمند رسیدگی هستند. باید از تجربیات استفاده و همه مردم ایران را در ساختن و پیشرفت کشور سهیم کنیم. این انتخابات امید ایرانیان را بیشتر خواهد کرد و طمع دشمنان را از بین خواهد برد.»

در ساعات پایانی نخستین روز ثبت‌نام‌ها «قدرتعلی حشتمیان» رئیس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان ایران که او نیز نمایندگی مجلس را در دوره پنجم تجربه کرده است، پس از گذراندن مراحل اولیه برای کاندیداتوری ثبت‌نام کرد.

او بعد از پایان فرایند ثبت‌نام با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: «مشکلات کشور زیاد است و من قطعا دولتی تشکیل خواهم داد که رفاه ایجاد کند.»

دقایقی بعد هم «سعید جلیلی» که از ساعتی پیش در شبکه‌های اجتماعی، گمانه‌زنی‌هایی درباره حضورش در ستاد انتخابات کشور مطرح شده بود، با همراهی «امیرحسین ثابتی» نماینده تهران داوطلب کاندیداتوری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری شد. جلیلی پیش از این در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا بود و در سال ۱۴۰۰ نیز در سیزدهمین دوره این انتخابات حضور داشت اما در نهایت به نفع سیدابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد. او اکنون نماینده‌ی رهبری در شورای عالی امنیت ملی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

جلیلی پس از انجام ثبت‌نام در جمع خبرنگاران حاضر شد و اظهار کرد: «آسیب‌های اداری، اجرایی، سیاسی که به ظاهر ساده و پیش‌پاافتاده به نظر می‌آید، موجب انحصارها، اتلاف سرمایه‌ها، معطل ماندن ابتکارها، و کندی و توقف در مسیر تعالی کشور می‌شود و کشور ما برای پیشرفت بیشتر و عدالت پایدارتر به تصمیم‌های نقطه‌زن نیاز دارد.»

پایان‌یافتن سخنان جلیلی، با آخرین دقایق مهلت قانونی روز نخست ثبت‌نام‌ها مصادف شد که در نهایت، به نام‌نویسی دو داوطلب مستقل (صباغیان و قدرتعلی حشتمیان)، دو داوطلب اصولگرا (سعید جلیلی و عباس مقتدایی) و یک کاندیدای اصلاح‌طلب (مصطفی کواکبیان) انجامید.

بر اساس این گزارش، محمدرضا صباغیان، عباس مقتدایی، مصطفی کواکبیان، قدرتعلی حشمتیان و سعید جلیلی در روز اول در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کردند.

 

منبع: ايسنا
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها