|

دعوت «ندای ایرانیان» از اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات و توصیه‌هایی برای شورای نگهبان

حزب «ندای ایرانیان» هم‌زمان با آغاز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری، بیانیه‌ای صادر کرد.

دعوت «ندای ایرانیان» از اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات و توصیه‌هایی برای شورای نگهبان

حزب «ندای ایرانیان» هم‌زمان با آغاز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری، با صدور بیانیه‌ای تحلیلی، از چهره‌های شایسته اصلاح‌طلب و میانه‌رو، دعوت به حضور در انتخابات ریاست جمهوری کرد و توصیه‌های نیز برای شورای نگهبان مطرح کرد.

متن بیانیه حزب ندای ایرانیان به شرح زیر است:

«به نام خدا

دست تقدیر چنین رقم خورد که پس از اتفاق تلخ و دردناک سقوط بالگرد رئیس‌جمهور فقید و همراهانش، هشتم تیرماه شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری باشیم. ایرانمان روزهای خوبی را سپری نمی‌کند. مدیریت ناکارآمد، غیر مدبرانه و حکمرانی ضعیف دولت سیزدهم، کشور را در وضعیت خطیری قرار داده و بسیاری از نخبگان، دانشگاهیان، متخصصان و جوانان شایسته را ناامید و سرخورده کرده است.

در دولتی که با شعار به سامان کردن اقتصاد و معیشت مردم سرکار آمده بود، شاهد کوچک‌تر شدن سفره‌های مردم بودیم و جای تأسف دارد که دسترسی به اقلام اساسی برای اغلب شهروندان شریف و نجیب ایرانی، هرماه سخت‌تر شد. درعین‌حال دولتی که قول داده بود بورس را از بحران نجات دهد و نوسانات قیمت دلار و ارز را کنترل کند و سالانه یک میلیون شغل و مسکن بسازد و گشت ارشاد مدیران را جایگزین گشتِ مزاحمت بانوان کند، در عمل تا اینجا موفق به تحقق اکثر شعارها نشد؛ البته منکر تلاش‌ها برای بهبود اوضاع اقتصادی در حوزه‌های اقتصادی و بین‌المللی نیز نیستیم.

به باور ما وضعیت امروز ایران، نتیجه انتخابات غیررقابتی سیزدهم و حذف دلسوزان کارنامه‌دار از عرصه انتخابات بود.

جای بسی تأسف دارد علی‌رغم چنین کارنامه‌ای، رسانه‌های رسمی و حلقه حامیان دولت سیزدهم تلاش می‌کنند عملکردی درخشان از دولت بسازند. حال‌آنکه به اذعان و تائید عموم کارشناسان، کارنامه دولت سیزدهم علی‌رغم همه زحمات و تلاش‌ها و فروتنی شخص رئیس‌جمهور فقید در مجموع خسارت‌بار بود. در چنین شرایطی، برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری، شاید فرصتی برای قرارگرفتن قطار اداره کشور در ریل صحیح و کارشناسی باشد.

بیانیه‌های کارشناسی و دغدغه‌مندانه حزب ندای ایرانیان در سه سال گذشته گواهی می‌دهد که این حزب هیچ‌گاه نسبت به وضعیت اداره کشور بی‌تفاوت نبوده و در مناسبت‌های گوناگون انتقادات صریح و دلسوزانه خود را با مردم و دولتمردان در میان گذاشته است. ضمن آنکه اگر در جایی توفیقی نیز حاصل شده منصفانه به آن اشاره کرده است.

اکنون زمان آن رسیده که چهره‌های ملی، عالم، کارنامه‌دار و با برنامه اصلاح‌طلب و میانه‌رو وارد میدان ریاست جمهوری شده و کشور را از شرایط خطیرِ دست‌پختِ مدیران نالایقِ اغلب وابسته به یک حلقه خاص، رهایی بخشند.

طی روزهای گذشته حزب ندای ایرانیان، مذاکرات فشرده و متعددی با بعضی چهره‌های شایسته و کاردان کشور داشته و ضمن طرح دغدغه‌ها، در جریان ملاحظات افراد برای کاندیداتوری قرار گرفته است.

 ما معتقدیم دیگر فرصت آزمون و خطا وجود ندارد و با همه توان نباید اجازه داد سکان اداره کشور در اختیار افراد و جریان‌هایی قرار گیرد که با ایده‌های تخیلی و توهمات هزینه زا، کشور را در معرض مسائلی غیرقابل جبران قرار می‌دهند.

تجربه سه سال گذشته نشان داده که کشور بزرگ ایران با تنوع مثال‌زدنی و حضور گرایش‌های مختلف فکری و عقیدتی، نیاز به انتخاباتی آزاد، رقابتی و در شان ملت بزرگ ایران دارد. این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل عاری از رقابت واقعی بوده و خروجی چنین انتخاباتی که جمهوریت نظام را خدشه‌دار و شهروندان را ناامید کرد، در نهایت به اعتراضات مردمی نیمه دوم سال ۱۴۰۱ منجر شد.

از شورای محترم نگهبان انتظار می‌رود به تذکرات ناصحان و دلسوزان عمل کرده و ضمن جبران عملکرد دوره‌های گذشته که گلایه رهبر انقلاب و نارضایتی اکثر دلسوزان کشور را به دنبال داشت، این بار از جفا در حق همه کاندیداهای شایسته خودداری کرده و گزارشات غیرموثق و جهت‌دار را در رد صلاحیت کاندیداهای واجد شرایط دخالت ندهد.

فرصت را غنیمت دانسته و از چهره‌های ملی اصلاح‌طلب و میانه‌رو می‌خواهیم علی‌رغم تردیدها و دل‌نگرانی‌ها و گلایه‌ها فرصت ثبت نام را از دست ندهند و برای تغییر در روند وضع موجود وارد عرصه رقابت شوند.

امیدواریم با همراهی و توجه نهادهای مسئول به واقعیت‌های موجود کشور، ثبت‌نام چهره‌های شایسته و حضور معنادار مردم در یک انتخابات رقابتی و سالم، روزهای بهتری در انتظار ایران عزیز باشد.

حزب ندای ایرانیان

پنج‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳»

 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها