|

اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح درباره حضور «آکینجی» پهپاد ترکیه‌ در ایران

ستادکل نیروهای مسلح، در اطلاعیه‌ای، دلایل حضور «آکینجی» پهپاد ترکیه در عملیات جستجوی بالگرد «ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور را اعلام کرد.

اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح درباره حضور «آکینجی» پهپاد ترکیه‌ در ایران

به گزارش شبکه شرق، ستادکل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای، دلایل حضور «آکینجی» پهپاد ترکیه در عملیات جستجوی بالگرد «ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور و عدم موفقیت آن در این عملیات را تشریح و اعلام کرد: «نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد، توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح مشخص شد.»

مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: «به دنبال وقوع سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور و هیات همراه و وجود شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد و پیچیدگی جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه و نیز حضور پهپادهای پیشرفته ایرانی مجهز به رادار «سار» برای انجام مأموریت در شمال اقیانوس هند و فاصله طولانی آن‌ها با محله سقوط بالگرد، در مجموع نیروهای امدادی ناگزیر از راه‌های زمینی عملیات جستجو را آغاز کردند.

در این شرایط ستاد کل نیروهای مسلح پس از اعلام همکاری کشورهای دوست، با پیشنهاد نزدیک‌ترین کشور یعنی ترکیه موافقت کرد؛ اما با وجود اینکه ترکیه پهپاد مجهز به دوربین‌های دید در شب و حرارتی را به منطقه اعزام کرد، این پهپاد به دلیل نداشتن تجهیزات «تشخیص و کنترل نقاط زیر ابر» موفق به اعلام دقیق محل سقوط بالگرد نشد و در نهایت به کشور ترکیه بازگشت.

نهایتاً در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح که از مأموریت در شمال اقیانوس هند فراخوانده شده بودند، کشف شد.

پهپادهای مجهز به «رادار سار» قادر به تشخیص و کنترل نقاطِ زیر ابرهای فشرده هستند.»

همچنین مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح با ارسال پیام‌هایی از تلاش‌ و همکاری‌ و همدردی همه کشورها، از جمله روسیه و چین و به ویژه کشور دوست «ترکیه» تشکر و قدردانی کرد.

منبع: تسنیم
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها