|

آغاز رسمی «حملات هدفمند» اسرائیل به «رفح»؛ هشدار تخلیه فوری و فرار مردم از رفح صادر شد/ تصاویر

ارتش اسرائیل امروز (دوشنبه) دستور تخلیه فوری بخش هایی از شهر رفح را صادر کرد. اسرائیل هنوز درباره آغاز حمله زمینی به رفح اظهارنظر رسمی نکرده است.

آغاز رسمی «حملات هدفمند» اسرائیل به «رفح»؛ هشدار تخلیه فوری و فرار مردم از رفح صادر شد/ تصاویر

به گزارش شبکه شرق، سخنگوی ارتش اسرائیل به شکل رسمی، از آغاز مرحله اول عملیات نظامی در شرق رفح خبر داد.

منابع عبری از تایید مرحله اول عملیات ارتش اسرائیل علیه رفح، از سوی کابینه جنگی اسرائیل خبر می‌دهند.

خبرگزارش اسپوتنیک گزارش داد که آویخای ادرعی، سخنگوی عرب‌زبان ارتش اسرائیل، عصر «دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳»، به طور رسمی از آغاز مرحله اول عملیات زمینی ضداهدافی وابسته به جنبش حماس در شرق رفح در جنوب غزه خبر داد.

دقایقی قبل‌تر، کابینه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام کرد کابینه جنگی اسرائیل، به اتفاق آرا، تصمیم به ادامه عملیات در رفح گرفت تا فشار نظامی بر حماس را برای آزادی اسرا و دستیابی به دیگر اهداف جنگ ادامه دهد.

گفتنی است، نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر فلسطینی در شهر رفح واقع در جنوبی‌ترین نقطه غزه پناه گرفته‌اند. در صورت آغاز عملیات اسرائیل در این منطقه، آوارگان فلسطینی جایی برای رفتن ندارند. آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد روز جمعه گفت، چنانچه اسرائیل طرح خود برای حمله به رفح را پیش ببرد، صدها هزار نفر در معرض خطر مرگ قرار خواهند داشت.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد ساعاتی قبل‌تر گفته بود از بابت گزارش‌هایی که نشان می‌دهند حمله زمینی گسترده اسرائیل به رفح ممکن است قریب‌الوقوع باشند، مستوجب نگرانی است.

کابینه جنگ اسرائیل مرحله اول عملیات رفح را تایید کرد

منابع عبری از تایید مرحله اول عملیات ارتش اسرائیل علیه رفح از سوی کابینه جنگی اسرائیل خبر می‌دهند.

روزنامه یدیعوت آحارونوت در گزارشی نوشت: «پس از آنکه به ساکنان جنوب نوار غزه هشدار داده شد که به مناطق امن بروند، وزرای کابینه جنگی اسرائیل به اتفاق آرا به عملیات علیه رفح، در پی حمله حماس به گذرگاه کرم ابوسالم و شکست مذاکرات آزادی اسرا، رأی مثبت دادند.»

هنوز جزئیات بیشتری از این خبر منتشر نشده است.

هشدار تخلیه فوری شهر در پی حمله اسرائیل به رفح

ارتش اسرائیل به فلسطینیان ساکن در بخش‌های شرقی رفح اعلام کرده که این مناطق را تخلیه کنند. 

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل روز دوشنبه به حدود 100هزار فلسطینی دستور داد تا از شهر جنوبی رفح در نوار غزه تخلیه شوند و این نشان می‌دهد که حمله زمینی به آنجا قریب‌الوقوع است. حمله زمینی احتمالی ارتش اسرائیل تلاش‌ها برای میانجی‌گری آتش‌بس را پیچیده‌تر خواهد کرد.

عملیات قریب الوقوع در رفح- جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند و بیم آن می رود تعداد زیادی کشته شوند- زنگ خطر جهانی را برانگیخته است و نزدیک‌ترین متحدان اسرائیل در مورد آن هشدار داده‌اند. روز دوشنبه، آژانس خدمات‌رسانی سازمان ملل متحد به آوارگان فلسطینی (آنروا) اعلام کرد که از دستور تخلیه تبعیت نخواهد کرد.

اسرائیل رفح را آخرین پایگاه مهم حماس پس از بیش از هفت ماه جنگ توصیف کرده است و بارها گفته است که این تهاجم برای شکست گروه حماس ضروری است.

حمله اسرائیل به رفح

حمله اسرائیل به رفح

اما حماس و میانجی اصلی قطر هشدار داده‌اند که حمله به رفح- در امتداد مرز با مصر- می‌تواند تلاش‌های میانجی‌گران بین‌المللی برای میانجی‌گری برای آتش‌بس را از مسیر خود خارج کند.

سرهنگ دوم «نداو شوشانی» سخنگوی ارتش اسرائیل روز دوشنبه گفت که به حدود 100 هزار نفر ساکن در بخش های شرقی رفح دستور داده شده است که به منطقه بشردوستانه اعلام شده توسط اسرائیل به نام «مواسی» بروند.

«مواسی» اردوگاهی موقت در امتداد ساحلی رفح است که صدها هزار فلسطینی در جستجوی امنیت در شرایط جانکاه و سخت و بدون کمترین امکانات در آن زندگی می کنند.

شوشانی گفت که اسرائیل در حال آماده‌سازی یک «عملیات با دامنه محدود» است و نمی‌گوید که آیا این آغاز تهاجم گسترده‌تر به شهر است یا خیر. اسرائیل هنوز به طور رسمی آغاز تهاجم زمینی به رفح را اعلام نکرده است. 

«یوآو گالانت» وزیر دفاع اسرائیل در مکالمه تلفنی با «لوید آستین»، وزیر دفاع ایالات متحده به همتای آمریکایی خود گفت که اسرائیل چاره‌ای جز اقدام نظامی در رفح ندارد.

روز یکشنبه، حماس یک حمله موشکی هشدارآمیز مرگبار از منطقه رفح انجام داد که منجر به کشته شدن چهار سرباز اسرائیلی و زخمی شدن 9 تن دیگر شد.

شوشانی گفت که اسرائیل نقشه تخلیه منطقه را منتشر کرده و دستورات از طریق اعلامیه‌های هوایی، پیام‌های متنی و پخش رادیویی برای ساکنان رفح صادر می‌شود. او مدعی شد که اسرائیل کمک‌های بشردوستانه از جمله بیمارستان‌های صحرایی، چادرها، غذا و آب را برای اردوگاه مواسی گسترش داده است.

ارتش اسرائیل در شبکه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد که با «قدرت شدید» علیه شبه‌نظامیان وارد عمل خواهد شد و از مردم خواست برای امنیت خود فورا منطقه مزبور را تخلیه کنند.

«یان اگلاند» دبیر کل شورای پناهندگان نروژ، دستور تخلیه «اجباری، غیرقانونی» و این ایده که مردم باید به مواسی بروند را محکوم کرد.

اگلند گفت: «این منطقه در حال حاضر بیش از حد متراکم شده و فاقد خدمات حیاتی است.»

طی هفت ماه گذشته از آغاز جنگ غزه، حدود 1.4 میلیون فلسطینی- بیش از نیمی از جمعیت غزه- در رفح و مناطق اطراف آن ساکن شده‌اند. بسیاری از آنها برای در امان ماندن از حملات اسرائیل، خانه های خود را در مناطق مختلف باریکه غزه ترک کردند و اکنون با یک حرکت سخت دیگر یا خطر ماندن در زیر یک حمله جدید روبرو هستند.

آن‌ها در کمپ‌های خیمه‌ای پرجمعیت، سرپناه‌های مملو از جمعیت سازمان ملل یا آپارتمان‌های شلوغ زندگی می‌کنند، و برای غذا به کمک‌های بین‌المللی وابسته هستند، همچنین سیستم‌های بهداشتی و زیرساخت‌های تاسیسات پزشکی به طور کامل منهدم شده است.

فرار ساکنان رفح در پی تهدیدات و حمله اسرائیل به رفع

ارتش اسرائیل می‌گوید که در حال انجام عملیات محدودی در بخش شرقی رفح است که حدود ۱۰۰ هزار نفر در آن حاضر هستند.

ارتش اسرائیل گفته است که این عملیات به معنی تخلیه گسترده این شهر جنوبی در نوار غزه نیست. ارتش اسرائیل روز دوشنبه «۱۷ اردیبهشت ماه»، طی بیانیه‌ای، ضمن تکرار دستور تخلیه رفح اعلام کرد که این تخلیه به منظور آماده‌سازی برای انجام عملیات زمینی است.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد که به بیش از ۵۰ هدف مرتبط با حماس در رفح حمله هوایی کرده است.

حمله اسرائیل به رفح

 

حمله اسرائیل به رفح

 

حمله اسرائیل به رفح

 

حمله اسرائیل به رفح

 

حمله اسرائیل به رفح

 

حمله اسرائیل به رفح

 

حمله اسرائیل به رفح


 

حمله اسرائیل به رفح

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها