|

جزئیات طرح آتش‌بسی که حماس پذیرفت

آخرین تلا‌ش‌ها برای صلح و آتش‌بس در غزه؛ جنگ تمام می‌شود؟/ ویدئو

تیم مذاکره‌کننده اسرائیل، پاسخ حماس را از میانجی‌ها دریافت کرده و در حال بررسی آن برای ارائه پاسخ رسمی است.

آخرین تلا‌ش‌ها برای صلح و آتش‌بس در غزه؛ جنگ تمام می‌شود؟/ ویدئو

به گزارش شبکه شرق، جنگ غزه در حالی وارد دویست و سیزدهمین روز خود شده است که حماس اعلام کرد با طرح پیشنهادیِ آتش‌بسی که از سوی میانجی‌گران مصری و قطری ارائه‌ شده، موافقت کرده است.

موافقت حماس با توافق پیشنهادی آتش‌بس

خبرگزاری «رویترز» نوشت: «حماس روز «دوشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳»، اعلام کرد که پیشنهاد آتش‌بس غزه از سوی مصر و قطر را پذیرفته است.»

حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اسماعیل هنیه، نخست‌وزیر قطر و رئیس اطلاعات مصر را از پذیرش پیشنهاد آنها مطلع کرده است.»

به نقل از المیادین، حماس اعلام کرد که با طرح پیشنهادیِ آتش‌بسی که از سوی میانجی‌گران مصری و قطری ارائه‌ شده، موافقت کرده است.

جنبش حماس اعلام کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس، موافقت این جنبش با طرح پیشنهادی آتش‌بس در نوار غزه را به «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر اعلام کرده است.

مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین نیز اعلام کرد: «اسماعیل هنیه»، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس تلفنی با «شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» نخست وزیر قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر گفت‌و‌گو کرد.

اسماعیل هنیه، «شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» نخست وزیر قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر را در جریان موافقت جنبش متبوعش با طرح پیشنهادی قطر و مصر برای آتش‌بس در غزه قرار داد.

این درحالی است که «العربیه» از قول منابع اسرائیلی گفت: «پیشنهادی که مورد موافقت حماس قرار گرفته، برای اسرائیل قابل قبول نیست.»

کانال ۱۲ اسرائیل نیز اعلام کرد که «تیم مذاکره‌کننده اسرائیل، پاسخ حماس را از میانجی‌ها دریافت کرده و در حال بررسی آن برای ارائه پاسخ رسمی است.»

پیش از این نیز، یک عضو ارشد حماس به الجزیره گفته بود که «به واسطه‌های قطری و مصری اعلام کردیم با طرحشان برای آتش بس در غزه موافق هستیم».

جزئیات طرح آتش‌بس از زبان عضو ارشد حماس

نائب رئیس حماس در نوار غزه جزئیات طرح آتش‌بس در این باریکه را تشریح کرد.

به نقل از الجزیره، «خلیل الحیه» نایب رئیس جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در نوار غزه در سخنانی به تشریح طرح پیشنهادی آتش‌بس در این باریکه که مورد موافقت این جنبش قرار گرفته است، پرداخت.

الحیه اعلام کرد: «این پیشنهاد که از سوی میانجیگران قطری و مصری ارائه شده، شامل سه مرحله است. این پیشنهاد شامل عقب‌نشینی کامل از نوار غزه، بازگشت آوارگان و مبادله اسرا در سه مرحله است.»

نایب رئیس جنبش حماس در نوار غزه بیان کرد: «این پیشنهاد دربرگیرنده خروج ۳۰ تن از اسرا از زندان‌های اسرائیل بر اساس قدیمی‌تر بودن آن‌ها در برابر هر اسیر اسرائیلی است. بر اساس متن توافق پیشنهادی، مراحل آتش‌بس پی‌در‌پی و مرتبط هستند.»

الحیه ادامه داد: «در مرحله دوم این طرح پیشنهادی به صورت مستقیم توقف عملیات نظامی و خصمانه به صورت دائم اعلام می‌شود. میانجی‌گران به ما گفتند که رئیس‌جمهور آمریکا به وضوح اجرای توافق را تضمین می‌کند. اکنون توپ در زمین اسرائیل است.»

او افزود: «ما موافقت کامل خود با طرح پیشنهادی آتش‌بس را به میانجی‌گران اعلام کردیم. در این توافق اهداف خود در آتش‌بس، بازگشت آوارگان، امدادرسانی و توافق جدی مبادله اسرا را محقق کردیم.»

الحیه ادامه داد: «در روز نخست از مرحله اول توافق، پایبندی روشن به توقف موقت عملیات نظامی صورت خواهد گرفت. هیچ محدودیتی برای بازگشت آوارگان وجود ندارد و این موضوع در طرح پیشنهادی توافق به روشنی ذکر شده است.»

او گفت: «در مرحله نخست طرح پیشنهادی آتش‌بس، ارتش اسرائیل به حاشیه مناطق مرزی در داخل نوار غزه عقب‌نشینی خواهد کرد. ما از برخی موارد کوتاه آمدیم تا راه توقف این جنگ دیوانه‌وار را باز کنیم و روند حقیقی مبادله اسرا محقق شود.»

الحیه افزود: «در مرحله نخست گفت‌وگوهایی غیرمستقیم از طریق میانجی‌گران مصری و قطری در خصوص موارد راهگشای مبادله اسرا صورت خواهد گرفت. ما موعد مشخصی را برای موافقت اسرائیل با طرح پیشنهادی آتش‌بس اعلام نکرده‌ایم و منتظر پاسخ اسرائیل به موافقتمان با طرح پیشنهادی آتش‌بس هستیم.»

واکنش اسرائیل به پاسخ حماس درباره آتش‌بس

رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند که هیات مذاکره‌کننده اسرائیل، پاسخ جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس به طرح پیشنهادی آتش‌بس را دریافت کرده است.

به نقل از الجزیره، شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که هیات مذاکره‌کننده اسرائیل پاسخ جنبش مقاومت اسلامی فلسطین به طرح پیشنهادی آتش‌بس را از میانجی‌گران دریافت کرده است.

این رسانه اسرائیلی اعلام کرد که هیات مذاکره‌کننده اسرائیل، در حال بررسی پاسخ حماس برای واکنش رسمی به آن است.

گفتنی است کمی پیش‌تر، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین اعلام کرد که با طرح پیشنهادیِ آتش‌بسی که از سوی میانجی‌گران مصری و قطری ارائه‌شده موافقت کرده است.

جنبش حماس اعلام کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس، موافقت این جنبش با طرح پیشنهادی آتش‌بس در نوار غزه را به «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر اعلام کرده است.

حماس جزئیات آتش‌بس مورد موافقت خود را اعلام کرد

«طاهر النونو»، مشاور رسانه‌ای رئیس دفتر سیاسی حماس جزئیات پیشنهاد آتش‌بسی را که مورد موافقت این جنبش قرار گرفته است، اعلام کرد.

«شفقنا» به نقل از «آرتی» نوشت که النونو افزود: «ما با پیشنهاد آتش‌بسی که شامل توقف جنگ، بازسازی، بازگشت آوارگان و آزادسازی اسرا است، موافقت کردیم.»

او اظهار داشت: «هیات حماس به زودی برای گفت‌وگو درباره توافق آتش‌بس به قاهره سفر خواهد کرد.»

مشاور رسانه‌ای هنیه تصریح کرد: «پیشنهادی که میانجی‌گران قطری و مصری ارائه کردند، شامل سه مرحله است: مرحله نخست؛ عقب‌نشینی کامل از غزه، بازگشت آوارگان و تبادل اسرا. مرحله دوم؛ تبادل اسرا در سه مرحله. مرحله سوم؛ آزادسازی ۳۰ نفر از اسرای فلسطینی طبق سابقه»

شبکه ۱۲ اسرائیل هم اعلام کرده است تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی پاسخ حماس را از میانجی‌گران دریافت کرده و در حال بررسی برای واکنش رسمی به آن است.

منابع خبری پیشتر اعلام کردند «اسماعیل هنیه»،رئیس دفتر سیاسی حماس در تماس تلفنی با نخست‌وزیر قطر و رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس‌شان در نوار غزه را اعلام کرده است.

حماس پیش از این، در پی تهدید اسرائیل به انجام عملیات نظامی زمینی در رفح اعلام کرده بود مذاکرات آتش‌بس و تبادل اسرا را به حالت تعلیق درآورده است.

واکنش آمریکا به موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس مصر و قطر

آمریکا در واکنش به موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس مصر و قطر اعلام کرد: «ما از پاسخ حماس آگاهیم و در حال رایزنی با شرکای خود در منطقه در مورد آن هستیم.»

به نقل از الجزیره، وزارت خارجه آمریکا به موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس مصر و قطر واکنش نشان داد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص آمده است: «حماس پاسخ خود را در مورد آتش بس ارائه کرد و ما در حال بررسی آن به همراه شرکای خود در منطقه هستیم.»

بیانیه صادره از سوی واشنگتن در این خصوص می‌افزاید: «دستیابی به توافق آتش‌بس باعث آزادی اسیران و افزایش ورود کمک‌ها به غزه می شود. ما از انجام عملیات نظامی بزرگ اسرائیل در رفح حمایت نمی‌کنیم.»

این بیانیه اضافه کرد: «با مصر، قطر و اسرائیل درباره واکنش حماس به پیشنهاد آتش‌بس گفتگو خواهیم کرد. واشنگتن نگران توقف فعالیت شبکه الجزیره توسط اسرائیل است. واشنگتن معتقد است که الجزیره باید بتواند در اسرائیل فعالیت کند.»

حماس، ساعاتی پیش اعلام کرد که با طرح پیشنهادیِ آتش‌بسی که از سوی میانجی‌گران مصری و قطری ارائه‌ شده، موافقت کرده است.

جنبش حماس اعلام کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس، موافقت این جنبش با طرح پیشنهادی آتش‌بس در نوار غزه را به «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر قطر و «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر اعلام کرده است.

گفت‌وگوی «امیرعبداللهیان» و «اسماعیل هنیه» درباره توافق آتش‌بس

وزیر امور خارجه و رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت‌وگویی تلفنی، درباره پذیرش توافق آتش‌بس پیشنهاد‌شده از سوی مصر و قطر گفت‌وگو کردند.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، از گفت‌وگوی تلفنی با «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس خبر داد.

«حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار مطلبی در صفحه خود در فضای مجازی، درباره گفت‌وگو با «اسماعیل هنیه» و موافقت با آتش‌بس پیشنهادی مصر و قطر نوشت:

«امشب آقای اسماعیل هنیه، طی تماس تلفنی با اینجانب، ضمن قدردانی از مواضع قوی رهبری، رئیس‌جمهور محترم و مردم ایران در حمایت از فلسطین و غزه، به تبیین آخرین تحولات پرداخت و اظهار داشت: ما پاسخ حماس را به طرح پیشنهادی مصر و قطر برای توقف حملات رژیم اسرائیل، تبادل اسرا، رفع محاصره انسانی و… ارسال کردیم. اکنون توپ در زمین مقابل است. ما در نیات خود صادق هستیم.»

شادی مردم غزه پس از شنیدن خبر توافق حماس برای آتش‌بس

کانال ۱۲ اسرائیل اعلام کرد که تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی، پاسخ حماس را از میانجی‌ها دریافت کرد و در حال بررسی آن برای پاسخ رسمی است.

تصاویری از شادی مردم غزه پس از شنیدن خبر توافق حماس برای آتش‌بس جنگ در غزه منتشر شده است.

آتش بس در غزه

 

 

 

هشدار شدیداللحن حماس به اسرائیل درباره حمله به رفح

 

 

 

عضو ارشد حماس درباره حمله اسرائیل به رفح به شدت هشدار داد.

 

 

 

به نقل از المیادین، عبدالرحمن شدید از رهبران حماس گفت: به نتانیاهو می‌گوییم که مقاومت را همانطور خواهی یافت که در خان یونس و بیت حانون و شهر غزه یافتی.

 

 

 

او افزود: مقاومت در رفح آماده مقابله با هر حمله و یورشی است و اشغالگران باید پیام را به خوبی درک کنند.

 

 

 

عبدالرحمن شدید تاکید کرد: بقای اسیران دشمن در دست مقاومت یا قتل آنها به خود دشمن اسرائیلی مربوط می‌شود.

 

 

 

او افزود: نتانیاهو در صورت حمله به رفح دستاوردی نخواهد داشت و اوضاعش مشابه دیگر مناطق غزه خواهد بود که حملاتش راه به جایی نبرد و شکست خواهد خورد. مقاومت در قلوب ملت ما هستند. کابینه نتانیاهو حمله انجام شود یا نشود، ساقط خواهد شد.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها