|

دبیر ستاد حقوق بشر:

ایران جنگ‌طلب نیست/ به تجاوز قاطعانه پاسخ می‌دهیم

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه گفت: جمهوری اسلامی ایران جنگ‌طلب نیست؛ ولی اگر تحت تجاوز قرار بگیرد، قاطعانه پاسخ خواهد داد.

ایران جنگ‌طلب نیست/ به تجاوز قاطعانه پاسخ می‌دهیم

به گزارش شبکه شرق، کاظم غریب‌آبادی گفت: پاسخ ایران به اسرائیل، یک اقدام کاملا مشروع تحت منشور ملل متحد و مطابق با موازین حقوق بین‌الملل بود.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر درباره پاسخ ایــران به اسرائیل و احتمال واکنش نهاد‌های حقوق بشری به این اقدام، اظهار داشت: نهاد‌های حقوق بشری واکنشی به عملیات ایران نداشتند؛ در واقع این نهاد‌ها باید به حمله اسرائیل به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران که جزو خاک و قلمروی ایران محسوب می‌شود، واکنش نشان می‌دادند.

غریب‌آبادی افزود: وقتی اسرائیل مرتکب این تجاوز شد، شاهد نشست شورای امنیت بودیم ولی متاسفانه کشور‌های غربی مثل انگلیس، آمریکا و فرانسه حتی این تجاوز آشکار به اماکن دیپلماتیک ایران را محکوم نکردند. ما معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی را در این رابطه داریم و اقدام ایران یک اقدام کاملا مشروع تحت منشور ملل متحد و مطابق با موازین حقوق بین‌الملل است.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: از لحاظ حقوقی، سازمان‌های ببن‌المللی و نهاد‌های حقوق بشری در جایگاهی نیستند که این اقدام را ناقض حقوق و مقرارت بین‌المللی بدانند. نهاد‌های حقوق بشری باید به جنایت‌هایی که اسرائیل بیش از ۶ ماه در غزه انجام می‌دهد، بپردازند ولی متاسفانه شاهد کوچکترین اقدام این نهاد‌ها نبودیم. بیش از ۱۱۰ هزار مجروح و شهید جنگ اسرائیل در غزه به جا گذاشته، صد‌ها هزار ساختمان و زیرساخت تخریب شده، انواع جنایات را مرتکب شده، ولی هنوز شاهد تشکیل یک جلسه اضطراری شورای حقوق بشر درباره این جنایات نبودیم. 

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به سیاهه جنایات اسرائیل، تصریح کرد: اگر قرار به واکنش سازوکار‌های حقوق بشری باشد، باید به جنایت‌های اسرائیل از زمان پیدایش این رژیم منحوس پرداخته شود. بیش از هفت دهه گذشته، اسرائیل مرتکب جنایت‌های بیشماری شده است؛ از همان روز‌های اول طوفان‌الاقصی تمامی جنایاتی که در زمره رسیدگی حقوق کیفری قرار می‌گیرد را علیه مردم غزه مرتکب شده است. جنایت علیه بشریت، جنایت تجاوز و جنایت جنگی، نسل‌زدایی و نسل‌کشی، پاکسازی قومی و نژادی، تمامی این جنایات را در همان هفته اول مرتکب شده است.

غریب‌آبادی عنوان کرد: درباره اسرائیل حتی نمی‌توان صحبت از حقوق بشر کرد. حامیان غربی اسرائیل با حمایت‌های خود بسیار این رژیم را گستاخ کردند و هم حقوق بشر را خالی از محتوا کردند. اگر تا ۶ ماه قبل می‌توانستیم از حمایت و ارتقای حقوق بشر صحبت کنیم، الان دیگر آبرویی برای مجامع حقوق بشری و حامیان اسرائیل باقی نمانده که از حقوق بشر بگویند و علیه وضعیت حقوق بشر کشور‌های مستقل صحبت کنند.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه تاکید کرد: الان با عدم اقدام سازوکار‌های حقوق بشری علیه اسرائیل مواجه‌ایم. در سایه بی‌اقدامی علیه این رژیم در بیش از ۶ ماه گذشته، افکار عمومی بین‌المللی منتظر یک اقدام جدی از سوی نهاد‌های بین‌المللی بوده است ولی اکنون این انتظار تبدیل به ناامیدی از سازمان‌های بین‌المللی شده است. اینکه جمهوری اسلامی از حق مشروع خود استفاده کرد، مطمئنم بسیاری از ملت‌های آزاده جهان از این اقدام خشنودند.

او ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران جنگ‌طلب نیست؛ ولی اگر تحت تجاوز قرار بگیریم، حتی اگر به اماکن دیپلماتیک کشورمان باشد، قاطعانه پاسخ خواهیم داد؛ حداقل پس از انقلاب اسلامی این ثابت شده است. نه نظام جمهوری اسلامی ایران و نه مردم غیور کشورمان که غرور ملی دارند چنین رفتار‌های گستاخانه‌ای را علیه سرداران و ماموران دیپلماتیک‌شان تحمل نخواهند کرد.

غریب‌آبادی اذعان کرد: مردم ایران منتظر چنین اقدام تلافی‌جویانه‌ای بودند، همانند وضعیتی که در جریان ترور سردار قاسم سلیمانی هم مردم ما انتظار پاسخ قاطعانه به رژیم آمریکا داشتند. در قضیه حمله اسرائیل به اماکن دیپلماتیک ایران، پس از اینکه رهبری قاطعانه فرمودند اسرائیل تنبیه خواهد شد. این واژه تنبیه شدن، بسیار واژه سنگینی است و باید در قلمروی خودش این رژیم را گوشمالی می‌دادیم نه به اهدافش در کشور‌های ثالث. اینجا از بحث بازدارندگی هم باید خارج شویم، چون اینجا بحث دفاع و هم پاسخ فعالانه مطرح است برای دفاع و حفاظت از منافع و امنیت ملی است.

اقدام تلافی‌جویانه ایران علیه اسرائیل تحت منشور ملل متحد بود

غریب آبادی از جنبه حقوقی نیز این بحث را مورد توجه قرار داد و گفت: ما درخصوص اقدامات علیه اسرائیل نیازی به اقدامات حقوقی نداریم، چون این رژیم اصلا حقوق بین‌الملل و حقوق بشر را نمی‌شناسد. اما با این وجود، از لحاظ حقوقی ماده «۵۱» منشور ملل متحد اجازه می‌دهد به هر کشوری که تحت تجاوز مسلحانه قرار بگیرد تا قبل از اینکه شورای امنیت اقداماتی را برای حفظ صلح و امنیت انجام بدهد، دست به دفاع و اقدام مشروع بزند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: اینجا دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه شورای امنیت اقدامی نکرده؛ پس اقدام ایران در زمره دفاع مشروع است. چرا؟ چون تعرض به خاک جمهوری اسلامی ایران است. در عرف حقوق بین‌الملل، اماکن دیپلماتیک و کنسولی جز خاک آن کشور محسوب می‌شوند. اگر در سفارت یا اماکن دیپلماتیک یک کشور اتفاقی بیفتد مثلا یک گروهک تروریستی حمله کند به یک سفارتخانه، اگر سفیر یا سرکنسول اجازه به پلیس ندهد، حتی پلیس آن محل حق ورود به سفارتخانه را ندارد، چون خاک آن کشور محسوب می‌شود.

غریب‌آبادی درخصوص اینکه برخی تحلیلگران می‌گویند این قضیه قلمرو و خاک کشور بودن سفارتخانه جنبه عرفی دارد نه علمی، بیان کرد: متاسفانه برخی از افراد چنین تحلبل‌های غلطی ارائه می‌کنند؛ در جریان طوفان‌الاقصی نیز برخی می‌گفتند اسرائیل حق دفاع مشروع دارد. در حالی که ما با وضعیت دودولتی مواجه نیستیم؛ یک ملت تحت اشغال و حقوق بین‌الملل در چنین شرایطی حق دفاع مشروع برای اسرائیل قائل نمی‌شود.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ادامه داد: در قضیه حمله به کنسولگری ایران نیز بحث عرف وقتی مطرح می‌شود، باید بدانیم عرف بخشی از حقوق بین‌الملل و از منابع آن است. در این اقدام برخی از رسانه‌ها از تاکتیک‌های خبری سوءاستفاده کردند.

ایران اهداف غیرنظامی را در اسرائیل مدنظر نداشت

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ خود اهداف نظامی را هدف قرار داد و به هیچ وجه اهداف غیرنظامی را مد نظر نداشت. جمهوری اسلامی ایران و نیرو‌های مسلح ما اهداف خود را بسیار با دقت انتخاب کردند و هیچ حمله‌ای به اماکن غیرنظامی، از جمله بیمارستان‌ها و مدارس و حتی اماکن اقتصادی و پرجمعیت صورت نگرفت. این مفهومش این نیست که ایران از واکنش دیگران نسبت به این اقدام تلافی‌جویانه نگران بود، بلکه جمهوری اسلامی ایران یک مدل اخلاق‌مدارانه و انسانی و اسلامی از عمل به مسئولیت‌های خود به حقوق بین الملل و استیفای حقوق خود در این زمینه نشان داد. ایران مثل اسرائیل نیست، حمله به اهداف غیرنظامی و زنان و کودکان کاری است که فقط از عهده اسرائیل بر می‌آید.

 دبیر ستاد حقوق بشر همچنین درخصوص تحت فشار گذاشتن دولت‌ها از سوی مردم برای پایان دادن به جنایات اسرائیل گفت: افکار عمومی دنیا و مردم بی‌گناه فلسطین از دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی ناامید شدند، اما ما شاهد شکل‌گیری یک سرمایه عظیم به نام افکار عمومی بین‌المللی هستی؛ اینجا دیگر مذهب، مرز، قلمرو جغرافیایی و قاره نمی‌شناسد، از هر نژاد و مذهب و منطقه جغرافیایی مردم در حمایت از غزه به خیابان‌ها آمدند. در ابتدا موضع‌گیری‌ها محدود به ایران و چند کشور اسلامی بود، ولی بعد مقامات کشور‌های غربی هم موضع‌گیری کردند نه به خاطر حمایت از حقوق بشر و مردم فلسطین بلکه تحت فشار افکار عمومی و این فشار‌ها اسرائیل را منزوی‌تر کرده است.

او در پایان گفت: اگر قرار است اسرائیل سر جای خودش بنشیند، دو اقدام کلیدی لازم است؛ اول همین مقاومت و ایستادگی مردم و نیرو‌های مقاومت است و دوم، فشار افکار عمومی بین‌المللی. یک نکته کلیدی دیگر نیز مطرح است که اگر با حمله این اسرائیل برخود نمی‌شد، بیشتر گستاخ‌تر می‌شد در تعرض به منافع و امنیت ایران و حتی کشور‌های دیگر. این پیام بسیار مهمی است. اقدام جمهوری اسلامی کاملا مشروع و تحت منشور ملل متحد است، اما همزمان ما نباید از اقدامات سیاسی و حقوقی غافل شویم؛ پیگیری جنایت اسرائیل  در مجامع بین‌المللی و پیگیری‌های حقوقی و قضایی انجام می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها