|

نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل

نماینده دائم ایران در سازمان ملل، در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد: متاسفانه، شورای امنیت سازمان ملل متحد در انجام وظایف خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی کوتاهی کرده و به اسرائیل اجازه داده تا خطوط قرمز و اصول اساسی حقوق بین‌الملل را زیر پا بگذارد. چنین تخلفاتی موجب تشدید تنش‌ها در منطقه شده و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به خطر انداخته است.

نامه ایران به شورای امنیت سازمان ملل

به گزارش شبکه شرق، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت نوشت: «جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از اعضای مسئول سازمان ملل متحد، به اهداف و اصول مندرج ذیل منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل متعهد بوده، و موضع ثابت خود مبنی بر اینکه به دنبال تشدید تنش یا درگیری در منطقه نیست را تاکید می‌کند.»

نماینده دائم ایران در سازمان ملل، در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد: «اگر اسرائیل بار دیگر دست به هرگونه اقدام نظامی بزند، پاسخ ایران مطمئناً قوی‌تر و قاطع‌تر خواهد بود.»

امیرسعید ایروانی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و نیز «ونسا فریزر» نماینده دائم مالت که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت در ماه جاری میلادی (آوریل) را برعهده دارد، تاکید کرد: «اقدام نظامی در اجرای حق ذاتی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از خود که ذیل ماده «۵۱» منشور سازمان ملل متحد به صراحت آمده، و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر اسرائیل، به ویژه حمله نظامی این رژیم در اول آوریل ۲۰۲۴، که در تناقض کامل با ماده «۲» بند «۴» منشور بود، اتخاذ شده است.»

او تصریح کرد: «متاسفانه، شورای امنیت سازمان ملل متحد در انجام وظایف خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی کوتاهی کرده و به اسرائیل اجازه داده تا خطوط قرمز و اصول اساسی حقوق بین‌الملل را زیر پا بگذارد. چنین تخلفاتی موجب تشدید تنش‌ها در منطقه شده و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به خطر انداخته است.»

متن کامل نامه نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به رئیس دوره‌ای شورای امنیت به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

متعاقب حملات مسلحانه اسرائیل به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق، پایتخت جمهوری عربی سوریه، که منجر به شهادت هفت تن از مستشاران ارشد نظامی ایران شد، به اطلاع می‌رساند جمهوری اسلامی ایران در ساعات پایانی روز ۱۳ آوریل ۲۰۲۴، مبادرت به انجام سلسله حملات نظامی به اهداف نظامی اسرائیل کرده است.

این اقدام در اجرای حق ذاتی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از خود که ذیل ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد به صراحت آمده، و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر اسرائیل، به ویژه حمله نظامی این رژیم در اول آوریل ۲۰۲۴، که در تناقض کامل با ماده «۲» بند «۴» منشور بود، اتخاذ شده است. متاسفانه، شورای امنیت سازمان ملل متحد در انجام وظایف خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی کوتاهی نموده و به اسرائیل اجازه داده تا خطوط قرمز و اصول اساسی حقوق بین‌الملل را زیر پا بگذارد. چنین تخلفاتی موجب تشدید تنش‌ها در منطقه شده و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به خطر انداخته است.

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از اعضای مسئول سازمان ملل متحد، به اهداف و اصول مندرج ذیل منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل متعهد بوده، و موضع ثابت خود مبنی بر اینکه به دنبال تشدید تنش یا درگیری در منطقه نیست را تاکید می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار درباره هرگونه تحریک نظامی بیشتر توسط اسرائیل، بر تعهد تزلزل‌ناپذیر خود برای دفاع و پاسخ شدید و مطابق قوانین بین‌الملل در برابر هرگونه تهدید یا تجاوز علیه مردم، امنیت ملی، منافع ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود تاکید می‌کند.

جمهوری اسلامی ایران در صورت لزوم در استفاده از حق ذاتی خود در دفاع مشروع تردید نخواهد کرد. اگر اسرائیل مجدداً دست به هرگونه اقدام نظامی بزند، پاسخ ایران مطمئناً قوی‌تر و قاطع‌تر خواهد بود.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه مکاتبه حاضر ثبت و به‌عنوان سند شورای امنیت توزیع شود.»

بامداد یکشنبه، سپاه پاسداران ایران حملات تلافی‌جویانه ایران در پاسخ به حمله اسرائیل به کنسولگری سفارت ایران در دمشق را آغاز کرد.

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها