|

«پلگرینی» رئیس‌جمهور اسلواکی شد

«پیتر پلگرینی» در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری پیروز و رئیس‌جمهور اسلواکی شد.

«پلگرینی» رئیس‌جمهور اسلواکی شد

به گزارش شبکه شرق، «پیتر پلگرینی» کاندیدای مورد حمایت دولت اسلواکی در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور که شنبه برگزار شد، با کسب اکثریت آرا به پیروزی رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تقریبا تمام برگه‌های رای انتخابات اسلواکی شمارش شده و پلگرینی ۵۳ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که «ایوان کورچوک» وزیر خارجه سابق اسلواکی در دور دوم انتخابات ۴۷ درصد آرا را کسب کرد. «کورچوک» شکست در انتخابات را پذیرفت و پیروزی پلگرینی را تبریک گفت.

کورچوک از هواداران همگرایی بیشتر با اتحادیه اروپا و پلگرینی از متحدان رابرت فیکو نخست وزیر پوپولیست اسلواکی و طرفدار همکاری بیشتر با روسیه است.

«سوزانا کاپوتووا» ۵۰ ساله رئیس‌جمهوری فعلی اسلواکی اعلام کرده بود که برای دور دوم کاندیدای انتخابات نخواهد شد. این تصمیم، فیکو و متحدانش را بر آن داشت تا کرسی ریاست جمهوری تلاش کنند.

کاپوتووا از منتقدان فیکو است. تلاش‌های نخست‌وزیر اسلواکی برای تغییر قوانین کیفری و محدود کردن رسانه‌ها باعث شد تا کاپوتووا انتقادات شدیدی را متوجه فیکو کند.

فیکو همچنین به نزدیکی بیشتر به روسیه متهم شده است. او بخش‌هایی از سیاست خارجی اسلواکی را تغییر داد و کمک تسلیحاتی به اوکراین را قطع کرد.

پلگرینی نیز گفته که اسلواکی به همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا و ناتو ادامه خواهد داد، اما مناقشه اوکراین راه حل نظامی ندارد و از گفتگو میان مسکو و کی‌یف حمایت می‌کند.

پیتر پلگرینی رئیس جمهور اسلواکی

منبع: ایرنا
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها