|

خاطرات سال ۱۳۸۰ هاشمی‌رفسنجانی| هجدهم فروردین

فقر و اختناق در عراق/ روایت حجاریان از نامزدی خاتمی برای انتخابات

هاشمی رفسنجانی روز هجدهم فروردین سال ۱۳۸۰ در مورد دیدار با علی لاریجانی، محسن رضایی، ماجرای کاندیداتوری سید محمد خاتمی و سخنرانی مجتبی تهرانی نوشته‌است.متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌‌خوانید.

فقر و اختناق در عراق/ روایت حجاریان از نامزدی خاتمی برای انتخابات

آقاى على لاریجانى، [رئیس سازمان صداوسیما] آمد و از قول آقاى سعید حجاریان، [عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و مدیرمسئول روزنامه صبح امروز]، نقل‌ کرد که آقاى [سید محمد] خاتمى، به احتمال هفتاد درصد، نامزد ریاست‌جمهورى نخواهد شد. بر این اساس، پیشنهاد داشت که هماهنگى به وجود آید که آرای نیروهاى طرفدار ولایت، متفرق نباشد. آقاى [قربانعلی] دُرى [نجف‌آبادی]، [رئیس دیوان عدالت اداری و نماینده مجلس خبرگان]، نوار حاج‌آقا مجتبى تهرانى، [مدرس حوزه‌های علمیه تهران] را آورد که گوش کنم. سخنرانى شب عاشوراى ایشان است. گفت، مطالب مهمى دارد. نسخه‌اى هم براى رهبرى فرستاده است.

مجمع [تشخیص مصلحت نظام] جلسه داشت و چند بند [از سیاست‌هاى کلى نظام جمهورى اسلامى در بخش] سیاست امنیت ملى را تصویب کردیم. هیئت عزاداران نهاد ریاست‌جمهورى آمدند؛ با سینه‌زنى و مداحى و روضه‌خوانى و صحبت آقاى [علی‌اکبر] ادب و سپس من هم صحبت کوتاهى براى آنها نمودم.

ظهر آقایان [عباس واعظ] طبسى، [احمد] جنتى، [علی‌اکبر] ناطق[نوری] و [قربانعلی] دُرى [نجف‌آبادی]، میهمانم بودند. بحث بر سر نامزدى ریاست‌جمهورى بود. در فرض نیامدن آقاى [سیدمحمد] خاتمى، اصرار داشتند که من بپذیرم که قبول نکردم. اسم آقایان ناطق [نوری]، [حسن] روحانى، [علی‌اکبر] ولایتى و [علی] لاریجانى هم مطرح است. نگران‌اند که نامزدى آقایان محسن رضایى، [علی] فلاحیان و احمد توکلى، باعث تقسیم آرا [جناح راست] بشود.

فاطى آمد و در مورد عکس‌هاى کتاب کارنامه و خاطرات سال 1361 [=پس از بحران] مشورت کرد. عصر آقاى [صدرالدین] شریعتى، ناظر شوراى نگهبان آمد. گزارشى از محاکمه آقاى [مصطفی] تاج‌زاده، [معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات] داد و از گزارش بازرسى کل کشور [در خصوص وقایع خرم‌آباد] انتقاد داشت. گزارش سفر به عتبات را داد و از فقر مردم عراق و اختناق در این کشور گفت. آقاى محسن رضایى، [دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام] آمد؛ در فکر نامزد شدن در انتخابات [ریاست‌جمهوری] است.

شب، برای عیادت آقاى [سیدمحمدرضا] اصفهانى، ابوالزوجه اخوى محمود، به بیمارستان مهر رفتم. دو هفته است که در حال کماست و امروز کلیه هم از کار افتاده. عفت از سفر رفسنجان مراجعت کرد و از وسعت حضور مردم در مراسم عزادارى [روستای] على‌آباد [سادات] گفت.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها