|

تذکر ایران به پاکستان/ ایران و پاکستان توافق کردند؟

وزیرکشور با تاکید بر این‌که در جریان حملات تروریستی در راسک و چابهار، تروریست‌ها تودهنی بسیار محکمی خوردند، اعلام کرد که از قبل، از پاکستان خواسته شده مرز‌ها را کنترل کنند؛ این تذکرات داده شده و می‌شود.

تذکر ایران به پاکستان/ ایران و پاکستان توافق کردند؟

به گزارش شبکه شرق، ایران و پاکستان برای آزادی زندانیان توافق کردند.

در دیدار سناتور اعظم «نذیر تارَر» وزیر دادگستری پاکستان و «عسکر جلالیان» معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری ایران در اسلام‌آباد بر آزادی زندانیان دو طرف تاکید شد.

 طرفین در این دیدار، ضمن بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای، در خصوص روابط دوجانبه ایران و پاکستان، به‌ویژه در حوزه قضایی، حقوقی و کنسولی تبادل نظر کردند.

 «عسکر جلالیان» معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری ایران در اسلام‌آباد با اعلام این خبر که هم اکنون ۱۶۰ پاکستانی در زندان‌های ایران در حال گذران دوران محکومیت خود هستند، افزود: ۶۰ نفر از ایرانیان نیز در زندان‌های کشور پاکستان در بازداشت به‌سر می‌برند که در این خصوص پیشنهاد می‌کنیم تمهیدات و روال قانونی لازم برای آزادی زندانیان دو طرف فراهم شود، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در اقدامی بشردوستانه، زندانیان پاکستانی را آزاد کرده و طرف پاکستانی نیز متقابلا نسبت به آزادی زندانیان ایرانی اقدام کند.

وزیر دادگستری پاکستان نیز در این دیدار، با استقبال از پیشنهاد طرف ایرانی درباره آزادی زندانیان دو کشور اظهار کرد: اسلام‌آباد آماده هرگونه همکاری با تهران در این زمینه است؛ وزارت کشور پاکستان برای آزادی آن دسته از زندانیان ایرانی که مرتکب جرایم جزئی شده‌اند، اقدام خواهد کرد.

طرفین در این دیدار در خصوص ارائه تسهیلات مسافرتی و تجاری برای بهبود روابط گردشگری و تجاری دوجانبه توافق کردند.

بر اساس گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، معاون وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در سفر به پاکستان با قائم مقام وزارت دادگستری و وزارت کشور پاکستان نیز به صورت جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

تذکر ایران به پاکستان درباره کنترل مرز‌ها

احمد وحیدی به حملات تروریستی در راسک و چابهار واکنش نشان داد.

وزیرکشور با تاکید بر این‌که در جریان حملات تروریستی در راسک و چابهار، تروریست‌ها تودهنی بسیار محکمی خوردند، تصریح کرد که از قبل از پاکستان خواسته شده مرز‌ها را کنترل کنند، این تذکرات داده شده و می‌شود.

احمد وحیدی، وزیر کشور در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در راسک و چابهار اظهار کرد: این حادثه تلاش ناکام تروریست‌هایی بود که توسط بیگانگان و سرویس‌های خارجی اداره می‌شوند؛ اما تودهنی بسیار محکمی خوردند؛ همه عناصرشان به درک واصل شدند و با اقتدار بسیار ارزشمند، نیرو‌های نظامی، سپاه، فراجا و نیرو‌های اطلاعاتی توانستند ضربه بسیار کشنده‌ای به آن‌ها بزنند و همه آن‌ها به درک واصل شدند.

او درباره این‌که «آیا در ارتباط با این حملات، با مقامات پاکستانی گفتگو‌هایی انجام شده یا خیر؟»، گفت: از قبل خواسته شده مرز‌ها را کنترل کنند، چون این‌ها (تروریست‌ها) از آن طرف مرز‌ها می‌آیند، باید مرز‌ها را بیشتر کنترل کنند تا نتوانند به راحتی اقداماتی کنند و این تذکرات داده شده و خواهد شد.

براساس اطلاعیه روابط عمومی قرارگاه امنیتی جنوب شرق نیروی زمینی سپاه، تعدادی از تروریست‌ها و اشرار مسلح وابسته به سرویس‌های جاسوسی بیگانه در ساعات اولیه بامداد پنج‌شنبه «۱۶ فروردین ماه»، به طور همزمان به پنج نقطه از اماکن عمومی و پایگاه‌های نظامی و انتظامی در شهر‌های چابهار و راسک در استان سیستان و بلوچستان حمله کردند.

در این عملیات، ۱۸ تن از تروریست‌ها و اشرار مسلح مهاجم کشته شدند و ۱۰ تن از نیرو‌های امنیتی و نظامی نیز به شهادت رسیده و تعدادی دیگر نیز مجروح شدند.

همچنین سید مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به کشته شدن عوامل تروریستی حادثه تروریستی حمله به مقر‌های نظامی و انتظامی در دو شهرستان چابهار و راسک گفت: «بر اساس گزارش‌های اولیه فرماندهان ما و دستگاه‌های اطلاعاتی، عناصر تروریستی ایرانی نیستند و ملیت و هویت آن‌ها در حال بررسی است. علاوه بر این، دو عنصر پشتیبان نیز که زمینه حضور نیرو‌ها را برای انجام این عملیات در شهرستان چابهار فراهم کرده بودند، غیرایرانی بودند و توسط دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی دستگیر شدند.»

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها