|

آماده‌باش بالا در آمریکا/ آمریکا برای یک حمله مهم از سوی ایران آماده می‌شود

آمریکا در حالت آماده‌باش بالا قرار دارد و فعالانه برای یک حمله مهم از جانب ایران آماده می‌شود.

آماده‌باش بالا در آمریکا/ آمریکا برای یک حمله مهم از سوی ایران آماده می‌شود

به گزارش شبکه شرق، برخی منابع گفته‌اند که آمریکا در حالت آماده‌باش بالا قرار دارد.

تلویزیون آمریکایی «سی‌ان‌ان»، در گزارشی اعلام کرده است که آمریکا در حالت آماده‌باش بالا قرار دارد و فعالانه برای یک حمله مهم از جانب ایران آماده می‌شود.

در این گزارش گفته شده که ممکن است در یک هفته آینده، این حمله توسط ایران انجام شود و منافع اسرائیل یا آمریکا در منطقه را هدف قرار دهد. این خبر را یک مقام ارشد دولت «جو بایدن» به سی‌ان‌ان گفته است.

مقامات ارشد آمریکایی در حال حاضر، بر این باورند که حمله ایران حتمی است و این دیدگاه را اسرائیلی‌ها هم دارند. براساس این گزارش، تل‌آویو و واشنگتن پیش‌بینی می‌کنند که حمله ایران می‌تواند به طرق مختلف رخ دهد و هم منافع و پرسنل آمریکا و هم اسرائیل در خطر هدف قرار گرفتن هستند.

حمله آتی و احتمالی ایران، موضوع اصلی گفتگو در تماس تلفنی اخیر «جو بایدن» با «بنیامین نتانیاهو» در روز پنج‌شنبه بود. این مقام آگاه کاخ سفید همچنین گفت نه تل آویو و نه واشنگتن، نمی‌دانند که ایران چه زمانی و چگونه برنامه‌ریزی کرده است تا به حمله اسرائیل علیه کنسولگری ایران در دمشق پاسخ دهد.

همچنین گفته شده است که حمله مستقیم ایران به اسرائیل، یکی از بدترین سناریوهایی است که دولت بایدن برای آن خود را آماده کرده است و چنین حمله‌ای می‌تواند منجر به گسترش جنگ اسرائیل و حماس به یک درگیری منطقه‌ای وسیع‌تر شود.

حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و به شهادت رساندن شماری از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این حمله، موجی از واکنش‌ها را در منطقه و جهان به راه انداخته‌است.

پیش از این نیز، «سابرینا سینگ»، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون، در کنفرانس خبری خود ادعا کرده بود که ایالات متحده هیچ نقشی در حمله اخیر اسرائیل در دمشق نداشته و از تصمیم اسرائیل برای حمله به منافع تهران هم خبر نداشته است.

سابرینا سینگ در پاسخ به پرسشی درباره افزایش نگرانی‌ها از گسترش احتمالی حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه پس از حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، مدعی شد که ما به دقت بر اوضاع منطقه نظارت داریم تا مطمئن شویم که از نیروهایمان به خوبی محافظت می‌شود.

این مقام آمریکایی با رد آگاهی پنتاگون از تصمیم اسرائیل برای حمله به دمشق، ادعا کرد که اسرائیلی‌ها هیچ اطلاعی از زمان حمله یا هدف مورد نظرشان در دمشق به ما نداده بودند.

روز دوشنبه «سیزدهم فروردین ۱۴۰۳»، جنگنده‌های اف- ۳۵ وابسته به نیروی هوایی ارتش اسرائیل با ورود به آسمان جولان، به وسیله شش موشک هدایت‌شونده، ساختمان کنسولگری و محل سکونت سفیر ایران در دمشق را هدف قرار دادند. با وجود تشدید اقدامات میدانی برای یافتن اجساد شهدای احتمالی این حمله، تعداد شهدا هفت نفر و زخمی‌ها ۱۲ نفر اعلام شدند. در میان شهدای این حادثه، نام سردار «محمد زاهدی» از فرماندهان نیروی قدس سپاه؛ معاون اوسردار م«حمدهادی حاجی رحیمی»، سردار «حسین امیرالله» رئیس ستادکل سپاه پاسداران در امور سوریه و لبنان و تنی چند از مستشاران ایرانی حاضر در سوریه به چشم می‌خورد.

«دانیل هاگاری» سخنگوی ارتش اسرائیل ساعاتی پس از این اقدام، بدون اشاره به این حمله، در برابر دوربین‌های تلویزیونی حاضر شد و از حمله پهپادی مقاومت عراق به نیرو دریایی این کشور در شهر ایلات خبر داد. برخی تحلیلگران با اشاره به تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و درخواست جامعه جهانی از اسرائیل برای توقف نسل‌کشی در نوار غزه، حمله اخیر اسرائیل به دمشق را نوعی تلاش نتانیاهو برای دستاوردسازی در پیشگاه افکار عمومی اسرائیل و تلاش برای گسترش جنگ در جبهه شمالی ارزیابی می‌کنند.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها