|

جلسه فوق‌العاده شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به سفارت ایران

شورای امنیت سازمان ملل، برای بررسی حمله هوایی اسرائیل به ساختمان کنسولی سفارت ایران در دمشق جلسه تشکیل می‌دهد.

جلسه فوق‌العاده شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به سفارت ایران

به گزارش شبکه شرق، شورای امنیت سازمان ملل امروز «سه‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۳»، به درخواست روسیه، برای بررسی حمله جنگنده‌های اسرائیلی به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق تشکیل جلسه می‌دهد.

معاون نماینده دائم روسیه در شورای امنیت گفت که شورای امنیت، امروز «سه‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۳»، برای بررسی حمله هوایی اسرائیل به ساختمان کنسولی سفارت ایران در دمشق، جلسه تشکیل می‌دهد.

«دمیتری پولیانسکی» معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که امروز، شورای امنیت سازمان ملل به درخواست روسیه جلسه‌ای برای بحث درباره حمله هوایی روز گذشته اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران در دمشق تشکیل می‌دهد.

همچنین خبرگزاری «اسپوتنیک» در این‌باره گزارش داد که پولیانسکی در پستی تلگرامی نوشت: «پس از حمله هوایی اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، ایرانی‌ها از شورای امنیت خواستند این اقدام را محکوم کند. پس از نامه ایران، ما خواستار تشکیل جلسه‌ علنی شورای امنیت شدیم.»

به گفته این دیپلمات روس، این جلسه قرار است، امروز، ساعت ۱۹ به وقت محلی تشکیل شود.

درخواست ایران برای نشست فوری شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به سفارت ایران

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت، درخواست کرد نشستی فوری برای رسیدگی به حمله اسرائیل به کنسولگری کشورمان در سوریه برگزار کند.

در پی حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سوریه، «زهرا ارشادی» سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل و نیز رئیس دوره‌ای شورای امنیت نوشت: «مکاتبه حاضر متعاقب نقض آشکار هنجارها و اصول حقوق بین‌الملل توسط اسرائیل تهیه شده است. رژیم اشغالگر اسرائیل مبادرت حمله تروریستی شنیع و نفرت‌انگیزی علیه اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در جمهوری عربی سوریه کرده است. بعدازظهر اول آوریل ۲۰۲۴، ساعت ۱۶:۴۵، اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در دمشق هدف حملات هوایی و موشکی اسرائیل از بلندی‌های جولان قرار گرفت. این حمله تروریستی منجر به شهادت غم‌انگیز دست‌کم پنج پرسنل ایرانی از جمله مستشاران ارشد نظامی و تخریب کامل اماکن دیپلماتیک ایران شد.»

سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد در این نامه افزوده است: «این جنایات هولناک و حملات تروریستی ناجوانمردانه، نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین‌الملل و اصل اساسی مصونیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی (همان‌طور که صراحتاً در کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱، کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی ۱۹۶۳ و همچنین کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرایم علیه افراد تحت حمایت بین‌المللی از جمله عوامل دیپلماتیک ۱۹۷۳، بدان اشاره شده) است. این جنایات هولناک همچنین تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه به حساب می‌آیند.»

معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه به دبیرکل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت عنوان کرده است: «با توجه به پیامدهای گسترده بین‌المللی چنین جنایات هولناکی که می‌تواند تنش‌ها را در منطقه تشدید کرده و به‌طور بالقوه‌ای آتش درگیری‌های بیشتری را با سایر کشورها شعله‌ور کند، جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می‌خواهد تا اقدام جنایتکارانه و حمله تروریستی اسرائیل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کند.»

در ادامه نامه این دیپلمات کشورمان آمده است: «جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می‌خواهد تا هرگونه اقدام لازم از جمله برگزاری نشست فوری برای رسیدگی به این نقض فاحش و جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه آتی که امنیت و ایمنی ماموریت‌های دیپلماتیک را به خطر می‌اندازد، را اتخاذ نموده، و همچنین از به دست عدالت سپردن سریع مسئولین چنین اقدامات جنایتکارانه‌ای اطمینان حاصل کند.»

معاون سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرده است: «رژیم اسرائیل مسئولیت کامل عواقب چنین جنایات تروریستی را بر عهده دارد. جمهوری اسلامی ایران حق مشروع و ذاتی خود را بر اساس قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد برای پاسخ قاطع به این‌گونه اقدامات تروریستی محفوظ می‌داند.»

منبع: ايسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها