|

واکنش‌ها به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه

واکنش سازمان ملل و آمریکا به حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق/ این حمله پیامدهای جدی در سراسر خاورمیانه خواهد داشت

به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در مجاورت سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر «دمشق» سوریه واکنش‌های جهانی را به همراه داشته است.

واکنش سازمان ملل و آمریکا به حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق/ این حمله پیامدهای جدی در سراسر خاورمیانه خواهد داشت

به گزارش شبکه شرق، سخنگوی سازمان ملل متحد در واکنش به حمله هوایی ارتش اسرائیل به کنسولگری ایران در مجاورت سفارت جمهوری اسلامی ایران، در شهر «دمشق» سوریه، ابراز نگرانی کرد.

«استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل متحد در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق گفت: «ما گزارش ها را دیده‌ایم. ما بسیار نگران چنین گزارش هایی هستیم. منتظر دریافت اطلاعات بیشتر هستیم».

سخنگوی سازمان ملل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه «آیا این حمله نقض حاکمیت دو کشور محسوب می‌شود؟»، پاسخ داد: ما هنوز گزارش کامل دریافت نکرده‌ایم؛ زمانی که اطلاعات کامل شوند، پاسخ خواهیم داد.

دوجاریک همچنین در پاسخ به سوال دیگری افزود: ما پیش از این شاهد حملات در سوریه بوده‌ایم‌ که منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده است و ما همه این حملات را محکوم می‌کنیم. اما در مورد حمله امروز، زمانی اظهارنظر خواهیم کرد که واقعیت‌ها را به دست آوریم.

رسانه‌های دولتی سوریه عصر امروز از حمله هوایی ارتش اسرائیل از سمت منطقه جولان به کنسولگری ایران در مجاورت سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر دمشق خبر دادند.

خبرگزاری سوریه به نقل از یک منبع نظامی این کشور اعلام کرد: در این حمله، ساختمان کنسولگری ایران در دمشق به طور کامل تخریب شد و همه کسانی که در داخل آن بوده‌اند، شهید یا زخمی شده‌اند و کار تخلیه پیکرهای شهدا و امدادرسانی به زخمی ها و آواربرداری در حال انجام است.

خبرنگار شبکه خبری العالم نیز گفت که در این حمله، ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سفیر ایران در مجاورت سفارت به طور کامل تخریب شده اما اعضای نمایندگی دیپلماتیک ایران در صحت و سلامت هستند.

«فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران گفت: ما این حمله پلید تروریستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را که به شهادت شماری از بی‌گناهان منجر شد، محکوم می کنیم. اسرائیل هرگز نخواهد توانست به روابط سوریه و جمهوری اسلامی ایران خللی وارد کند.

در پی این حمله، «فیصل مقداد» وزیر امور خارجه سوریه با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تماس گرفت و دو وزیر در این تماس تلفنی ابعاد مختلف این جنایت را بررسی کردند.

وزیر امور خارجه سوریه در این گفت‌وگو، حملات اسرائیل را با شدیدترین لحن محکوم کرد و آن را نقض فاحش مقررات بین‌المللی، به‌ویژه کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ وین دانست.

امیرعبداللهیان نیز با قدردانی از حضور وزیر خارجه سوریه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق، گفت: نتانیاهو به دلیل شکست‌های پی‌در‌پی رژیم اسرائیل در غزه و دست نیافتن به اهداف جاه‌طلبانه اسرائیلی‌ها، تعادل روانی خود را کاملا از دست داده است.

امیرعبداللهیان حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق را عبور از همه تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی دانست و مسئولیت عواقب این اقدام را متوجه اسرائیل  دانست و بر ضرورت واکنش جدی جامعه جهانی نسبت به این گونه اقدامات جنایتکارانه تاکید کرد.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حمله اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق گفت: «در حال مذاکره در خصوص بمباران کنسولگری ایران در دمشق هستیم و تا زمان جمع‌آوری اطلاعات بیشتر اظهارنظر نمی‌کنیم».

وزارت خارجه‌ آمریکا اعلام کرد: «فکر نمی‌کنیم که حمله به کنسولگری ایران در دمشق بر مذاکرات تبادل زندانیان (بین حماس و اسرائیل) تاثیر بگذارد».

حمله اسرائیل به دمشق، پیامدهای جدی در سراسر خاورمیانه خواهد داشت

خبرنگار «فاکس نیوز» گفت: «حمله دمشق پیامدهای جدی در سراسر خاورمیانه خواهد داشت. هدف، مکان و زمان حمله بسیار مهم هستند».

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها