|

اتحادیه اروپا طرح جدید شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری را محکوم کرد

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای، طرح جدید اسرائیل برای احداث سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در کرانه باختری را محکوم کرد.

اتحادیه اروپا طرح جدید شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری را محکوم کرد

به گزارش شبکه شرق، در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد، از اسرائیل خواسته شده است که اجرای این طرح را کنار بگذارد.

اتحادیه اروپا تصریح کرد که توسعه شهرک‌ها در کرانه باختری «غیرقانونی و مانعی برای صلح است، زیرا راه حل دو دولتی را تهدید می کند». این اقدام همچنین در آستانه مناسبت‌های مذهبی مسلمانان، یهودیان و مسیحیان، «با تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها ناسازگار است.»

اتحادیه اروپا تصریح کرد که هیچ تغییری را در مرزهای ۱۹۶۷، به رسمیت نمی‌شناسد.

این درحالیست که منابع رسانه‌ای دیروز از تصویب طرح اسرائیل برای ساخت ۳ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی برای شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری خبر دادند. این واحدها قرار است در شهرک‌های «معالیه ادومیم»، «افرات» و «کیدار» احداث شوند.

«بزالل اسموتریچ» وزیر دارایی تندرو اسرائیل در این باره اعلام کرد که بیشتر این واحدها در شهرک معالیه ادومیم ساخته خواهند شد که به تازگی شاهد یک عملیات ضد اسرائیلی بود و در جریان آن چند اسرائیلی به هلاکت رسیدند.

طبق قوانین بین‌المللی، تمامی شهرک‌های یهودی در سرزمین‌های اشغالی غیرقانونی تلقی می‌شوند. رژیم اشغالگر در سال ۱۹۶۷ شهر قدس را اشغال و اقدام به ساخت گسترده شهرک‌های یهودی‌ نشین در آن کرد.

پس از اشغال کرانه باختری رود اردن و قدس در سال ۱۹۶۷ توسط رژیم اسرائیل، بیش از ۲۵۰ شهرک یهودی‌نشین در این مناطق ساخته شده که حدود ۷۰۰ هزار نفر در آنها ساکن هستند.

شورای امنیت سازمان ملل اسفند سال گذشته با صدور بیانیه‌ای رسمی، طرح اسرائیل برای گسترش شهرک‌سازی‌ها در اراضی اشغالی فلسطین را محکوم کرد.

اما اسرائیل همچنان قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را نقض کرده و نه تنها شهرک‌سازی در اراضی اشغالی را متوقف نکرده، بلکه آن را شدت بخشیده است.

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها