|

نخست‌وزیر پرو استعفا کرد

نخست‌وزیر پرو آلبرتو اوتارولا در پی افشای یک فایل صوتی مبنی بر اعمال نفوذ او در کمک به یک زن جوان در انعقاد قرارداد‌های دولتی، مجبور به استعفا شد.

نخست‌وزیر پرو استعفا کرد

به گزارش شبکه شرق، پس از افشاگری درباره سوءاستفاده نخست‌وزیر پرو از قدرت با هدف پیشبرد اهداف شخصی، وی مجبور به استعفا شد.

نخست‌وزیر پرو آلبرتو اوتارولا در پی افشای یک فایل صوتی مبنی بر اعمال نفوذ او در کمک به یک زن جوان در انعقاد قرارداد‌های دولتی، مجبور به استعفا شد.

شبکه الجزیره گزارش کرد، اوتارولا روز گذشته (سه‌شنبه) به وقت محلی پس از آن استعفا کرد که برنامه تلویزیونی «پانوراما»، اوایل هفته، فایل‌های صوتی منتسب به وی را پخش کرد.

اوتارولا در اعلام استعفای خود به خبرنگاران در «لیما» پایتخت پرو گفت که مخالفان سیاسی برای او توطئه کرده‌اند و مدعی شد که رقبای وی این فایل‌های صوتی را دستکاری و ویرایش کرده‌اند و تصریح کرد که این فایل‌ها مربوط به سال ۲۰۲۲ و قبل از ورود او به نخست‌وزیری پرو است.

با این‌حال وی در شبکه «ایکس» (توییتر سابق) تصریح کرد که استعفا می‌دهد تا «به ذهن رئیس‌جمهور آرامش داده و کابینه مجدداً تشکیل شود».

در فایل‌های صوتی فاش شده، اوتارولا ۵۷ ساله ظاهراً با یازیره پیندو ۲۵ ساله حرف می‌زند.

پیندو در سال جاری میلادی، دو قرارداد به ارزش مجموعاً ۱۴ هزار دلار برای انجام کار‌های بایگانی و اداری برای دولت منعقد کرده بود.

در یکی از فایل‌های فاش شده، نخست‌وزیر مستعفی پرو به این زن ۲۵ ساله می‌گوید که اعمال نفوذ برای پیشبرد کار وی سخت است، اما از آن‌جایی که به او علاقمند است، این کار را برایش انجام می‌دهد.

با این‌حال، اوتارولا هرگونه تخطی از قوانین کار پرو یا ارتکاب هرگونه اقدام اشتباه دیگر را رد کرده و درشبکه ایکس گفت «من هیچ‌کار غیرقانونی انجام ندادم».

طبق قوانین کشور پرو، با کناره‌گیری اوتارولا، ۱۸ عضو دیگر کابینه نیز باید استعفا کنند. البته رئیس‌جمهور می‌تواند هریک از این ۱۸ نفر را در جایگاه فعلی‌اشان حفظ کند.

 

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها