|

رئیسی در الجزایر:

ایران آمادگی تبدیل شدن به هاب انرژی را دارد

رئیس جمهور در هفتمین مجمع سران کشور‌های صادرکننده گاز در الجزایر، گفت: کسانی که امروز سکوت می‌کنند، فردا سیلی سختی خواهند خورد. امروز فلسطین معیار انسانیت، اخلاق و وجدان جامعه بشری است.

ایران آمادگی تبدیل شدن به هاب انرژی را دارد

به گزارش شبکه شرق، رئیس جمهور در هفتمین مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر،گفت: کسانی که امروز سکوت می‌کنند، فردا سیلی سختی خواهند خورد. امروز فلسطین معیار انسانیت، اخلاق و وجدان جامعه بشری است.

رئیس جمهور در هفتمین مجمع سران کشور‌های صادرکننده گاز در الجزایر، گفت: آمادگی تبدیل شدن به هاب انرژی و همچنین مسیری امن برای توزیع و ترانزیتِ گاز بین تولیدکنندگان و بازار‌های مصرف را داریم.

سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز شنبه در هفتمین مجمع سران کشور‌های صادرکننده گاز در الجزایر، با اشاره به اینکه ظرفیت‌های ایجاد شده در صنعت گاز ایران، زمینه مناسبی برای همکاری کشور‌های عضو مجمع در حوزه بالادستی و پایین دستی گاز طبیعی و تجارت آن نیز ایجاد کرده است، اظهار داشت: از فرصت استفاده نموده، از سرمایه‌گذاران بین‌المللی و سرمایه‌گذاران کشور‌های عضو مجمع برای حضور در پروژه‌های بخش انرژی ایران از جمله پروژه‌های صنعت گاز طبیعی دعوت می‌نمایم.

رئیس جمهور همچنین در بخش ابتدایی سخنان خود با محکوم کردن تداوم جنایات رژیم اسراییل علیه فلسطینیان غزه و حمایت‌های آمریکایی‌ها و برخی کشور‌های غربی از این نسل‌کشی، ضمن ارائه راهکار‌ها و پیشنهاد‌های عملیاتی در راستای متوقف نمودن ماشین کشتار اسراییلی‌ها تصریح کرد: جنگ کنونی، رویارویی محور شرارت در برابر محور شرافت است. در یک طرفِ جبهه، ارتشی است که منتظر تسلیحات و بمب‌های بیشتر و قوی‌تر از طرف آمریکاست و در طرفِ دیگرِ جبهه، کودکانی هستند که دلتنگ یک لقمه نان شده‌اند. کسانی که امروز سکوت می‌کنند، فردا سیلی سختی خواهند خورد. امروز فلسطین معیار انسانیت، اخلاق و وجدان جامعه بشری است.

با ابراز خرسندی از سفر به الجزایر و حضور در هفتمین نشست سران مجمع کشور‌های صادرکننده گاز، ریاست جناب‌عالی را تبریک گفته و از میزبانی دولت دوست و ملت عزیز الجزایر بابت برگزاری شایسته این اجلاس، سپاسگزاری می‌کنم. همچنین از دولت محترم قطر در طول دوره گذشته تشکر می‌کنم و از دبیرکل محترم و همکاران‌شان که در دبیرخانه مجمع به جهت فراهم‌سازی مقدمات برگزاری اجلاس و پیگیری امور جاری همت کردند، قدردانی می‌نمایم.

جناب آقای رئیس.

در ابتدا مایلم در مورد فلسطین، موضوع مهم جهان بشریت سخن بگویم.

نظام سلطه غربی که بر پایه استعمار ملت‌های جهان شکل گرفت امروز از همیشه ضعیف‌تر و تهی از معنا شده و بقای خود را در تداوم رابطه سلطه‌گر و سلطه‌پذیر می‌داند. ملت‌هایی همچون ملت غیور الجزایر توانستند با مقاومت و جانفشانی یک میلیون شهید، خود را از زیر این بار گران، رها سازند، ولی سنگینی این بار، همچنان بر دوش برخی از ملت­ها از جمله ملت مظلوم فلسطین احساس می‌شود.

تردیدی نیست که تاسیس رژیم اسراییل یک پروژه استعماری بود تا سلطه و نفوذ غرب در منطقه ما حفظ شود و اینک که به برکت مقاومت ملت فلسطین، ستون‌های این پادگان شیشه‌ای فروریخته و ضربات ترمیم‌ناپذیری بر پیکره آن وارد شده، بر همه واجب است که از آن ملت مظلوم و مقتدر به هر شیوه‌ی ممکن حمایت کنند.

جنگ کنونی، رویارویی محور شرارت در برابر محور شرافت است. در یک طرف جبهه، ارتشی است که منتظر تسلیحات و بمب‌های بیشتر و قوی‌تر از طرف آمریکایی‌هاست و طرف دیگر جبهه، کودکانی هستند که دلتنگ یک لقمه نان شده‌اند. کسانی که امروز سکوت می‌کنند، فردا بدون تردید سیلی سختی خواهند خورد. امروز فلسطین معیار انسانیت، اخلاق و وجدان جامعه بشری است.

در حالی که آمار‌های رسمی از شهادت بیش از ۳۰ هزار زن و کودک به دست تروریست‌های اسراییلی حکایت دارد، هزاران نفر نیز چندین ماه است که زیرآوار‌ها مانده‌اند و بمباران بی‌وقفه فرصتی برای بیرون کشیدن اجساد آن‌ها فراهم نکرده است؛ بدتر آنکه صد‌ها هزار نفر زن و کودک نیز به خاطر سوءتغذیه و بیماری با مرگ دست به گریبانند. سیاست‌های آمریکا غزه را در آستانه قحطی جدی قرار داده است.

شورای امنیت سازمان ملل که طبق منشور ملل متحد، ضامن صلح و امنیت معرفی شده است، به دلیل حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا از ماشین جنگی رژیم صهیونیستی، در برقراری آتش‌بس ناتوان مانده است. آمریکا در حمایت سیاسی و پشتیبانی مالی، تسلیحاتی و رسانه‌ای از تروریسم سازمان‌یافته رژیم صهیونیستی سنگ تمام گذاشته و بمب‌های آمریکایی و اروپایی از آرمان فلسطین انتقام می‌گیرند. آمریکا و اروپا اگر واقعاً به دنبال صلح و امنیت و عدم گسترش جنگ هستند باید دست از دروغگویی و ریاکاری بردارند و ارسال سلاح و بمب برای کشتار فلسطینی‌ها را متوقف کنند.

امروز فریاد‌های عدالت‌خواهی و صلح‌طلبانه به نفع مردم مظلوم غزه از سراسر جهان، از آمریکای لاتین تا آفریقا و اروپا بلند است و حتی افسران ارتش آمریکا نیز ترجیح می‌دهند، خود را به آتش بکشند، ولی در جهنمی که جنایات غرب برای آن‌ها مهیا کرده قدم نگذارند. آمریکا باید پاسخ دهد که آیا سازوکاری برای اعتراض چنین افسران معترضی به جنگ‌افروزی آمریکا وجود دارد، یا بقیه معترضین نیز باید خود را به آتش بکشند تا صدایشان شنیده شود. فاجعه قتل عام عامدانه ده­ها تن از مردم مظلوم و گرسنه‌ای که برای تهیه غذا تجمع کرده بودند، ولی با حملات عامدانه ارتش تروریستی اسرائیل به خاک و خون کشیده شدند، غیرقابل تحمل و نیازمند اقدام فوری و برخوردی بازدارنده و بین‌المللی است.

اکنون نزدیک ۵ ماه است که آزادی‌خواهان جهان بدون توقف در کشور‌های مختلف در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی و در اعتراض به حمایت‌های آمریکا از این رژیم، در خیابان‌ها پایداری و استقامت کرده و ناامید نشده‌اند. فریاد مستمر و خستگی‌ناپذیر آنان این است که کودک‌کشی را متوقف کنید، دست از محاصره مردم غزه بردارید، آب و غذا و دارو را به روی مردم مظلوم غزه نبندید، اقدام ضد حقوق‌بشری بمباران بیمارستان‌ها را متوقف کنید، از حمله به مراکز امداد‌رسانی بین‌المللی و دفاتر سازمان ملل و صلیب سرخ خودداری کنید، خبرنگاران را نکشید؛ بدانید که صدای ملت مظلوم و مقتدر فلسطین خاموش نشدنی است.

اینجانب به نمایندگی از ملت قهرمان ایران، از برادران عزیزم در سراسر جبهه مقاومت، به خصوص حماس و جهاد اسلامی و همچنین حزب الله سرافراز در لبنان و سلحشوران مبارز در یمن و هر انسان آزاده‌ای که شجاعانه مواضع شرافتمندانه‌ای در مقابل جنگ­طلبی اسراییلی‌ها و کشتار وحشیانه مردم غزه اتخاذ کرده، صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم.

اسرائیل با وجود همه‌ی جنایت‌هایی که مرتکب شده به هیچ یک از اهدافش دست نیافته است. مقاومت فلسطین همچنان به پایداری و استقامت خود ادامه می‌دهد. ملت فلسطین اثبات کرد که خون بر شمشیر پیروز است.

ما همچنان معتقدیم که آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط و رفع محاصره و ارسال اضطراری کمک‌های انسانی باید انجام شود و لذا از هر ابتکاری در این زمینه حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.

- باید جنایت‌های ارتکابی رژیم اسراییل و آمریکا و دیگر حامیان این رژیم، در دادگاه صلاحیت‌دار بین‌المللی مورد رسیدگی قرار گیرد و آن‌ها به کیفر جنایاتی که انجام داده‌اند، برسند.

- باید این رژیم از سازمان ملل و همه مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی اخراج گردد و مورد تحریم جهانی ملت­ها و دولت­ها قرار گیرد.

جمهوری اسلامی ایران با ارائه یک راه‌حل سیاسی پایدار بر این باور است که با رجوع به آراء مردم فلسطین در هر کجای جهان اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی، سرنوشت این سرزمین تاریخی به خود این ملت فلسطین واگذار شود.

 

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها