|

میزان مشارکت در انتخابات چند درصد بود؟

خبرگزاری دولت میزان مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را اعلام کرد.

میزان مشارکت در انتخابات چند درصد بود؟

به گزارش شبکه شرق، بیش از ۲۵ میلیون نفر از واجدین شرایط در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری شرکت کردند.

خبرگزاری دولتی «ایرنا» اعلام کرد:

«بر اساس آخرین گزارش‌های غیر رسمی، بیش از ۲۵ میلیون نفر از واجدین شرایط در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری شرکت کردند.

این عدد، مشارکت ۴۱ درصدی را برای این دوره از انتخابات رقم زده است.

نتایج رسمی انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری توسط وزارت کشور اعلام خواهد شد.»

همچنین خبرگزاری «تسنیم» نوشت:

در حالی که یک کمپین بسیار گسترده برای تحریم همه‌جانبه انتخابات ۱۴۰۲ شکل گرفته بود، اما آمارها از مشارکت در انتخابات حکایت از شکست قطعی این کمپین دارد.

در حالی که یک کمپین بسیار گسترده برای تحریم همه جانبه انتخابات ۱۴۰۲ شکل گرفته بود و علیرغم آنکه برخی گروه‌ها و اشخاص رادیکال در داخل نیز تلویحاً با آن همراهی کردند، اما آمارها از مشارکت حدود 25 میلیونی در این انتخابات حکایت از شکست قطعی این کمپین دارد.

این کمپین مدعی بود که مشارکت در انتخابات ایران بسیار پایین خواهد بود، اما مشارکتی نزدیک با انتخابات 1398، آن‌هم بعد از یک جنگ روانی تمام‌عیار علیه ملت ایران در سال 1401 نشان داد که اولین برداشت از انتخابات باید شکست جریان ضدایران باشد.

مردم علیرغم گله‌مندی‌های فراوان اقتصادی و با وجود آنکه گروه‌های سیاسی در برخی استان‌ها نتوانستند رقابت ایجابی قدرتمندی را پایه‌ریزی کنند، اما مشارکت پرشوری رقم زدند و صف‌های قابل توجه انتخابات حتی تا آخرین لحظات روز یازدهم اسفند ادامه داشت.

مهمترین پیام مردم این است که گله‌مندی‌های جدی اقتصادی و اجتماعی اگرچه جدی است، اما این مردم در مخالفت با جریان ضدایران و شکست دادن آن از بسیاری از مسئولان کشور و نیز گروه‌های انتخاباتی جلوتر است.»

 کمترین میزان مشارکت مردم ایران در ۱۲ دور انتخابات مجلس

«عصر ایران» نوشت:

میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس دوازدهم ۴۱ درصد اعلام شد. طبق اعلام خبرگزاری دولت، از ۶۱ میلیون ایرانی واجد شرایط رأی دادن، ۲۵ میلیون نفر پای صندوق های رأی رفتند. این کمترین میزان مشارکت مردم ایران در ۱۲ دور انتخابات مجلس بعد از انقلاب است.

میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس دوازدهم، ۴۱ درصد اعلام شد. طبق اعلام خبرگزاری دولت، از ۶۱ میلیون ایرانی واجد شرایط رأی دادن، ۲۵ میلیون نفر پای صندوق های رأی رفتند. این کمترین میزان مشارکت مردم ایران در ۱۲ دور انتخابات مجلس بعد از انقلاب است.

بیشترین میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس، مربوط به مجلس پنجم بود که در آن ۷۱.۱ درصد مردم رای دادند و علی اکبر ناطق نوری رئیس آن مجلس شد. دومین مشارکت بالا نیز مربوط به مجلس ششم بود که ۶۷.۳ درصد رای دادند و مهدی کروبی به ریاست پارلمان رسید.

تا قبل از انتخابات ۱۱ اسفند، پایین‌ترین نرخ مشارکت مربوط به مجلس یازدهم با ۴۲.۵۷ درصد بود که ریاست آن با محمدباقر قالیباف است و اینک، رکورد کاهش مشارکت، باز هم شکسته شده است.

واکاوی علل این افت مشارکت برغم تبلبغات گسترده برای حضور در انتخابات می بایست جزو برنامه های راهبردی و فوری نظام باشد. در غیر این صورت، آسیب های بسیار جدی متوجه نظام سیاسی حاکم خواهد بود.

این نکته از آن جهت حائز اهمیت ویژه و حیاتی است که در سال ۱۳۹۸ که انتخابات مجلس یازدهم برگزار شد، میزان مشارکت برای اولین بار به زیر ۵۰ درصد رسید و در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای سال ۱۴۰۰ نیز این مشارکت زیر ۵۰ درصدی ادامه یافت (۴۸.۸درصد) و اکنون در سال ۱۴۰۲، بار دیگر شاهد مشارکت زیر ۵۰ درصدی در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان هستیم. به بیان دیگر در همه انتخابات ۴ سال اخیر که همه نوع انتخاباتی هم برگزار شده، بیش از ۵۰ درصد مردم و حتی نزدیک به ۶۰ درصدشان در انتخابات شرکت نکرده اند.

بخش قابل توجهی از شرکت کنندگان نیز به دلایل واضح، رأی باطله به صندوق انداختند. هنوز مشخص نیست در انتحابات اخیر، چند درصد آرا، باطله است ولی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، آرای باطله رتبه دوم جدول رده بندی آرا را به خود اختصاص دادند که در تاریخ انتخابات ایران، بی سابقه بود. در آن انتخابات، ۱۲.۸۸ درصد آرای ریخته شده به صندوق، باطله بودند!

بی‌گمان، نظام باید قدر شرکت کنندگان در انتخابات را بداند و کاری نکند که در دوره بعد، آنها هم دچار ریزش شوند. در کنار ارج نهادن به این حضور، شنیدن صدای اکثریت خاموش، مهم ترین وظیفه کسانی است که مدعی دلسوزی برای نظام و حفظ آن هستند.

میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات چند درصد بود؟

خبرگزاری «مهر»، میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات روز جمعه «یازدهم اسفند ماه» را ۲۴ درصد اعلام کرد.

در انتخابات دور یازدهم مجلس شورای اسلامی که سال ۱۳۹۸ برگزار شد، ۲۶/۲۴ درصد از تهرانی‌ها پای صندوق های رای رفته بودند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز، میزان مشارکت مردم تهران، ۳۴/۳۹ درصد بود.

با این اوصاف، کمترین میزان مشارکت مردم تهران در یک انتخابات، در روز ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ رقم خورده است.

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها