|

حمله به نفتکش انگلیسی

نیروهای یمنی به یک نفتکش انگلیسی حمله کردند.

حمله به نفتکش انگلیسی

به گزارش شبکه شرق، آمریکا از حمله خسارت‌بار نیروهای یمنی به یک نفتکش انگلیسی را خبر داد.

بهبه نقل از المیادین، فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی در منطقه موسوم به «سنتکام»، با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرده است: «نیروهای یمنی به یک تانکر نفت حمله کردند که به آن آسیب زیادی وارد کرد و این حمله منجر به نشت نفت از تانکر شد.»

این بیانیه سنتکام به حمله اخیر نیروهای یمنی در ۱۸ فوریه، یعنی حدود یک هفته پیش به نفتکش انگلیسی اشاره دارد و حمله جدیدی نیست، اما اکنون سنتکام به جزئیات بیشتری از این حادثه اشاره کرده است.

در بیانیه ادعاهای سنتکام آمده است: «در ۱۸ فوریه، بین ساعت ۲۱:۳۰ و ساعت ۱۰:۴۰ شب، نیروهای حوثی مورد حمایت ایران، به نفتکش روبیمار (M/V Rubymar) که یک کشتی فله‌بر متعلق به بریتانیا با پرچم بلیز بود، حمله کردند. کشتی لنگر می اندازد اما به آرامی آب به درون آن نفوذ می‌کند.»

آمریکا مدعی است که این حمله باعث ایجاد لکه نفتی ۱۸ مایلی شده است. همچنین ادعا شده است که این کشتی فله‌بر در زمان حمله، بیش از ۴۱ هزار تن کود را حمل می‌کرده است. در ادامه نیز چنین ادعا شده است که نیروهای یمنی همچنان نسبت به تاثیرات منطقه‌ای حملات بی‌رویه خود بی‌توجهی نشان می‌دهند و صنعت ماهیگیری، جوامع ساحلی و واردات مواد غذایی را تهدید می‌کنند.»

این حمله در حالی صورت گرفته است که تنی چند از مقامات آمریکایی که نامشان فاش نشده، گفته‌اند که دولت بایدن در نحوه افزایش فشار بر نیروهای یمنی با مشکل مواجه است.

سی‌ان‌ان به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داده است: «این باور در دولت آمریکا وجود دارد که استفاده از زور به تنهایی، در برابر نیروهای یمنی بی‌اثر است.»

مقامات آمریکایی همچنین گفته‌اند که ایالات متحده، معیاری برای تخمین درصد تسلیحات نیروهای حوثی یمنی که منهدم شده‌اند، ندارد.

براساس این گزارش، هنوز مشخص نیست که آیا ایالات متحده رویکرد نظامی خود را در قبال نیروهای یمنی تغییر خواهد داد یا خیر.

سی.‌ان.ان همچنین می‌افزاید که با ادامه حملات نیروهای یمنی، علی‌رغم هشدارها و حملات آمریکا، این نگرانی در دولت بایدن درباره نحوه مقابله با نیروهای یمنی در حال افزایش است.

در عین حال مقامات آمریکایی گفته‌اند: ما معتقدیم که یمنی‌ها به وعده خود مبنی بر توقف حملات در صورت پایان جنگ اسراییل در غزه عمل خواهند کرد.

شب گذشته نیز، جنگنده‌های آمریکایی-انگلیسی، منطقه القزی، در منطقه الدریهیمی، واقع در استان الحدیده یمن را در دو نوبت هدف حملات خود قرار دادند. پیش از این نیز، آمریکا و انگلیس در سه نوبت، منطقه راس عیسی در منطقه الصلیف، در استان الحدیده، در غرب یمن را هدف قرار داده بودند.

این در حالی است که روز گذشته یحیی سریع اعلام کرده بود که برای اعلام حمایت از مردم مظلوم غزه و پاسخ به حملات آمریکا و انگلیس به مواضع حوثی‌های یمن، نیروهای مسلح یمن یک ناو آمریکایی، یکی کشتی انگلیسی و مواضع اسرائیل را در بندر ام‌الرشراش، در جنوب اسرائیل، هدف قرار داده‌اند.

حمله به نفتکش انگلیسی

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها