|

سخنگوی سازمان ملل:

کشورهای دارای حق وتو مسولیت عظیمی دارند

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل در پی وتوی قطعنامه پیشنهادی الجزایر برای برقراری آتش بس فوری در غزه از سوی آمریکا گفت که پنج کشور عضو دارای حق وتو دارای مسوولیت عظیمی هستند.

کشورهای دارای حق وتو مسولیت عظیمی دارند

 

به گزارش شبکه شرق، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران در مورد وتوی قطعنامه پیشنهادی الجزایر در شورای امنیت به منظور برقراری آتش بس فوری در غزه از سوی آمریکا برای سومین بار در حمایت از رژیم اسرائیل گفت: هر عضوی از شورای امنیت که از وتو استفاده کند باید در مقابل مجمع عمومی توضیح دهد و این رویه دوباره اتفاق خواهد شد.

دوجاریک تصریح کرد: پنج کشوری دارای حق وتو، دارای مسولیت عظیمی هستند و باید توضیحی در مورد چرایی استفاده از وتو وجود داشته باشد.

ایالات متحده آمریکا در نشست روز سه شنبه به وقت محلی برابر با ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ (اول اسفندماه ۱۴۰۲) پیش نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو کرد که خواستار آتش بس فوری بشردوستانه بود که باید توسط همه طرف ها رعایت شود.

این قطعنامه ۱۳ رای مثبت شورای ۱۵ عضوی امنیت را کسب کرد اما آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتوی قطعنامه شد. انگلیس دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع داد.

این سومین باری است که قطعنامه پیشنهادی برای برقراری آتش بس در غزه از سوی آمریکا وتو می شود. یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیاز به ۹ رای بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دائم این شورا (آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه) دارد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۶ آوریل ۲۰۲۲ و پس از جنگ اوکراین، به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را برای مقابله با استفاده از حق وتو توسط اعضای دائم شورای امنیت تصویب کرد.

این قطعنامه که از سوی کشور لیختن اشتاین ارائه شد، مجمع عمومی را ملزم می‌کند در پی استفاده از حق وتو برای جلوگیری از تصویب یک قطعنامه توسط یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین، نشستی را برای ارائه توضیحات کشور وتوکننده برگزار کند.

جلسه مجمع عمومی سازمان ملل نیز ظرف ۱۰ روز پس از استفاده از حق وتو در شورای امنیت باید برگزار شود. کشورهایی که از حق وتو استفاده کرده‌اند، باید این اقدام خود را در برابر نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو توجیه کنند.

آمریکا و انگلیس که در شورای امنیت سازمان ملل دارای حق وتو هستند، در آن زمان از ارائه این قطعنامه به دلیل حمله روسیه به اوکراین، حمایت کردند.

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها