|

انتخابات بدون کاندیداهای متنوع، املت بدون گوجه است

انتخابات مانند یک املت است. همان‌طور که املت سه ماده اولیه برای تهیه دارد (روغن، گوجه فرنگی و تخم مرغ)، انتخابات هم سه لازمه پیش گفته را دارد.

انتخابات بدون کاندیداهای متنوع، املت بدون گوجه است

به گزارش شبکه شرق، تعداد بالای کاندیداها، برای یک انتخابات، هر چند لازم است ولی کافی نیست. مردم باید بین کاندیداهای پرشماری که در دسترس دارند، افراد همسوی فکری و سیاسی خود را بیابند.

اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان درباره تایید صلاحیت‌شدگان با انتقاد روبرو شده است.

«عصر ایران» در گزارشی نوشت:

«آقای هادی طحان نظیف، سخنگوی محترم شورای نگهبان در دفاع از عملکرد این شورا در بررسی صلاحیت ها گفته است: اعداد و ارقامی که در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شاهد هستیم (وجود ۵۱ کاندیدا برای هر کرسی) ادعای خالص‌سازی را زیر سوال می‌برد.

به بهانه این سخن و فارغ از شرایط انتخابات پیش‌رو، «نظریه مثلث انتخابات» یا «املت انتخابات» را مطرح می‌کنیم.

هر انتخابات نیز سه ضلع اصلی دارد: تعدد کاندیداها، تکثر فکری و سیاسی کاندیداها و شرایط عادلانه رقابت.

آقای طحان نظیف به درستی به ضلع اول اشاره و بر تعدد کاندیداها تاکید کرده است. بدیهی است در حوزه انتخابیه ای با یک کرسی، نمی توان با یک کاندیدا، رأی گیری کرد و نام آن را انتخابات گذاشت.

اما تعداد بالای کاندیداها، برای یک انتخابات، هر چند لازم است ولی کافی نیست. مردم باید در بین کاندیداهای پرشماری که در دسترس دارند، افراد همسوی فکری و سیاسی خود را بیابند. هزار کاندیدا هم برای یک کرسی وجود داشته باشد ولی هر هزار نفرشان شبیه هم باشند، ضلع تکثر فکری و سیاسی شکل نمی گیرد. کثرت عددی با تکثر فکری و سیاسی معنادار می‌شود.

ضلع سوم نیز فضای عادلانه رقابت است که شامل عدالت در بررسی صلاحیت‌ها، عدالت در برخورداری از امکانات عمومی، عدالت قضایی در مواجهه با تخریب ها، بی طرفی و سلامت برگزار کنندگان و ناظران و تمکین آنها به نتیجه واقعی آراست.

از سه ضلع فوق، تنها یک ضلع که به کاندیدا شماری مربوط می شود، توسط برگزار کنندگان قابل اعلام و اثبات است و دو ضلع دیگر یعنی تکثر فکری و سیاسی کاندیداها و شرایط عادلانه رقابت، توسط وجدان جمعی ارزیابی می‌شود و مورد قضاوت قرار می‌گیرد.

این‌که برگزارکننده انتخابات بگوید «زمینه مشارکت برای همه اشخاص و گروه‌های سیاسی فراهم است» یا بر بی‌طرفی خود در روند انتخابات تاکید کند، کفایت نمی کند و باید مردم در عمل چنین چیزی ببینند و اقناع عمومی شکل بگیرد.

در یک بیان تمثیلی، انتخابات مانند یک املت است. همان‌طور که املت سه ماده اولیه برای تهیه دارد (روغن، گوجه فرنگی و تخم مرغ)، انتخابات هم سه لازمه پیش گفته را دارد.

اگر برای پختن یک املت، گوجه نداشته باشیم، نمی‌توانیم با افزودن بر تعداد تخم مرغ‌ها، فقدان گوجه را جبران کنیم. در انتخابات نیز نمی‌توان به عنوان مثال، فقدان تکثر فکری و سیاسی کاندیداها را افزایش تعداد کاندیداها جبران کرد.

وقتی گوجه نباشد، هر چقدر هم تخم مرغ به ماهیتابه بیفزاییم، به املت نمی رسیم و حداکثر می‌توانیم به نیمرو برسیم که غذای دیگری است و نمی‌توان ان را به جای املت، روی میز گذاشت.»

منبع: عصر ایران
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها