|

موج دستگیری مخالفان پوتین/ بیش از ۴۰۰ طرفدار داغدار الکسی ناوالنی بازداشت شدند

از زمان مرگ الکسی ناوالنی، سرسخت ترین مخالف رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، بیش از ۴۰۰ نفر در رویدادهایی در ۳۹ شهر روسیه بازداشت شده‌اند.

موج دستگیری مخالفان پوتین/ بیش از ۴۰۰ طرفدار داغدار الکسی ناوالنی بازداشت شدند

به گزارش شبکه شرق، پس از درگذشت «الکسی ناوالنی» مشهورترین و یکی از مخالفان سرشناس دولت روسیه در زندان، بیش از ۴۰۰ نفر از حامیان او در ۳۹ شهر این کشور دستگیر شدند.

این بزرگ‌ترین موج دستگیری‌ها در رویدادهای سیاسی در روسیه از سپتامبر ۲۰۲۲ بوده است، زمانی که بیش از ۱۳۰۰ نفر در تظاهرات علیه «بسیج نیروها» برای پیوستن به نیروهای ذخیره در جنگ اوکراین دستگیر شدند.

الکسی ناوالنی، وکیل سابق و ۴۷ ساله، روز جمعه پس از پیاده روی در مستعمره کیفری «گرگ قطبی» که در آن درحال طی کردن سه دهه محکومیت خود بود، بیهوش شد و درگذشت. در همین حال، بیشترین تعداد دستگیری‌ها در سن پترزبورگ و مسکو رخ داده است؛ جایی که حمایت ناوالنی به طور سنتی قوی بوده است.

با این حال پویش گرامی‌داشت یاد ناوالنی و تظاهرات اعتراضی برای مرگ او- که به گفته مخالفان پوتین یک قتل بوده است- هیچ بازتابی در رسانه‌های دولتی روسیه نداشته است.

همچنین، رسانه‌های غربی به نقل از یک گروه حقوق بشری در روسیه خبر دادند که ۳۶۶ نفر از «حامیان داغدار» الکسی ناوالنی بازداشت شدند. ناوالنی در سال ۲۰۲۱ به حمایت مالی و تحریک افراط‌گرایی در روسیه محکوم و راهی زندان شد. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از او‌وی‌دی‌-اینفو (OVD-Info) گزارشی درباره دستگیری حامیان الکسی ناوالنی در روسیه منتشر کرد. او جمعه ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) در زندان درگذشت. این گروه حقوق بشری روسی اعلام کرد در ۳۹ شهر، پلیس تا عصر یکشنبه (دیروز) ۳۶۶ نفر را بازداشت کرد، اما شمار بازداشت شدگان «ممکن است طی چند روز آینده به سمت بالا یا پایین تغییر کند» چرا که بررسی اطلاعات ادامه دارد.

به گفته سرویس زندان فدرال ناحیه اداری یامالو-ننتس، ناوالنی ۴۷ ساله هنگام راه رفتن در زندان احساس بیماری کرد و تقریباً بلافاصله از هوش رفت و تلاش پزشکان برای نجات او به نتیجه نرسید. سخنگوی کاخ کرملین (ریاست‌جمهوری روسیه) دیمیتری پسکوف با رد اتهام زنی‌های غرب به دولت روسیه درباره مرگ ناوالنی تصریح کرد که سازمان زندان فدرال در حال انجام تحقیقات است و پزشکان باید علت این حادثه را مشخص کنند.

ده‌ها نفر از مخالفان دولت روسیه در اعتراض به فوت ناوالنی، مقابل سفارت مسکو در بخارست پایتخ رومانی تجمع کردند. گفته می‌شود که بیش از ۲۰۰ نفر در سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه دستگیر شدند و مقام‌های قضایی این شهر، برای ۱۵۴ نفر حکم حبس از یک تا ۱۴ روز زندان صادر کردند.

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها