|

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان:

طرح شفافیت را از مجلس دریافت کردیم

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: طرح شفافیت را اخیرا پس از اصلاح مجلس دریافت کردیم و در نوبت رسیدگی است.

طرح شفافیت را از مجلس دریافت کردیم

به گزارش شبکه شرق، سخنگوی شورای نگهبان گفت: اسامی نهایی تایید صلاحیت شدگان مجلس فردا اعلام می شود.

هادی طحان نظیف در نشست خبری در محل نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به سوالی درباره طرح شفافیت گفت: طرح شفافیت را اخیرا دریافت کردیم در نوبت رسیدگی قرار دارد.

وی افزود: طرح عفاف و حجاب را هنوز دریافت نکردیم به محض دریافت در فرایند رسیدگی قرار میدهیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شورا می‌تواند به لیست افراد تایید صلاحیت شده اضافه کند گفت: فردا اعلام نهایی اسامی تایید صلاحیت شدگان مجلس است که بعد از آن تبلیغات آغاز میشود.

وی افزود: حدود ۴ هزار نفر در مرحله شورای نگهبان به تعداد کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی افزوده شد، حدود ۲۰۰ نفر در مراحل قبل تایید شده بودند که در مرحله شورای نگهبان براساس اسناد و مدارکی که دریافت شد، ردصلاحیت شدند.

وی ادامه داد: طرح اساسنامه سازمان فنی و حرفه ای کشور که ایراداتی به آن وارد بود تبدیل به قانون شد.

وی افزود: طرح ساماندهی بازار زمین مسکن و اجاره بها چند بار در شورا و مجلس در رفت و آمد بود که در سه مورد با ایراد شورا مواجه شد.

وی خاطر نشان کرد: مجلس ایرادات شورای نگهبان به بودجه را رفع کرد و هم اکنون بودجه دوباره در دستور کار ما قرار دارد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره سرانجام طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت عنوان کرد: اخیرا این طرح در مجلس اصلاح شده است اما هنوز آن را دریافت نکردیم. هرگاه دریافت کنیم در دستور کار شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.

طحان نظیف درباره انتقادات به عدم احراز صلاحیت برخی سیاسیون و حقوقدانان و عدم فرصت کافی برای بررسی صلاحیت همه داوطلبان بیان کرد: بخاطر اصلاحیه قانون انتخابات و اینکه عملا فرصت رسیدگی‌های شورای نگهبان و هیات‌های نظارت افزایش یافت، در این دوره تعداد افرادی که صلاحیت آنها احراز نشد کاهش یافت.

وی تاکید کرد:در انتخابات ۹۸ صلاحیت بیش از ۲۵ درصد داوطلبان تایید نشد اما در انتخابات امسال با وجود افزایش داوطلبان، تعداد افرادی که صلاحیت آنها تایید نشد کمتر از ۱۰ درصد است.

وی در پاسخ به ایرنا درباره تخلفات تبلیغاتی داوطلبان انتخابات و تاثیر آنها در بررسی صلاحیت‌ها گفت: شورای نگهبان ناظر بر انتخابات است و این نظارت تمامی مراحل انتخابات را در بر می گیرد؛ تاکنون گزارش قابل توجهی که سالب صلاحیت باشد، دریافت نکردیم.

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها