|

مصر در مرز خود با غزه دیوار می‌کشد

مصر از بیم یورش آوارگان به سمت این کشور، در حال ساخت دیواری در مرز غزه است.

مصر در مرز خود با غزه دیوار می‌کشد

به گزارش شبکه شرق، مصر از بیم آغاز عملیات اسرائیل در رفح و یورش آوارگان فلسطینی، به سمت این کشور در حال ساخت دیواری در مرز است.

بنا بر گزارش‌ها، دولت مصر کار ساخت دیوار در نزدیکی مرز این کشور با غزه را در بحبوحه واهمه از حمله زمینی برنامه‌ریزی‌شده ارتش اسرائیل به رفح، آغاز کرده است. در صورت حمله اسرائیل، احتمال دارد آوارگانی که در نزدیکی مرز مستقر شده‌اند، از منطقه تحت محاصره خارج کند و به سمت مصر روی آورند. 

آسوشیتدپرس، نیویورک‌تایمز و سایر رسانه‌ها، روز جمعه، با استناد به عکس‌های ماهواره‌ای نوشتند زمین پاکسازی شده و یک دیوار در حال بالا رفتن است. مقامات مصری از بحث درباره هدف این پروژه خودداری کرده‌اند، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که این منطقه می‌تواند یک «منطقه حائل مستحکم» برای اسکان ساکنان غزه باشد که از عملیات نظامی برنامه‌ریزی شده اسرائیل در شهر مرزی رفح فلسطین فرار می‌کنند.

کار ساخت و ساز در اوایل این ماه آغاز شد، زیرا ارتش اسرائیل (IDF) از آماده سازی برای حمله زمینی به رفح، آخرین پناهگاه مردم غزه- خبر داد. از زمان آغاز جنگ در ماه اکتبر سال ۲۰۲۳، حدود ۱.۴ میلیون نفر از مردم غزه به دنبال سرپناه در رفح بوده‌اند. 

قاهره از اسرائیل خواسته آوارگان فلسطینی را مجبور به ورود به خاک مصر نکند. با این حال، با توجه به انباشته شدن آوارگان فلسطینی در رفح، طرف مصری ظاهراً در حال آماده شدن برای احتمال وقوع یک بحران انسانی است که می‌تواند توافق صلح ۱۹۷۹ خود را با اسرائیل به خطر بیندازد. رفح پیش از این نیز در روز‌های اخیر، هدف حملات هوایی اسرائیل قرار گرفته است.

نیویورک تایمز به نقل از یک پیمانکار ناشناس گزارش داد که دیوار منطقه‌ای به سفارش ارتش مصر و به وسعت پنج کیلومتر مربع، در منطقه حائل، در نزدیکی مرز جنوبی غزه را می‌بندد. ارتفاع آن حدود پنج متر (۱۶ فوت) خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها