|

ادعای انگلیس؛

در حال حاضر یک طرف ماجرا خواهان تشدید تنش‌ها است و آن ایران است

وزیر سابق دفاع انگلیس گفت: با تکرار ادعاها درباره نقش ایران در عملیات نظامی محور مقاومت ادعا کرد: «در حال حاضر یک طرف ماجرا خواهان تشدید تنش‌ها است و آن ایران است. ایران بنا به دلایل مختلفی به دنبال نوعی درگیری است اما نحوه پاسخ ما مهم است.

در حال حاضر یک طرف ماجرا خواهان تشدید تنش‌ها است و آن ایران است

به گزارش شبکه شرق، وزیر دفاع سابق انگلیس با تکرار اتهامات بی‌پایه و اساس در مورد ارتباط ایران با حملات صورت گرفته در دریای سرخ اعتراف کرد که تقابل نیروهای یمنی با ناوهای جنگی انگلیس و آمریکا یک رویداد نادر است.

بن والاس که تا سال گذشته میلادی سکان وزارت دفاع انگلیس را برعهده داشت، این مطلب را در گفت‌وگو با شبکه رادیویی بی‌بی‌سی ۴ مطرح کرد.

او به‌رغم اینکه ایران بارها تاکید کرده است که مسئولیت اقدامات نیروهای مقاومت را برعهده نمی گیرد مدعی شد: «آنچه در منطقه شاهد هستیم یک اقدام هماهنگ از سوی ایران است تا به تنش‌ها دامن بزند. لذا حمله مستقیم حوثی‌های مورد حمایت ایران به ناوهای جنگی انگلیس و آمریکا یک گام بیشتر عملا از طرف ایران است.»

وزیر دفاع سابق انگلیس با این حال اعتراف کرد: «تقابل پایاپای (نیروهای یمن) با ناوهای جنگی انگلیس و آمریکا یک اقدام نادر است که سابقه نداشته است.»

وی درباره احتمال تشدید تنش‌ها درپی اعزام ناوهواپیمابر این کشور به دریای سرخ گفت: «به نظرم این یک موقعیت سخت برای وزارت امور خارجه و دفاع است.»

والاس با تکرار ادعاها درباره نقش ایران در عملیات نظامی محور مقاومت ادعا کرد: «در حال حاضر یک طرف ماجرا خواهان تشدید تنش‌ها است و آن ایران است. ایران بنا به دلایل مختلفی به دنبال نوعی درگیری است اما نحوه پاسخ ما مهم است.»

مقام نظامی پیشین انگلیس در ادامه اظهارات خود، ارتباط عملیات نظامی نیروهای یمن در دریای سرخ را با جنایات وحشیانه رژیم اسراییل در غزه رد کرد و مدعی شد: «حملات حوثی‌ها هیچ ارتباطی با اقدامات اسرائیل ندارند. این یک اقدام هدایت شده از طرف ایران است که مایل است پای کشورهای اسلامی را باز و آمریکا را از منطقه خارج کند. این یکی از اهداف اصلی ایران است.»

وی بار دیگر از اینکه یمنی‌ها تسلیحات نظامی انگلیس و آمریکا را در دریای سرخ هدف قرار داده‌اند، عصبانیت خود را نشان داد و ادعا کرد که این اقدامات نباید بی‌پاسخ بماند.

نیروهای ارتش یمن از زمان شروع عملیات نظامی رژیم اسراییل علیه مردم غزه، چند کشتی این رژیم اسراییل یا کشتی‌های حامل کالا که عازم سرزمین‌های اشغالی بودند را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار دادند.

آن‌ها متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، به عملیات نظامی خود ادامه خواهند داد.

در همین حال آمریکا و انگلیس در ۲ نوبت به بهانه صیانت از کشتیرانی بین‌المللی علیه مواضع نیروهای یمنی حمله کرده و اقدامات خود را موفقیت آمیز ارزیابی کرده‌اند.

با این حال کارشناسان بین‌المللی معتقدند که مداخله لندن واشنگتن نه تنها شکست خورده که نتیجه معکوس داشته است. «محمدعلی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن چندی پیش در گفت‌وگو با شبکه المسیره اظهار داشت:‌ هدف حملات آمریکا و انگلیس در حمله به یمن تلاشی جدید برای منصرف کردن این کشور از حمایت از غزه و توقف عملیات دریایی یمن است که محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد که آمریکایی ها و انگلیسی ها باید بفهمند که ما در زمان پاسخگویی هستیم و مردم یمن هیچگاه تسلیم نمی شوند.

اما اتهام بی پایه و اساس در مورد ارتباط ایران با حملات صورت گرفته در دریای سرخ درحالی مطرح می‌شود که مقام‌های کشورمان بارها تاکید کرده‌اند که گروه‌های مقاومت از ایران دستور نمی‌گیرند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان چندی پیش تصریح کرد: این ادعاها با اهداف خاص سیاسی مطرح می‌شوند و حاکی از تلاش مقامات انگلیس برای وارونه نمایی واقعیت‌های منطقه و نیز بیانگر تأثیر پذیری آنها از ترجیحات طرف‌های ثالث از جمله رژیم کودک‌کُش اسراییل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن اظهارات و اقدامات غیرسازنده برخی مقامات انگلیسی که خود عاملی برای تهدید صلح و ثبات منطقه‌ای و بین المللی است، تاکید کرد: همان طور که قبلا به صراحت اعلام‌ کرده‌ایم، گروه‌های مقاومت در منطقه برای مقابله و پاسخ گویی به جنایات جنگی و نسل‌کُشی رژیم کودک‌کُش اسراییل از جمهوری اسلامی ایران دستور نمی‌گیرند. این گروه‌ها به تشخیص خود و بر اساس اصول و اولویت‌ها و منافع کشور و مردمشان تصمیم گرفته و عمل می‌کنند.

کنعانی به مقامات انگلیس توصیه کرد به جای اتهام زنی‌های بی‌پایه و اساس، جنایات رژیم اشغالگر اسراییل را محکوم نموده و تلاش خود را صرف توقف جنایات جنگی این رژیم علیه شهروندان و زنان و کودکان فلسطین و تسهیل ارائه کمک‌های بشردوستانه وفق مقررات و مسئولیت‌های بین‌المللی نمایند.

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها