|

مذاکرات آمریکا و چین برای فشار بر ایران

چین خواستار کاهش تنش‌ها شده اما هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا از قدرت دیپلماتیک خود برای تحت فشار قرار دادن تهران استفاده می‌کند یا خیر.

مذاکرات آمریکا و چین برای فشار بر ایران

به گزارش شبکه شرق، آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد ایالات متحده آمریکا نوشت: چین علناً خواستار کاهش تنش‌ها شده است، اما گفت که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا پکن از قدرت دیپلماتیک خود برای تحت فشار قرار دادن تهران در این مورد استفاده می‌کند یا خیر.

آسوشیتدپرس نوشت: «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی امریکا، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین را در جریان مذاکرات در تایلند تحت فشار قرار داد تا از نفوذ چین بر ایران برای کاهش تنش‌ها در خاورمیانه استفاده کند.

در ادامه این مطلب آمده است: این مقامات همچنین موافقت کردند که برای تدارک تماس بین رئیس‌جمهور «جو بایدن» و رهبر چین «شی جین‌پینگ» همکاری کنند.

دیدار‌های جمعه و شنبه در بانکوک، که به دنبال گفتگو‌های روسای جمهور در ماه نوامبر در کالیفرنیا بود، پس از پیروزی یک کاندیدای حزب حاکم مخالف پکن در انتخابات ریاست جمهوری اخیر تایوان و از سرگیری گفتگو‌های مقامات نظامی آمریکا و چین برگزار شد. 

 یک مقام ارشد ایالات متحده گفت: سالیوان با اشاره به اهرم اقتصادی گسترده چین بر ایران، بر تاثیر بی ثبات کننده حملات حوثی‌ها بر تجارت بین‌المللی تاکید کرد. 

این مقام تاکید کرد که چین علناً خواستار کاهش تنش‌ها شده است، اما گفت که هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا پکن از قدرت دیپلماتیک خود برای تحت فشار قرار دادن تهران در این مورد استفاده می‌کند یا خیر.

منبع: انتخاب
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها