|

پیشنهاد بی سابقه تل‌آویو به رهبران حماس برای ترک غزه

مقام‌های مطلع به مذاکرات بین‌المللی جاری درباره غزه گفته‌اند رژیم اسراییل که تا پیش از این، هدف از جنگ علیه غزه را از بین بردن حماس اعلام کرده بود، حالا پیشنهاد داده رهبران این جنبش می‌توانند در چارچوب یک توافق آتش‌بس کلی‌ نوار غزه را ترک کنند.

پیشنهاد بی سابقه تل‌آویو به رهبران حماس برای ترک غزه

به گزارش شبکه شرق، در پی ناکامی اسرائیل برای هدف قرار دادن رهبران حماس در غزه ، نتانیاهو پیشنهاد داده در چارچوب یک توافق آتش‌بس کلی، آن ها این باریکه ترک کنند.

مقام‌های مطلع به مذاکرات بین‌المللی جاری درباره غزه گفته‌اند رژیم اسراییل که تا پیش از این، هدف از جنگ علیه غزه را از بین بردن حماس اعلام کرده بود، حالا پیشنهاد داده رهبران این جنبش می‌توانند در چارچوب یک توافق آتش‌بس کلی‌ نوار غزه را ترک کنند.

این پیشنهاد رژیم اسراییل را که شبکه سی‌.ان‌.ان آن را «بی‌سابقه» توصیف کرده و تا پیش از این در رسانه‌ها مطرح نشده بود، در حالی است که این رژیم به‌رغم اجرای چهار ماه جنگ از هوا و زمین و دریا علیه غزه هنوز نتوانسته هیچ یک از ارشدترین رهبران حماس از جمله «یحیی السنوار» رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه و «محمد ضیف» فرمانده کل گردان‌های القسام را دستگیر کرده یا به شهادت برساند و طبق برآوردهای خود رژیم، حدود ۷۰ درصد نیروی رزمی حماس همچنان بدون هیچ آسیبی باقی مانده‌اند. رژیم اسراییل به زعم خود با این تصمیم به دنبال آن است که تسلط حماس بر نوار غزه را تضعیف کند

برت مک گورک، مشاور جو بایدن، روز یکشنبه به مصر سفر کرد و پس از آن به قطر خواهد رفت تا با هدف پیشرفت در مذاکرات برای آزادی اسرای در دست حماس گفتگو کند.

سی.ان.ان گزارش داده برخی از مقام‌های ارشد حماس نیز در شهرهایی همچون دوحه قطر و بیروت، پایتخت لبنان ساکن هستند. اوایل ماه جاری میلادی رژیم اسراییل «صالح العاروری» نایب‌رئیس دفتر سیاسی حماس را در حمله‌ای هوایی به بیروت به شهادت رساند.

 

پیشنهادی که با پاسخ «نه» مواجه می‌شود

رسانه آمریکایی با ارائه جزئیاتی از پیشنهاد ادعایی رژیم اسراییل نوشته است: «به گفته یک مقام مطلع، پیشنهاد اسرائیل درباره اینکه رهبران حماس می توانند نوار غزه را ترک کنند، هر چند بعید است که از سوی حماس پذیرفته شود در هفته‌های اخیر دست کم دو بار، یک بار در ماه گذشته میلادی  از سوی دیوید بارنیا، مدیر موساد در شهر ورشو و یک بار دیگر در ماه جاری میلادی در شهر دوحه نزد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مطرح شده است.»

سی‌.ان.ان در ادامه این گزارش از افزایش فشار ها بر «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اسراییل برای آنچه که این رسانه «رسیدن به نوعی راه‌حل» خواند خبر داده و نوشته است: «طبق ارزیابی خود نتانیاهو اعلام پیروزی کامل بر حماس بسیار دور از دسترس بوده و در این میان خشم اسرائیلی‌ها از بابت ناتوانی دولتشان در به خانه بازگرداندن ۱۰۰ گروگان (اسرای اسراییلی) تحت اختیار حماس افزایش یافته است.»

«آرون دیوید میلر» یک کارشناس ارشد اندیشکده کارنگی به سی.ان.ان گفت: «اسرائیل اهداف نظامی خود را محقق نمی‌کند. این واقعیت در کنار وارد آمدن فشاری عظیم به نتانیاهو و دولتش برای به خانه بازگرداندن گروگان‌ها باعث ایجاد وضعیتی شده که در آن اسرائیل مایل شده به رهبران حماس پیشنهاد ترک نوار غزه را بدهد.»

میلر اظهار کرد: «من فکر می‌کنم آن‌ها حالا با واقعیت به سادگی مواجه شده‌اند و خانواده‌های گروگان‌ها دارند نفوذی شدید را اعمال می‌کنند.»

 
موج فشارهای بین‌المللی روانه تل‌آویو شده است 

از سوی دیگر سی.ان.ان نوشت که رژیم اسراییل به دلیل تداوم بمباران نوار غزه که طبق اعلام وزارت بهداشت حماس به شهادت بیش از ۲۵۰۰۰  فلسطینی انجامیده، با موج انزجار بین‌المللی و فشارهای مضاعف آن علیه خود روبرو شده است.

طبق گزارش این شبکه آمریکایی، رژیم اسراییل پیشنهاد ادعایی خود برای آنکه رهبران حماس نوار غزه را ترک کنند یک بار در ماه دسامبر از سمت دیوید بارنیا در جریان دیدار او در شهر ورشو با بیل برنز، مدیر سازمان سیا و همچنین محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، نخست وزیر قطر که به عنوان یک واسطه برای حماس عمل کرد مطرح کرد.

یک مقام مطلع گفت این پیشنهاد بار دیگر در جریان حضور بلینکن در اوایل ماه جاری میلادی در پایتخت قطر  مطرح شده و در این دیدار آل‌ثانی به بلینکن گفته است که پیشنهاد اسرائیلی‌ها «هرگز موثر واقع نخواهد شد.»

 

منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها