|

حماس: طرح «دو دولتی» را نمی‌پذیریم

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس گفت: حماس اصطلاح راه حل دو دولتی را نمی‌پذیرد و آن را رد می‌کند، زیرا این راه حل به این معناست که ما یک کشور موعود داریم و باید طرف دیگر را که رژیم اسراییل است، به طور مشروع به رسمیت بشناسیم و این قاطعانه مردود است.

حماس: طرح «دو دولتی» را نمی‌پذیریم

به گزارش شبکه شرق، درپی مطرح شدن طرح موسوم به «راه حل دو دولتی» به عنوان راهی برای پایان دادن به درگیری بین فلسطینان و رژیم اسراییل، «خالد مشعل» رئیس جنبش حماس مخالفت این جنبش را با چنین راهی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری سما، خالد مشعل اظهار داشت: غرب می‌گوید که نبرد هفتم اکتبر (۱۵ مهر) افقی را برای یک بینش سیاسی باز کرد و از این رو، بار دیگر به تبلیغ کالای قدیمی خود که راه حل دو دولتی است، باز گشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: «حماس اصطلاح راه حل دو دولتی را نمی‌پذیرد و آن را رد می‌کند، زیرا این راه حل به این معناست که ما یک کشور موعود داریم و باید طرف دیگر را که رژیم اسراییل است، به طور مشروع به رسمیت بشناسیم و این قاطعانه مردود است.

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در خارج از فلسطین با اشاره به اینکه «پس از عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر (۱۵ مهر)، امید به تشکیل کشور فلسطینی از بحر تا نهر و از شمال تا جنوب در میان اکثریت فلسطینیان زنده شد»، تاکید کرد که مرز‌های سال ۱۹۶۷ تنها یک پنجم فلسطین را شامل می‌شود بنابر این ملت فلسطین هرگز آن را نخواهد پذیرفت.

مشعل بیان کرد: اجماع فلسطینیان بر این است که ما از حق مشروع خود یعنی از بحر تا نهر و از «راس الناقوره» تا «ام رشراش» یا خلیج عقبه کوتاه نمی‌آییم و این حق ماست و ما از قدیم در این سرزمین بودیم و این رژیم اشغالگر است که از سال ۱۹۴۸ در این سرزمین به وجود آمده است.

گفتنی است درپی تشدید دامنه جنگ در نوار غزه برخی طرف‌ها، طرح موسوم به راه حل «دو دولتی» را مطرح کرده‌اند. به عنوان نمونه «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه سه شنبه شب گفته بود: ما از راهکار دو دولتی برای پایان دادن به درگیری در خاورمیانه حمایت می‌کنیم.

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها