|

آمریکا: در جنگ نیابتی با ایران قرار نداریم

رئیس‌جمهور آمریکا پس از حملات مشترک با انگلیس به یمن در بامداد جمعه، گفت معتقد نیست که کشورش در جنگ نیابتی با ایران قرار دارد.

آمریکا: در جنگ نیابتی با ایران قرار نداریم

به گزارش شبکه شرق، رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه «آیا آمریکا در جنگ نیابتی با ایران قرار دارد» گفت: «من پیام را به ایران رسانده‌ام. آن‌ها می‌دانند نباید کاری انجام دهند».

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا پس از حملات مشترک با انگلیس به یمن در بامداد جمعه، گفت معتقد نیست که کشورش در جنگ نیابتی با ایران قرار دارد.

قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل در خصوص حمله ائتلافی به رهبری آمریکا به یمن با واکنش ایران مواجه شد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به قطعنامه ۲۷۲۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد که با مباشرت و محوریت آمریکا ارائه و تصویب شده است، گفت: «این قطعنامه ظاهرا ادعای حمایت از حقوق کشتیرانی در دریای سرخ را دارد، اما در اصل پوششی برای تامین اهداف سیاسی آمریکا در حمایت از رژیم اسراییل و تداوم جنایات این رژیم علیه مردم بی‌‌‌دفاع غزه است.» به گزارش «ایسنا»، ناصر کنعانی در یک موضع‌گیری رسانه‌‌‌ای در روز جمعه ۲۲دی‌ماه تصریح کرد: «دولت آمریکا به جای اقدام قاطع برای توقف جنایات رژیم اسرائیل، همچنان با حمایت کامل سیاسی، نظامی، بین‌المللی و دیپلماتیک، در کنار رژیم یادشده ایستاده است.»

بایدن بامداد شنبه که به بازدید یک مرکز کسب و کار کوچک در آلِن‌تاون در ایالت پنسیلوانیا رفته بود، در پاسخ به سوالی درباره اینکه «آیا آمریکا در جنگ نیابتی با ایران قرار دارد» پاسخ داد: «نه. ایران جنگ با ما را نمی‌خواهد».

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت: «من پیام را به ایران رسانده‌ام. آن‌ها می‌دانند نباید کاری انجام دهند».

 ایالات متحده و پنج کشور از متحدانش روز پنج‌شنبه حملاتی علیه بیش از ده‌ها هدف در یمن انجام دادند که تحت کنترل انصار‌الله است. آمریکا و متحدانش مدعی‌اند که قصد نداشته‌اند جنگ گسترش پیدا کند و دولت بایدن به‌دنبال اجتناب از گسترش جنگ بوده است.

بایدن همچنین مدعی شد حملات بامداد گذشته به یمن «موفقیت‌آمیز» بوده و «هیچ تلفاتی در بین غیرنظامیان» مشاهده نشده است.

او گفت: «همراه با متحدان خود مطمئن خواهیم شد که اگر حوثی‌ها (انصارالله) به رفتار زننده خود ادامه دهند، ما پاسخ خواهیم داد».

بایدن روز گذشته گفت آمریکا و انگلیس با کمک هلند، استرالیا، کانادا و بحرین حملاتی را علیه مواضع انصارالله در یمن انجام داده‌اند.

مقام‌های یمنی نیز تاکید کرده‌اند به حملات آمریکا و متحدانش پاسخ خواهند داد.

ارتش یمن در پاسخ به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی، شماری از کشتی‌های مرتبط با این رژیم را در دریای سرخ هدف قرار داده و بهانه بایدن برای حمله نیز «محافظت از آزادی کشتی‌رانی و کاهش توانایی» ارتش یمن برای ادامه حملات بوده است.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا مایل است انصارالله را یک «سازمان تروریستی» بخواند نیز گفت: «فکر می‌کنم  آن‌ها (یک سازمان تروریستی) هستند».

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند دولت بایدن در سال ۲۰۲۱ انصارالله یمن را از لیست سازمان‌های به‌اصطلاح تروریستی خود خارج کرده است.

منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها