|

جزئیات پرونده «رویا حشمتی» که منجر به شلاق خوردن او شد، در گفت‌وگوی «شبکه شرق» با وکیلش؛

حکم اولیه رویا حشمتی مجموعا 13 سال و 9 ماه حبس بود که در تجدیدنظر نقض و به جزای نقدی و شلاق تبدیل شد/ او 2 روز هم بیشتر از حکمش حبس تحمل کرد

وکیل رویا حشمتی خبر از صدور 13 سال و 9 ماه حبس بابت 4 عنوان اتهامی توسط مجتمع قضائی ارشاد برای موکلش داد و تاکید کرد که این حکم در شعبه تجدیدنظر نقض و به 74 ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی تبدیل شد. حکم شلاق او هفته گذشته اجرا شد.

حکم اولیه رویا حشمتی مجموعا 13 سال و 9 ماه حبس بود که در تجدیدنظر نقض و به جزای نقدی و شلاق تبدیل شد/ او 2 روز هم بیشتر از حکمش حبس تحمل کرد

مازیار طاطائی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به جزئیات پرونده «رویا حشمتی» که منجر به شلاق خوردن او شد، اظهار کرد: «خانم رویا حشمتی به واسطه انتشار یک تصویر بدون حجاب از او در شبکه‌های اجتماعی، یک اردیبهشت با حضور شبانه ضابطان در منزلش، بازداشت و تلفن همراه و لپ تاپش هم توقیف شد. او 11 روز را در بازداشت گذراند. عنوان اتهامی او در ابتدا «حضور در معابر بدون حجاب شرعی» بود اما در نهایت، دادسرای ناحیه 38 ارشاد پرونده او را با عناوین اتهامی جداگانه و 2 کیفرخواست مجزا، به مجتمع قضائی ارشاد و دادگاه انقلاب ارجاع داد.»

او ادامه داد: «عنوان اتهامی خانم حشمتی در شعبه 26 دادگاه انقلاب، تبلیغ علیه نظام بود. در شعبه 1091 مجتمع قضائی ارشاد هم 4 عنوان اتهامی شامل «حضور در معابر بدون حجاب شرعی، جریحه‌دار کردن عفت عمومی، تولید محتوای مبتذل و تشویق مردم به فساد» متوجه خانم حشمتی شد.»

این وکیل دادگستری درباره نتیجه این پرونده‌ها هم بیان کرد: «شعبه 26 دادگاه انقلاب در نهایت خانم حشمتی را به واسطه اتهام تبلیغ علیه نظام، به یکسال حبس محکوم کرد که این مجازات برای مدت 2 سال تعلیق شد اما این شعبه تاکید کرد که یک بیستم این مجازات باید اجرایی شود. باتوجه به اینکه ما به حکم صادره توسط شعبه 26 اعتراض نکرده و تسلیم به رأی زدیم، این مجازات به حدود 13 روز کاهش یافت. خانم حشمتی پیشتر 11 روز حبس را تحمل کرده بود و در بدترین حالت باید 2 روز حبس را تحمل می‌کرد. به همین واسطه ما به اجرای احکام مراجعه کردیم و درخواست جلوگیری از اعزام او به زندان را مطرح کردیم. در نهایت مقرر شد که او خود را به زندان معرفی کند و مرخصی منجر به آزادی برای او صادر شود تا در زندان نماند اما این اتفاق رخ نداد.»

طاطائی تصریح کرد: «سه شنبه روزی بود که با زندان مراجعه کردیم تا روند معرفی به زندان و صدور مرخصی منجر به آزادی طی شود اما در زندان متأسفانه گفتند که او باید یک هفته بماند. ما روز بعد به شعبه اجرای احکام مراجعه کردیم اما چون جابه‌جایی داشتند، موفق به دیدن مقام مسئول مربوطه نشدیم. باتوجه به اینکه پنجشنبه و جمعه تعطیل بود، روز شنبه به زندان اوین مراجعه کرده و به مسئول دفتر قاضی ناظر بر زندان گفتیم که او مجموعا قرار بود 2 روز حبس تحمل کند و حالا 4 روز شده و 2 روز اضافه مانده است. در نهایت مشخص شد که یک اشتباه محاسباتی صورت گرفته و او در نهایت همان روز آزاد شد اما قانونا، 2 روز اضافه بر حکم خود، حبس تحمل کرده است.»

وکیل رویا حشمتی درباره پرونده تشکیل شده در شعبه 1091 مجتمع قضائی ارشاد هم گفت: «این دادگاه مجموعا خانم رویا حشمتی را به 13 سال و 9 حبس محکوم کرده بود. این شعبه، بابت اتهام حضور در معابر بدون حجاب شرعی، خانم حشمتی را به پرداخت یک میایون و ۲۵۰ هزارتومان جزای نقدی، بابت اتهام تشویق به فساد و فحشا به تحمل تحمل ۱۲ سال و ۶ ماه حبس، بابت اتهام جریحه دار کردن عفت عمومی به تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و بابت اتهام ساخت و انتشار آثاری که عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند، به تحمل یک سال و 3 ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۱۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد. ما به حکم صادره اعتراض کردیم.»

او با بیان اینکه «پس از اعتراض ما به حکم صادره، پرونده به شعبه 14 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد»، گفت: «خوشبختانه قضات این شعبه، با دقت نظر خاصی این پرونده را مورد رسیدگی قرار دادند و در نهایت، موکلم بابت اتهام تشویق به فساد و فحشا ‌و ساخت و انتشار آثاری که عفت عمومی را جریحه‌دار کرده، تبرئه کرد اما بابت اتهام حضور در معابر بدون حجاب شرعی، به پرداخت یک میلیون و 250 هزار تومان جزای نقدی و بابت اتهام جریحه دار کردن عفت عمومی به 74 ضربه شلاق محکوم کرد. این محکومیت در نهایت قطعیت پیدا کرد که روزچهارشنبه و همزمان با روز مادر هم متأسفانه اجرایی شد. هرچقدر هم که با شعبه اجرای احکام گفتیم که اجرای این حکم در چنین روزی مناسب نیست، نپذیرفتند و این حکم متأسفانه اجرایی شد.»

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها