|

نگرانی شدید سازمان جهانی بهداشت از خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی در غزه

رئیس سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر از عفونت‌های دستگاه تنفسی در غزه رنج می‌برند.

نگرانی شدید سازمان جهانی بهداشت از خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی در غزه

به گزارش شبکه شرق، تدروس آدهانوم، مدیر سازمان جهانی بهداشت نسبت به تهدید فزاینده بیماری‌های عفونی در نوار غزه، از زمان حمله اسراییل «بسیار نگران» است.

به نقل از لوبز، آدهانوم در شبکه ایکس نوشت: «از آنجایی که مردم به طور گسترده در جنوب غزه آواره می‌شوند و برخی از خانواده‌ها مجبور به جابجایی چندین بار و پناه گرفتن در مراکز بهداشتی پرجمعیت شده‌اند، من و همکارانم در سازمان جهانی بهداشت نگران افزایش خطر بیماری‌های عفونی هستیم.»

وی اضافه کرد که از اواسط ماه اکتبر تا اواسط دسامبر، افرادی که در پناهگاه‌ها زندگی می‌کردند همچنان دچار بیماری شده‌اند.

رئیس سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد که تقریبا ۱۸۰ هزار نفر از عفونت‌های دستگاه تنفسی رنج می‌برند، در حالی که ۱۳۶ هزار و  ۴۰۰ مورد اسهال ثبت شده که نیمی از آنها در کودکان زیر پنج سال بوده‌است.

تدروس آدهانوم همچنین اشاره کرد که ۵۵ هزار و ۴۰۰ مورد شپش و گال، ۵۳۳۰ مورد آبله مرغان و ۴۲هزار و ۷۰۰ مورد بثورات پوستی از جمله ۴۷۲۲ مورد زرد زخم گزارش شده‌است.

وی در پایان اعلام کرد: «سازمان جهانی بهداشت و شرکای آن به طور خستگی ناپذیری تلاش می‌کنند تا به مقامات بهداشتی کمک کنند که نظارت و کنترل بیماری‌ها را با ارائه داروها و کیت‌های آزمایش، شناسایی و ارائه پاسخ سریع به بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت افزایش دهند. ما در عین حال برای بهبود دسترسی به آب آشامیدنی، غذا، بهداشت تلاش می‌کنیم.»

مقاومت فلسطین به رهبری جنبش حماس، هفتم اکتبر (۱۵ مهر) عملیات منحصر بفردی را با حمله به شهرک‌های اسراییلی‌نشین منطقه «غلاف غزه» آغاز کرد و ده‌ها اسراییلی را به اسارت گرفت. کارشناسان این عملیات را یک شکست راهبردی برای رژیم اسراییل و ارتش «افسانه‌ای» ادعایی آن ارزیابی می‌کنند. این عملیات باعث آغاز تجاوزات وحشیانه ارتش رژیم اشغالگر به مناطق مسکونی در نوار غزه شد و این تجاوزات از هفتم اکتبر تا ۲۴ نوامبر (سوم آذر) ادامه داشت و پس از یک وقفه یک هفته‌ای جمعه اول دسامبر (دهم آذر) بار دیگر از سر گرفته شد.

 

منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها