|

قطر در مسیر ریلی ازبکستان-پاکستان سرمایه گذاری می‌کند

پس از درخواست مقامات ازبکستانی از قطر برای سرمایه گذاری در مسیر ریلی ترمذ ازبکستان به پیشاور پاکستان به منظور اتصال آسیای مرکزی به دریای عمان، دوحه آمادگی خود را برای این موضوع اعلام کرد.

قطر در مسیر ریلی ازبکستان-پاکستان سرمایه گذاری می‌کند

 

به گزارش شبکه شرق، «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر روز سه شنبه(۲۸آذر) با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در تاشکند ملاقات و گفت و گو کرد.

در این نشست مقامات دوحه برای اتصال آسیای مرکزی به دریای عمان از مسیر ریلی ترمذ(ازبکستان) به پیشاور (پاکستان) اعلام آمادگی کردند.

تخمین زده می شود که ساخت این پروژه که تا پایان سال ۲۰۲۷ زمان می‌برد، به ۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته باشد و تا سال ۲۰۳۰ تا ۱۵ میلیون تن بار در سال توسط خط آهن "فارو - افغانستان" جابه جا شود.

به گفته طرف ازبکستانی، این خط آهن ۷۶۰ کیلومتری حدود ۵ روز زمان تحویل بار به پاکستان و ۴۰ درصد کاهش هزینه‌های حمل و نقل را به همراه خواهد داشت.

در صورت اجرای پروژه راه‌آهن «فارو-افغانی» کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه، ازبکستان و افغانستان به بنادر پاکستان در دریای عمان متصل می‌شوند و راه جدیدی برای صادرات کالا به کشورهای خاورمیانه و جنوب شرق آسیا باز می‌شود.

 

منبع: ایرنا
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها