|

توقف عبور نفت‌کش‌ بریتیش‌پترولیوم از دریای سرخ

شرکت نفتی بریتیش پترولیوم اعلام کرد: حرکت نفتکش‌های خود را از دریای سرخ به دلیل حمله انصارالله یمن به کشتی‌های تجاری متوقف می کند.

توقف عبور نفت‌کش‌ بریتیش‌پترولیوم از دریای سرخ

به گزارش شبکه شرق از گاردین شرکت نفتی بریتیش پترولیوم از تعلیق حرکت نفتکش های خود از دریای سرخ به دلیل ریسک حملات گروه انصارالله یمن خبر داده است.

پس از اعلام تعلیق حرکت ناوگان از سوی 5 شرکت بزرگ کشتیرانی بین المللی، شرکت نفتی بریتیش پترولیوم نیز روز دوشنبه (امروز) اعلام کرد حرکت نفتکش های خود را از دریای سرخ به دلیل حمله انصارالله یمن به کشتی های تجاری متوقف می کند.

انصارالله یمن به کشتی های تجاری عازم و یا مرتبط با اسراییل حمله می کند و مقامات دولت صنعا بارها تاکید کرده اند حرکت دیگر کشتی ها در این آبراه بین المللی طبق گذشته آزاد است.

انصارالله می گوید به تلافی محاصره غیرانسانی و نسل کشی رژیم اسراییل علیه مردم غزه ناوگان تجاری عازم بنادر اسراییل را هدف قرار می دهد و مادامی که حملات اسراییل به مردم غزه ادامه داشته و این منطقه در محاصره غیرانسانی باشد، به این حملات ادامه خواهد داد.

 
 
شرکت بریتیش پترولیوم که یکی از شرکت های بزرگ بین المللی در حوزه نفت و انرژی است امروز از تعلیق حرکت ناوگان خود در دریای سرخ تا اطلاع ثانوی خبر داده است.  

این شرکت نفتی انگلیسی اعلام کرد که حمل‌ونقل در منطقه دریای سرخ را برای مدت نامعلومی متوقف کرده است و دلیل آن "وخامت اوضاع امنیتی" در بحبوحه تنش‌ها در خاورمیانه است.

بریتیش پترولیوم اولین شرکت نفتی است که مستقیما حمل و نقل خود را متوقف می‌کند و انتظار می رود طی روزهای آینده دیگر شرکت های نفتی بزرگ دنیا هم چنین کاری کنند.

بریتیش پترولیوم در بیانیه‌ای اعلام کرد: "در تجارت و کشتیرانی ما، ایمنی و امنیت افراد و کسانی که از طرف ما کار می‌کنند، اولویت این شرکت است. با توجه به وخامت اوضاع امنیتی برای کشتیرانی در دریای سرخ، شرکت بریتیش پترولیوم تصمیم گرفته است تا به طور موقت تمام ترانزیت ها از طریق دریای سرخ را متوقف کند."

این شرکت افزود: " ما این وقفه احتیاطی را تحت بازنگری مستمر، با توجه به شرایطی که در منطقه ایجاد می‌شود، حفظ خواهیم کرد."

بریتیش پترولیوم محموله های گاز طبیعی مایع، نفت و محصولات مبتنی بر نفت خود را از طریق نفتکش های بزرگ خود در دریاهای بین المللی جابجا می کند.

به طور جداگانه روز دوشنبه (امروز)، شرکت جهانی حمل و نقل کانتینری Evergreen هم اعلام کرد که سفرهای خود را در این منطقه "تا اطلاع ثانوی" به دلیل "ملاحظات افزایش خطر و ایمنی" به حالت تعلیق در می آورد.

این شرکت اعلام کرد ارسال تمام محموله هایی را که مسئولیت آنها را بر عهده دارد، چه از طریق کشتی های خود یا محموله های اجاره شده توسط شرکت های دیگر، از منطقه دریای سرخ متوقف کرده است. 

انتظار می‌رود لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده در جریان سفر منطقه ای اخیر خود، راه‌اندازی یک نیروی ائتلاف حفاظت دریایی گسترده، شامل کشورهای عربی و غربی را در منطقه دریای سرخ و تنگه باب المندب اعلام عمومی کند.

بسیاری از ناظران اما معتقدند این ائتلاف راه به جایی نخواهد برد و بسیاری از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی علاقه چندانی به ازسرگیری درگیری نظامی با انصارالله یمن ندارند.

از سوی دیگر جنبش انصارالله یمن نیز از حضور ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا در خلیج عدن و نیز تشکیل یک ائتلاف دریایی بر ضد خود استقبال کرده و گفته این کار هیچ تاثیری در عملیات های این گروه برضد کشتیرانی اسراییل در دریای سرخ نخواهد داشت و نیروهای ائتلاف را هم در سیبل اهداف این گروه یمنی قرار خواهد داد.

انصارالله گفته 2 میلیون نیروی آماده رزمی این جنبش، منتظر آمریکا و دیگر اعوان و انصارش در این منطقه هستند.

 

منبع: عصر ایران
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها