|

آیت‌الله نوری همدانی:

ساماندهی فضای مجازی و معیشت معلمان مورد توجه قرار گیرد

آیت‌الله نوری همدانی در دیدار صحرایی وزیر آموزش و پرورش، بر نظارت و توجه هر چه بیشتر بر مدارس ابتدایی تاکید نمود و تصریح کرد: مدارس پایه های ابتدایی نقش به نسبت مهمتری نسبت به پایه های متوسطه و دانشگاه ها در تربیت نسل آینده دارند. توجه به زیر ساخت ها خصوصا در مناطق محروم و دورافتاده، ساماندهی فضای مجازی و شناخت آسیب های آن و همچنین وضعیت معیشت جامعه معلمین از دیگر مسائلی هستند که باید به آن توجه داشت.

 ساماندهی فضای مجازی و معیشت معلمان مورد توجه قرار گیرد

به گزارش شبکه شرق، آیت الله نوری همدانی خواستار توجه به زیر ساخت ها خصوصا در مناطق محروم و دورافتاده، ساماندهی فضای مجازی و شناخت آسیب های آن و همچنین وضعیت معیشت جامعه معلمین شد.

این مرجع تقلید پیش از ظهر امروز در دیدار با رضامراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش و هیات همراه، ضمن تسلیت ایام فاطمیه، بر پیگیری مشکلات فرهنگیان تاکید کردند.

وی با تاکید بر اهمیت تعلیم و تربیت در سلامت جامعه و پیشرفت کشور گفت: براساس آیات و روایات یکی از مهمترین وظایف انسان، تعلیم و تربیت می باشد. امام «رضوان‌الله‌علیه» می فرمایند:«معلّمی شغل انبیا است» که بر گرفته از آیه ۲ سوره مبارکه جمعه «وَ یُعَـلِّمُهُمُ الکِتابَ وَ الحِکمَة» می باشد؛ بدانید که شغل شما شریف ترین شغل هاست.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به نامه پنجم مولا امیر المومنین علی «علیه السلام» در نهج البلاغه با مضمون «وَ إِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَةٌ» افزود: شغل، به خودی خود مسئولیت آفرین است، خصوصا شغل معلمی که هویت نسل جدید را می سازد؛ باید توجه داشت دانش آموزان بعنوان امانتی مهم به دست شما سپرده شده اند؛ فلذا انتظار آن است که افرادی شایسته در این جایگاه قرار بگیرند که خود مستلزم تربیت افرادی متخصص، متعهد و متدین است.

.وی با اشاره به تفاوت افراد در فطرت، ذوق، ادراک، استعداد و … خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین و اساسی ترین وظائف معلمین باید شناخت استعدادها و فطرت متعلمین باشد که این موضوع، نیازمند برنامه ریزی در فضای فرهنگی و تربیتی کشور، تربیت افراد متخصص و کادرسازی است؛ مولا امیرالمومنین علی «علیه السلام» در این رابطه می فرمایند: «مَن نَصَبَ نَفسَهُ للنّاسِ إماما فلیَبدأ بتَعلیمِ نَفسِهِ قَبلَ تَعلیمِ غَیرِهِ ، و لیَکُن تأدیبُهُ بسِیرَتِهِ قَبلَ تأدیبِهِ بلِسانِهِ ، و مُعَلِّمُ نَفسِهِ و مُؤدِّبُها أحَقُّ بالإجلالِ من مُعَلِّمِ النّاسِ و مُؤدِّبِهِم؛ هر که خود را در مقام پیشوایى مردم قرار دهد باید پیش از تعلیم دیگران، به تعلیم خود بپردازد و پیش از آنکه به زبانش تربیت کند، با رفتار خود تربیت نماید و کسى که آموزگار و مربّى خود باشد بیشتر سزاوار بزرگداشت است تا آن که آموزگار و مربى دیگران است».

وی در ادامه بر نظارت و توجه هر چه بیشتر بر مدارس ابتدایی تاکید نمود و تصریح کرد: مدارس پایه های ابتدایی نقش به نسبت مهمتری نسبت به پایه های متوسطه و دانشگاه ها در تربیت نسل آینده دارند. توجه به زیر ساخت ها خصوصا در مناطق محروم و دورافتاده، ساماندهی فضای مجازی و شناخت آسیب های آن و همچنین وضعیت معیشت جامعه معلمین از دیگر مسائلی هستند که باید به آن توجه داشت.

لازم به ذکر است، در ابتدای این دیدار دکتر رضامراد صحرایی به بیان گزارشی از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته سازمان آموزش و پرورش در دوران تصدی ایشان و همچنین تشریح برنامه های پیش رو پرداخت.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله نوری همدانی
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها