|

گفتگوی روسیه و اسرائیل در خصوص وضعیت غزه

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک نشست خبری اعلام کرد که روسیه و اسرائیل در مورد وضعیت نوار غزه با یکدیگر گفتگو کرده‌اند.

گفتگوی روسیه و اسرائیل در خصوص وضعیت غزه

به گزارش شبکه شرق، وی توضیح داد: روسیه برای دستیابی به آتش‌بس فوری در غزه تلاش می‌کند، این امر به جلوگیری از تلفات جدید و ارائه کمک‌های لازم به مردم نوار غزه کمک خواهد کرد. ما این موضوعات را با طرف اسرائیلی به صورت آشکار و خصوصی گفتگو می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: ارتباطات در بالاترین سطح وجود دارند, سفارت‌های ما در حال کار هستند، ما طیف وسیعی از وظایف را داریم که در دستور کار روسیه و اسرائیل است.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

به دنبال پایان آتش ‌بس‌موقت چهار روزه میان حماس و اسرائیل، قطر به عنوان یکی از کشورهای میانجی اعلام کرد که توافق حماس و تل آویو برای تمدید آتش بس به مدت ۴۸ ساعت حاصل شده است. حماس هم اعلام کرد که با قطر و مصر در مورد تمدید آتش‌بس بشردوستانه موقت برای ۲ روز دیگر، بر اساس همان شروط آتش‌بس قبلی به توافق رسیده است.

سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

 

منبع: ایرنا
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها