|

لبنان همچنان منتظر یک گشایش سیاسی است

گرچه تمامی نگاه‌ها در منطقه عربی و کل جهان به جنگ در غزه و به تبع آن تنش بین اسرائیل و حزب‌الله در جنوب لبنان معطوف شده اما تلاش‌های سیاسی برای یافتن راه برون‌رفتی از بحران نبود قدرت همچنان ادامه دارد.

لبنان همچنان منتظر یک گشایش سیاسی است

به گزارش شبکه شرق، گرچه تمامی نگاه‌ها در منطقه عربی و کل جهان به جنگ در غزه و به تبع آن تنش بین اسرائیل و حزب‌الله در جنوب لبنان معطوف شده اما تلاش‌های سیاسی برای یافتن راه برون‌رفتی از بحران نبود قدرت همچنان ادامه دارد.

رسانه‌های لبنانی به نقل از منابع آگاه در این کشور خبر دادند، فرانسوی‌ها همچنان به دنبال یافتن بستر مشترکی بین نیروهای سیاسی لبنانی هستند.

در همین راستا جان اف لودریان فرستاده ویژه دولت فرانسه در امور لبنان همزمان با آتش‌بس در غزه، خود را به بیروت رساند تا شاید بتواند روزنه‌ای برای این منظور بیابد.

با این حال به گفته این منابع، او با دیوار بتونی مستحکمی مواجه است در حالی که هر طرف لبنانی دیگری را در این بن‌بست مقصر اصلی می‌شمارد.

شنیده‌های رسانه‌های لبنانی حکایت از آن دارند که فرستاده ویژه دولت فرانسه یک جمله مشترک را از تمامی گروه‌های لبنانی شنید که مختصر آن این عبارت است: توپ در زمین ما نیست.

لودریان همچنین با ابتکار عمل گزینه سوم (نه نامزد 14 مارس و نه نامزد 8 مارس) به بیروت سفر کرده بود اما شمار قابل توجهی از جریان‌های سیاسی لبنان پاسخ صحیح و شفافی درباره این‌‌ ایده به او ندادند، این در حالی است که لودریان به امید آنکه بتواند از این ایده به عنوان بستر مشترک توافق استفاده کند، عازم لبنان شده بود.

گرچه او امید خود را از دست نداده و سفر و دیدارهای خود را بیشتر سبک و سنگین کردن اوضاع در سایه این ابتکار اعلام کرده و همچنین گفته است، مخالفان این‌‌ ایده هم اعلام کردند فعلاً منتظر می‌مانند تا ابتکار عمل فرانسه پخته‌تر شود و در آن زمان مساله تایید آن را مجدداً بررسی خواهند کرد.

 

منبع: اعتمادآنلاین
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها