|

رویترز: اسرائیل قصد دارد یک منطقه حائل در غزه ایجاد کند

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع مصری و منطقه‌ای مدعی شد که اسرائیل به چندین کشور عربی اطلاع داده که تمایل دارد به منظور جلوگیری از هرگونه حمله‌ای به سرزمین‌های اشغالی در آینده یک منطقه حائل در نوار غزه بعد از جنگ ایجاد کند.

رویترز: اسرائیل قصد دارد یک منطقه حائل در غزه ایجاد کند

به گزارش شبکه شرق، رویترز به‌نقل از منابع اسرائیل مدعی شد که رژیم اسرائیل در صدد است یک منطقه حائل بین سرزمین‌های اشغالی و غزه ایجاد کند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع مصری و منطقه‌ای مدعی شد که اسرائیل به چندین کشور عربی اطلاع داده که تمایل دارد به منظور جلوگیری از هرگونه حمله‌ای به سرزمین‌های اشغالی در آینده یک منطقه حائل در نوار غزه بعد از جنگ ایجاد کند.

سه منبع منطقه‌ای مذکور گفتند که اسرائیل به همسایگان خود مصر و اردن و امارات این ایده را اطلاع داده است.

منابع مذکور افزودند که این ایده به عربستان سعودی نیز اطلاع داده شده است. این منابع توضیح ندادند که چگونه این اطلاعات به ریاض که هیچ کانال ارتباطی رسمی با اسرائیل ندارد، رسیده است. این منابع خاطرنشان کردند که ترکیه نیز از این ایده مطلع شده است.

روزنامه «العربی الجدید» در این راستا نوشت که تاکنون هیچ کشور عربی آمادگی خود را برای مدیریت غزه در آینده اعلام نکرده است و اکثر آن‌ها حمله اسرائیل به غزه را که منجر به شهادت بیش از 15000 نفر و ویرانی بخش وسیعی از مناطق شهری در نوار غزه شد، به شدت محکوم کرده‌اند.

یکی از سه منبعی که از مقامات ارشد امنیتی منطقه‌ای است و نخواسته‌‌اند نامشان فاش شود، گفت: «اسرائیل می‌خواهد این منطقه حائل را بین غزه و اسرائیل از شمال تا جنوب ایجاد کند تا از هرگونه نفوذ یا حمله حماس یا هر گروه مسلح دیگر جلوگیری کند».

تاکنون مصر، عربستان سعودی، قطر و ترکیه پاسخی به این ایده اسرائیل نداده‌اند، مقامات اردن نیز تاکنون واکنشی نشان نداده‌ است.

یک مقام اماراتی در پاسخ به این پرسش که آیا ابوظبی در مورد منطقه حائل مطلع شده است یا خیر، مستقیماً پاسخ نداد، اما گفت که کشورش از هرگونه ترتیبات پس از جنگ که مورد توافق همه طرف‌ها  برای دستیابی به ثبات و ایجاد کشور فلسطینی باشد، حمایت خواهد کرد.

آویر فالک، مشاور سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در پاسخ به سوالی درباره ایده ایجاد یک منطقه حائل، به رویترز گفت: «این طرح جزئیات بیشتری دارد و بر اساس سه سطح بعد از نابودی حماس استوار است.»

مشاور سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو در تشریح این سه سطح گفت که این سطوح شامل خلع سلاح غزه، نابودی حماس و از بین بردن «افراطی‌گری» در نوار غزه است.

او مدعی شد: منطقه حائل ممکن است بخشی از روند خلع سلاح باشد و از ارائه جزئیات بیشتر در پاسخ به این سوال که آیا این طرح‌ها با شرکای بین‌المللی از جمله کشورهای عربی مطرح شده است، خودداری کرد.

کشورهای عربی هدف اسرائیل برای از بین بردن حماس را مردود شمرده و آن را غیرممکن توصیف می‌کنند و می‌گویند که این جنبش فلسطینی، چیزی بیش از یک نیروی مسلح است که  بتوان آن را شکست داد.

از روز شنبه (15 مهرماه) گروه‌های مقاومت غزه عملیاتی موسوم به طوفان الاقصی را در دفاع از مسجدالاقصی در برابر اقدامات و یورش‌های اسرائیلی ها آغاز کردند که طی آن مقاومت توانست به داخل اراضی 1948 نفوذ کند. این عملیات ترکیبی از عملیات زمینی، هوایی، دریایی و موشکی بود و بنا به اذعان اسرائیلی ها و ناظران، بی‌سابقه‌ترین عملیات ضد اسرائیلی در طول تاریخ اشغال اراضی فلسطین در هفت دهه گذشته بود.

 

منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها