|

چین: آمریکا حق دخالت در مسائل منطقه را ندارد

همزمان با تداوم تنش‌ها در آب‌های مناقشه‌برانگیز دریای چین جنوبی، وزارت خارجه چین امروز (پنجشنبه) گفت که ایالات متحده حق ندارد در مشکلات بین چین و فیلیپین دخالت کند.

چین: آمریکا حق دخالت در مسائل منطقه را ندارد

به گزارش شبکه شرق، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به اظهارات آمریکا که می‌گوید از فیلیپین حمایت می‌کند، گفت: ایالات متحده طرفی در موضوع دریای چین جنوبی نیست و این کشور حق ندارد در مشکلات بین چین و فیلیپین دخالت کند.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، چین و فیلیپین تاکنون چندین مواجه در دریای چین جنوبی داشته‌اند و اواسط فصل تابستان تنش بین این دو کشور بر سر برخورد گارد ساحلی پکن با چند کشتی نظامی فیلیپینی در حوزه جزایر نانشا در دریای چین جنوبی که شامل توقیف و اخراج این کشتی‌ها شد، بالا گرفت.

یکشنبه گذشته، یک کشتی چینی با یک قایق فیلیپینی برخورد کرد و مانیل «مانورهای خطرناک مربوط به مسدود کردن کشتی» را قویا محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین افزود: وعده ایالات متحده برای دفاع از فیلیپین نباید به حاکمیت و منافع دریایی چین در دریای جنوبی چین لطمه بزند و همچنین نباید ادعاهای غیرقانونی فیلیپین را تشویق کند.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با «آنتونی آلبانیز» نخست‌وزیر استرالیا در واشنگتن گفت «می‌توان به چین اعتماد کرد اما با احتیاط و حساب‌شده».

او گفت: هرگونه حمله به هواپیماها، کشتی‌ها یا نیروهای مسلح فیلیپین پیمان دفاعی دوجانبه ما با فیلیپین را به جریان می‌اندازد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فیلیپین هنوز در این خصوص اظهار نکرده است.

 

منبع: ايسنا
 

نظرسنجی

اگر در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنید، به کدام یک از گزینه‌های تایید شده رای خواهید داد؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها