|

خاطرات سال ۱۳۷۹ هاشمی‌رفسنجانی| پانزدهم مهر

سفر رهبری به قم و عدم ملاقات مراجع با ایشان، صورت خوشی ندارد

خاطرات سال ۱۳۷۹ هاشمی رفسنجانی روایت دست اول از سالی پرالتهاب و پرحادثه است. هاشمی‌رفسنجانی روز پانزدهم مهر با چند چهره سیاسی دیدار داشته‌است. از جمله این افراد سید حسن خمینی بوده‌ که در این دیدار هاشمی با خمینی از سفر رهبری به قم، وضعیت اقتصادی کشور و فعالیت جناح چپ صحبت کرده‌‌است. متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی را می‌‌خوانید.

سفر رهبری به قم و عدم ملاقات مراجع با ایشان، صورت خوشی ندارد

در منزل بودم. آقای دکتر محمود طباطبایی [جراح و متخصص مغز و اعصاب] آمد؛ معایناتی کرد و توصیه‌هایی برای حفظ سلامتی داد. از وضع اداره دولت و به خصوص در بخش بهداشت و درمان، انتقاد دارد. آقای [محمدرضا] نوری‌شاهرودی آمد. از وزارت امورخارجه انتقاد داشت و گفت، آقای [کمال] خرازی [وزیر امورخارجه]، از او خواسته است که سفری به لیبی برود؛ برای رفع مشکلاتی که در روابط بعد از سفارت او در لیبی پیش آمده؛ نپذیرفته است و گفته با یک سفر، این‌گونه امور علاج نمی‌شود. از عدم توجه دولت به امور سازندگی انتقاد نمود.

حسن‌آقا خمینی [تولیت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی] آمد.گفت، سفر رهبری به قم و عدم ملاقات مراجع با ایشان، صورت خوشی ندارد. گویا در این سفر، برنامه ملاقات با مراجع نیست. گفت، جناح چپ که نتوانسته اقدامی در جهت سازندگی بکند و حتی پس از بالارفتن قیمت نفت و تحصیل شش میلیارد دلار مازاد بودجه، سرگردان است؛ کم‌کم در محافل خصوصی خود اعتراض می‌کنند و به ارزش برنامه‌های سازندگی دولت شما و قاطعیت و بُرندگی که به کار می‌رفته، پی برده‌اند. گفت آقای [سیدمحمد] خاتمی را وادار می‌کنند که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بشود؛ گرچه اظهار تردید دارد.

عصر، جمعی از بستگان اینجا بودند. امروز هم درگیری در فلسطین ادامه داشت؛ به‌خصوص در مراسم نمازجمعه مسجدالاقصی و فشار دولت‌های اسلامی بر شورای امنیت سازمان ملل به نفع فلسطینی‌ها زیاد است و آمریکا، بسیاری از سفارتخانه‌های خود را در خاورمیانه و آفریقا، از ترس اقدامات تند مسلمانان، موقتاً تعطیل کرده است. با پخش منظره شهادت نوجوانی در کنار پدرش، عواطف مردم دنیا تحریک شده و حتی در اکثر شهرهای آمریکا، تظاهرات برپا می‌شود و استکبار شرمنده است و جوابی ندارد. در ایران، امروز در اکثر شهرها، مردم تظاهرات و راهپیمایی‌های وسیع داشته‌اند و در خیلی‌جاها، پرچم‌ آمریکا را به آتش می‌کشند و بحث مهم خطبه‌های جمعه هم همین بوده است.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها