|

واشنگتن برای عادی سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو تا پایان ۲۰۲۳ تلاش می‌کند

سفیر آمریکا در اراضی اشغالی گفت که ایالات متحده در حال تلاش برای عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی است.

واشنگتن برای عادی سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو تا پایان ۲۰۲۳ تلاش می‌کند

به گزارش شبکه شرق،  توماس نایدز، سفیر واشنگتن در تل‌آویو گفت که او به طور مستمر برای گسترش "توافقنامه ابراهیم" تلاش می‌کند؛ توافقی که ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ برای عادی‌ سازی روابط رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین در آن میانجی‌گری کرد.

وی در گفت‌وگو با شبکه «اسرائیل ۲۴» اظهار داشت: من هر روز با بحرینی‌ها، مراکشی‌ها، اماراتی‌ها، مصری‌ها و اردنی‌ها برای بهبود روابط با تل‌آویو تلاش می‌کنم.

سفیر آمریکا افزود: ما دوست داریم شاهد عادی سازی میان عربستان سعودی و «اسرائیل» باشیم و معتقدیم که این بسیار مهم است و برای دستیابی به آن تلاش می‌کنیم.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر صهیونیستی اندکی پس از تشکیل کابینه خود در اواخر سال گذشته میلادی اعلام کرد که به دنبال عادی سازی روابط با عربستان سعودی است.

مقامات سعودی یا اسرائیلی هنوز درباره اظهارات سفیر آمریکا اظهار نظری نکردند.

در همین راستا، سایت آکسیوس گزارشی منتشر کرده که در آن آمده است دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل تا پایان سال جاری میلادی تلاش می‌کند. این پایگاه به نقل از مقامات آگاه آمریکایی نوشت، کاخ سفید می‌خواهد در طول شش یا هفت ماه آینده، پیش از آنکه کمپین‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری بر دستور کار او غالب شود، توافقی را میان عربستان سعودی و اسرائیل پیش ببرد.

آکسیوس گفت، هرگونه عادی سازی میان عربستان سعودی و اسرائیل تحت نظارت آمریکا شامل به روز رسانی روابط ایالات متحده و عربستان سعودی و تعهدات مشخصی از سوی دولت واشنگتن خواهد بود. با این حال، هر توافقی ممکن است میان اعضای حزب دموکرات فاقد محبوبیت باشد و چه بسا برای بایدن هزینه سیاسی زیادی را به همراه داشته باشد.

به گفته یک مقام آمریکایی، اعتقاد بر این است که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نمی‌خواهد گام‌های تدریجی در جهت بهبود روابط با  رژیم صهیونیستی بردارد و در عوض، بر روی بسته‌ای کار می‌کند که آمریکا ارائه کرده و شامل همکاری نظامی مستحکم است.

سفارت عربستان سعودی از اظهار نظر درباره سؤالات در این زمینه خودداری کرد.

 

منبع: ايسنا
 
  • «شرق» از نشست فصلی شورای حکام و کنفرانس خبری رافائل گروسی در مورد حل چالش‌ها با تهران گزارش می‌دهد
  • «شرق» در گفت‌وگو با کارشناسان، تداوم تنش در مناسبات آذربایجان-ایران و دلایل تنش‌زایی‌های همسایه را بررسی می‌کند
  • گزارشی از رونمایی موشک هایپرسونیک با برد ۱۴۰۰ کیلومتری در حضور رئیس‌جمهوری و بازخوانی بازخوردهای جهانی آن