|

افتتاح سفارت اسراییل در ١٧ کیلومتری مرز ایران

سفارت اسرائیل در ترکمنستان افتتاح شد. این، نزدیک ترین سفارت اسرائیل به مرز ایران است.

افتتاح سفارت اسراییل در ١٧ کیلومتری مرز ایران

به گزارش شبکه شرق، سفارت اسرائیل در ترکمنستان افتتاح شد. این، نزدیک ترین سفارت اسرائیل به مرز ایران است.

وزیر خارجه اسرائیل (ایلی کوهن) روز پنجشنبه (دیروز) سفارت اسرائیل را در شهر عشق آباد افتتاح کرد. 

 

رویترز نوشت: با این اقدام نزدیک ترین حضور دیپلماتیک اسرائیل به مرز ایران ایجاد شد. این بخشی از تلاش ها برای تقویت رابطه اسرائیل با کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران است.

قبل از این یک رسانه اسرائیلی نوشته بود رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی اخیر خود با همتای ترکمنستانی، خواستار جلوگیری از سفر وزیر خارجه اسرائیل به عشق آباد و افتتاح سفارت اسرائیل در این شهر شهر بود. روزنامه یدیعوت آحارونت این خبر را به نقل از منابع خود منتشر کرده بود.  اشاره این روزنامه به مکالمه تلفنی سیدابراهیم رئیسی و سردار بردی محمداف در 18 فروردین است.

در خبر 18 فروردین سایت ریاست جمهوری (ایران) آمده است: « سید ابراهیم رئیسی عصر امروز جمعه در تماس تلفنی با سردار بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان، ضمن تبریک ماه مبارک رمضان، جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و علیه مردم فلسطین و لبنان را مورد اشاره قرار داد و بر ضرورت همگرایی کشورهای اسلامی تاکید کرد».

ایران و اسرائیل، یکدیگر را دشمن شماره یک خود می دانند. اسرائیل و ایران، یکدیگر را به رسمیت نمی شناسند و در زمینه ها و کشورهای مختلف در حال رویارویی با یکدیگر هستند. اسرائیل برای توسعه روابط با کشورهای همسایه و نزدیک با ایران، تلاش بسیاری انجام می دهد.

اسرائیل هم اکنون علاوه بر ترکمنستان، با دیگر همسایگان ایران یعنی جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه هم روابط رسمی و در پایتخت آنها سفارت دارد. اسرائیل همچنین در جنوب خلیج فارس، با دو کشور امارات و بحرین رابطه رسمی و سفارتخانه و با 2 کشور عمان و قطر، رابطه غیررسمی دارد.

فاصله شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان با مرز ایران 17 کیلومتر است. جاده ای به طول 45 کیلومتر، عشق آباد را به گذرگاه مرزی ایران متصل می کند.

 

 افتتاح سفارت اسرائیل در ترکمنستان

ایلی کوهن وزیر خارجه اسرائیل توییت کرد: "آمده ام تا سفارت اسرائیل را در فاصله 17 کیلومتری مرز ایران افتتاح کنم و سلسله نشست هایی را با رئیس جمهوری و دیگر مسوولان ترکمنستان داشته باشم". 

مراسم افتتاح سفارت اسرائیل در عشق آباد با حضور وزیران خارجه دو طرف برگزار شد. سفرای امارات، اوکراین و آمریکا از جمله میهمانان این مراسم بودند.

وزیر خارجه اسرائیل اضافه کرد: با رئیس جمهوری ترکمنستان دیدار کردم. او گفت که در فکر ایجاد سفارت در اسرائیل با هدف تقویت و تعمیق روابط دو کشور است.

با وجود اینکه روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و ترکمنستان از 30 سال قبل برقرار شد اما در همه سال های اخیر هیات محدود نمایندگی اسرائیل در عشق آباد مستقر بود و اسرائیل سفارتخانه ای در این کشور اسلامی نداشت. ترکمنستان نیز در اسرائیل سفارت ندارد.

این نخستین سفر یک وزیر خارجه اسرائیل به ترکمنستان بعد از 29 سال است. در سال 1994 یعنی تنها سه سال بعد از سقوط شوروی و اعلام استقلال ترکمنستان شیمون پرز وزیر خارجه وقت اسرائیل به عشق آباد سفر کرد.

 

مراسم افتتاح سفارت اسرائیل در عشق آباد پایتحت ترکمنستان

وزیر خارجه اسرائیل قبل از این به باکو پایتخت جمهوری آذربایجان سفر و با الهام علی اف رئیس جمهوری دیدار داشت. جمهوری آذربایجان به تازگی سفارت خود را در شهر تل آویو افتتاح کرد. 

وزیر خارجه ترکمنستان (راشد مریدوف) هم به خبرنگاران همراه وزیر خارجه اسرائیل گفت افتتاح سفارت اسرائیل در عشق آباد، نمونه بسیار درخشان از دوستی ماست.

وزیر خارجه اسرائیل هم این سفر به ترکمنستان را "تاریخی" توصیف کرد و گفت: روابط اسرائیل با قدرت انرژی در آسیای میانه، اهمیت استراتژیک دارد.
ترکمنستان همسایه شمال شرقی ایران و واقع در شرق دریای خزر، منابع بزرگ گاز دارد.

دیدار وزیر خارجه اسرائیل (ایلی کوهن) با رئیس جمهوری ترکمنستان (سردار بردی محمدوف) - عشق آباد

ایلی کوهن ادامه داد: قصد داریم در روابط اقتصادی با ترکمنستان شامل کشاورزی، آب، فناوری، مرزبانی و ... را توسعه بدهیم. بدون شک دو کشور از این افزایش همکاری استفاده می کنند.

ترکمنستان سیاست بی طرفی را دنبال می کند و به همین دلیل در هیچ دسته بندی و ائتلاف و گروه بندی سیاسی - نظامی عضو نمی شود. ترکمنستان کشور منزوی به شمار می آید و از نظر بسیاری، بعد از کره شمالی، دومین کشور بسته جهان است.

وزیر خارجه  اسرائیل در این سفر با گروهی از یهودیان ترکمنستان هم دیدار داشت.

خبرنگار روزنامه "اسرائیل امروز" که وزیر خارجه اسرائیل را در این سفر همراهی می کرد نوشت یکی از مهمترین مشکلات این یهودیان عدم امکان سفر به اسرائیل است زیرا به دلیل نبود خدمات کنسولی و سفارت اسرائیل در عشق آباد آنها نمی توانند ویزا بگیرند.این خبرنگار نوشت افتتاح سفارت اسرائیل در ترکمنستان می تواند گامی برای مهاجرت یهودیان این کشور به اسرائیل باشد.

رویترز افزود: حجم تجارت ترکمنستان با ایران اندک است و دو کشور درباره تقسیم مرزها در دریای خزر و استفاده از منابع نفت وگاز در این دریا اختلاف نظر دارند. 
این اختلاف نظر مانع از ساخت خط لوله انتقال گاز ترکمنستان به اروپا در بستر دریای خزر شده است.

دولت فلسطین (تشکیلات خودگردان) از دولت ها می خواهد تا قبل از پایان اشغال فلسطین توسط اسرائیل، برپایی دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس، از برقراری روابط با اسرائیل خودداری کنند.

 

منبع: عصر ایران
 

نظرسنجی

لاجوردی، نماینده مجلس گفته: «تا ۳ سال آینده با قانونی که تصویب کردیم، جامعه در با حجاب شدن تغییر چشمگیری می‌کند.» آیا قانون «عفاف و حجاب» می‌تواند به رعایت حجاب منجر شود؟
  • رضاخواه: در اعتراض به تبانی‌ها برای لاپوشانی تخلفات، از هیئت تحقیق و تفحص استعفا دادم
  • نگاهی به روز اقتصادی صحن و تحلیل تصمیم اقتصادی مجلس برای مقابله با بنگاه‌داری بانک‌ها در گفت‌وگو با نمایندگان