|

تعطیلی مجدد مدارس دخترانه در شرق افغانستان

مقامات طالبان بار دیگر مدارس دخترانه مقطع متوسطه را در ولایت پکتیا در شرق افغانستان تعطیل کردند.

تعطیلی مجدد مدارس دخترانه در شرق افغانستان

به گفته شاهدان عینی و گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی، مقامات طالبان بار دیگر مدارس دخترانه مقطع متوسطه را در ولایت پکتیا در شرق افغانستان تعطیل کردند. این مدارس با وساطت ریش‌سفیدان و مدیران مدارس برای مدتی باز شده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اوایل ماه جاری، چهار مدرسه دخترانه مقطع متوسطه در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا و یک مدرسه در شهرستان سمکنی، بدون مجوز رسمی از وزارت آموزش طالبان شروع به کار کردند.

روز شنبه اما هر پنج مدرسه بار دیگر به دست طالبان بسته شدند.

بر اساس پست‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، ده‌ها دانش‌آموز گریان که برخی از آنها با برقع بلند و برخی دیگر با لباس مدرسه و حجاب سفید بودند، روز شنبه در خیابان‌های گردیز اعتراض کردند.

سخنگوی دولت طالبان و مقام‌های وزارت آموزش افغانستان در این رابطه اظهارنظری نکرده‌اند.

یک سال پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، دختران نوجوان هنوز از رفتن به مدرسه منع می‌شوند. با وجود وعده‌های قبلی، به نظر می‌رسد که تندروها در دولت تحت رهبری طالبان که محدودیت‌های شدیدی را برای دسترسی دختران و زنان به تحصیل و مشاغل اعمال می‌کنند، در راس هستند.

طالبان همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اوت ۲۰۲۱ کنترل این کشور را دوباره به دست گرفتند. این گروه متعهد شد که از حقوق زنان "در چارچوب اسلام" محافظت کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از طالبان خواسته تا به سرعت سیاست‌ها و رویه‌ها را در قبال زنان و دخترانی که از تحصیلات متوسطه منع شده‌اند، تغییر دهد. رهبران طالبان اشاره کردند که ممکن است مدارس را در مارس ۲۰۲۲ بازگشایی کنند، اما در عوض این تصمیم را به تعویق انداخته و گفتند: "ما نمی‌گوییم که این مدارس برای همیشه تعطیل خواهند ماند!"

 
 

 

 
  • گفت وگوی «شرق» با مستندساز و پژوهشگر تاریخ معاصر به مناسبت چهل و یکمین سالگرد حادثه ۷ مهر
  • صداوسیما با برپایی مناظراتی با حضور جامعه‌شناسان و فعالان سیاسی تک‌صدایی رسانه‌ای را به حاشیه برد
  • «شرق» از یک وعده بر زمین‌ مانده درباره ساماندهی‌ مطالبات و جلوگیری از آسیب‌های تجمع خیابانی گزارش می‌دهد
  • نقد رادیکالیسم، ضرورت توجه به مطالبات و نفی اعتراض‌های غیرمدنی در گفت‌وگو با جلال میرزایی، استاد علوم سیاسی
  • خزعلی با اعلام پیگیری وضعیت زنان بازداشت‌شده خبر داد‌:
  • دادستان کل کشور تکلیف کرد که بازداشتی‌های اعتراضات اخیر بدون سابقه کیفری و قرائن اطمینان‌آور با توجیه و ارشادات لازم آزاد شوند