|
کدخبر: 851549

لاوروف: ناتو نگرانی‌های امنیتی ما را نادیده گرفت

وزیر امور خارجه روسیه گفت: ناتو نگرانی‌های امنیتی روسیه در مورد پیوستن اوکراین به این ائتلاف را نادیده گرفت و خاطرنشان کرد که مسکو از برنامه‌های توسعه طلبانه ناتو نگران است.

با ورود جنگ اوکراین به ششمین ماه خود، وزیر امور خارجه روسیه یکشنبه گفت که مسکو درهای مذاکره با کی‌یف را نبسته و بار دیگر غرب را به مانع تراشی در مسیر مذاکرات صلح متهم کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در جمع نمایندگان دائم اتحادیه عرب در قاهره افزود که ناتو نگرانی‌های امنیتی روسیه در مورد پیوستن اوکراین به این ائتلاف را نادیده گرفت و خاطرنشان کرد که مسکو از برنامه‌های توسعه طلبانه ناتو نگران است."

لاوروف گفت: ما نگرانی‌های امنیتی ما مشروع است اما نگرانی‌های ما در مورد گسترش ناتو و دستیابی اوکراین به سلاح‌های غربی شدیدا نادیده گرفته شد و غرب مصمم است برای کی‌یف سلاح بفرستد.

او گفت که کشورهای ناتو نمی‌توانند امنیت خود را با تهدید امنیت یک کشور دیگر حفظ کنند. اوکراین دشمنی با روسیه را برگزید و به ناتو اجازه داد تا به سمت مرزهای روسیه گسترش یابد. اروپایی‌ها بر این باورند که ناتو حق تسلط دارد و هر طور که می‌خواهد عمل کند اما نمی توان اجازه داد که ناتو به هرچه می‌خواهد دست یابد و آن طور که می‌خواهد خواسته خود را اجرا کند.

وی توضیح داد که توافق مینسک نقض شده است، کی‌یف مناطق ممنوع اعلام شده (بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی) را بمباران کرده و اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرد و هنگام نقض توافقات مینسک اقدامی نکرد.

وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد که نظام کی‌یف عمدا مانع تکلم به زبان روسی در شرق اوکراین شده و دست به گسترش نژادپرستی و احساسات ضد روسی و حمایت از نازیسم زد.

لاوروف همچنین به روابط میان مسکو با جهان عرب اشاره و تاکید کرد که روابط روسیه و کشورهای عربی بر پایه دوستی و صمیمیت استوار است.

وی در سخنرانی خود با بیان این که عملیات روسیه در اوکراین ادامه خواهد داشت، گفت: ما دلایل آغاز عملیات نظامی در اوکراین را توضیح دادیم.

لاوروف بار دیگر یادآور شد که غرب مانع از پیشبرد روند مذاکرات صلح با اوکراین شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در رابطه با بحران غلات هم گفت: نیروهای روسی گذرگاه‌های دریای سیاه را برای عبور کشتی‌های حامل غلات ایمن کردند، اما اوکراین موفق به انجام این کار نشد.

وی با بیان اینکه قرار است به زودی ششمین نشست مجمع همکاری عربی - روسیه برگزار شود، خاطرنشان کرد: با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب به توافق رسیدیم تا برنامه‌های تکمیلی برای تقویت روابط با کشورهای عربی در زمینه های مختلف تدوین شود.

لاوروف همچنین از موضع "معتدل" کشورهای عربی در قبال بحران اوکراین قدردانی و تاکید کرد که روسیه آماده گفتگو با جهان عرب و همه کشورهای جهان است.

این مقام روسی با بیان این که مسکو پیشنهادهایی را درباره مذاکرات به دولت اوکراین ارائه کرده اما پاسخی دریافت نکرده، عنوان داشت درهای مذاکره با اوکراین باز است.