|
کدخبر: 850271

رهبر طالبان: ما خواهان روابط دیپلماتیک با تمام کشورها هستیم

رهبر طالبان گفت: ما خواستار تعامل و روابط دیپلماتیک با تمام کشورهای جهان از جمله آمریکا هستیم.

ملا هبت‌الله آخوندزاده رهبر طالبان امروز چهارشنبه (15 تیر) در پیامی به مناسبت عید سعید قربان گفت: «ما خواستار تعامل و روابط دیپلماتیک با تمام کشورهای جهان از جمله آمریکا هستیم.»

به گزارش فارس، رهبر طالبان در ادامه پیام خود اظهار داشت: «به کشورهای همسایه و سایر کشورهای جهان این اطمینان را می‌دهیم که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌شود و از سایر کشورها می‌خواهیم که در امور داخلی ما هیچ گونه مداخله ننمایند.»

این در حالی است که روز گذشته خاک ازبکستان آماج چندین راکت از خاک افغانستان قرار گرفت.

وی افزود: «ما به شمول آمریکا به تمام جهان در چارچوب تعامل و تعهدات متقابل مناسبات دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی حسنه و قوی می‌خواهیم و آن را به خیر تمام جهت‌ها می‌دانیم.»

در پیام آخوندزاده، همچنین آمده است: «امارت اسلامی به روند تعلیم و تربیت توجه خاص می‌کند، خصوصا به تربیت فرزندان از لحاظ دینی و در کنار آن به تربیت علوم عصری آنها.»

رهبر طالبان افزود: «امارت اسلامی به تمام مشکلاتی که مردم ما با آن دست و گریبان هستند واقف می‌باشد. تقویت اقتصاد، بازسازی و رفع مشکلات مسوولیت مشترک ما و ملت می‌باشد. بیایید که دست به دست هم بدهیم، در تمام امور مشروع از همدیگر حمایت کنیم و کشور را با دستان خود آباد و مرفه بسازیم.»

آخندزاده همچنین خواستار حمایت مردم افغانستان از دولت تازه تاسیس این گروه شد. 

پیش از این رهبر طالبان در سخنانی در نشست علمای افغانستان گفته بود که «دنیا به آسانی دولت جدید را نخواهد پذیرفت و اگر ما حدود شرعی را برقرار کنیم این مقابله بیشتر نیز می‌شود».

وی افزود: «هدف اصلی ما جهاد و دور ساختن کفار و بیگانگان از افغانستان بود تا تا اینکه فضای کنونی حاصل شود و ما هیچگاه به دنبال آسیب رساندن به مردم نبودیم.» 

به گفته وی، طالبان از حمایت بسیاری از مردم و کشورهای جهان برخوردار است و این نشان می‌دهد که این گروه در مسیر درستی قرار دارد.

هبت‌الله آخندزاده در سال‌های اخیر در انظار عمومی حضور نیافته و به صورت مخفیانه زندگی کرده است. به‌دنبال تسلط طالبان بر افغانستان، تنها یک عکس از او منتشر شد. طالبان گفته بودند که این عکس او پس از تسلط بر افغانستان و در کتابخانه‌ای در شهر قندهار گرفته شده است.

همچنین در سال‌های اخیر نوارهای صوتی منتسب به او هم از سوی طالبان منتشر نشده بود.

پیشتر انس حقانی، از اعضای ارشد این گروه گفته بود که هبت‌الله آخندزاده در قندهار زندگی می‌کند و به‌دلیل نگرانی از هدف‌ قرار گرفتن توسط هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا در انظار عمومی ظاهر نمی‌شود.