|
کدخبر: 847668

طالبان: از ورود بنزین بی کیفیت ایران به کشور جلوگیری کردیم

مسئولان اداره استاندارد نیمروز افغانستان اعلام کرده‌اند که از وارد شدن ۵۰۰ هزار لیتر بنزین بی‌کیفیت به کشور جلوگیری کردند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه کشور صادرکننده محموله ۵۰۰ هزار لیتری بنزین به افغانستان مشخص نیست، گفت: تاکنون از ورود هیچ محموله بنزین ایران به افغانستان جلوگیری نشده و ممکن است این محموله برای کشور دیگری باشد که از مسیر ایران به افغانستان ترانزیت شده است.

مسئولان اداره استاندارد نیمروز افغانستان اعلام کرده‌اند که از وارد شدن ۵۰۰ هزار لیتر بنزین بی‌کیفیت به کشور جلوگیری کردند.

این موضوع باعث شده تا برخی در فضای مجازی از ممانعت واردات بنزین ایران به افغانستان صحبت کنند بدون آنکه بدانند این بنزین برای ایران است و یا از مسیر خاک ایران ترانزیت شده است.

همچنین همین منتقدان، سناریوی خود را بر مبنای همان یک خط خبر افغانستان تکمیل کرده‌اند و تاکید دارند که دلیل جلوگیری از واردات بنزین ایران به افغانستان، حضور بنزین ارزان روسیه و دامپینگ این کشور در بازار افغانستان است.

در این زمینه رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآروده‌های نفتی ایران  بیان کرد که تا کنون افغانستان هیچ کدام از محموله‌های بنزین ایران را برگشت نزده است.

وی ادامه داد: اینکه این بنزین برای کدام کشور است هنوز مشخص نیست و شاید بنزین عراق باشد که از مسیر خاکی ایران به افغانستان ترانزیت شده است.

سید حمید حسینی با اشاره به اینکه با روی کار آمدن حکومت جدید در افغانستان، بخشی از افراد حاضر در مناسبات اقتصادی این کشور تغییر کرده‌اند، گفت: از همین رو در بعضی موارد ناهماهنگی‌هایی اتفاق افتاده است. به طور مثال در یک مورد در مرز ماهیرود، محموله‌ای که توسط یک تاجر افغان خریده شده بود و دیگر متعلق به ایران نبود، متوقف شد و بعد از پرداخت جریمه، محموله به داخل خاک افغانستان رفت.

جلیل سالاری افزود: بخشی از صادرات تعهداتی است که در دولت قبل انجام شده اما بنزین را تحویل ندادند.