|
کدخبر: 844677

آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

امروز (۲۴ آوریل/ ۴ اردیبهشت) درهای حوزه‌های اخذ رای ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران (۸ به وقت پاریس) گشوده شد.

همزمان با آغاز رسمی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، امروز (یکشنبه) مردم فرانسه برای انتخاب رئیس جمهوری کشورشان برای دوره ای پنجساله پای صندوق‌های رای می‌روند؛ انتخاباتی که مرحله اول آن دو هفته پیش برگزار شد و امانوئل مکرون و مارین لو پن به مرحله دوم راه یافتند.

امروز (۲۴ آوریل/ ۴ اردیبهشت) درهای حوزه‌های اخذ رای ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران (۸ به وقت پاریس) گشوده شد تا فرانسویان از میان ۲ نامزد یکی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فعلی و نماینده حزب راست میانه و مارین لو پن نماینده حزب راست افراطی «مجمع ملی» دست به انتخاب بزنند.

در نخستین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که دو هفته پیش (یکشنبه ۱۰ آوریل/ ۲۱ فروردین) و با حضور ۱۲ نامزد برگزار شد، مکرون با کسب ۲۷.۸ و لو پن با ۲۳.۱ درصد آرا به دور دوم راه یافتند. در این دو هفته علاوه بر تبلیغات سنتی و حضور نامزدها در شهرهای مختلف، دو نامزد در یک مناظره تلویزیونی نیز شرکت کردند.

از جمعیت حدود ۶۷ و نیم میلیون نفری فرانسه، ۴۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند اما به طور سنتی مشارکت در دور دوم انتخابات کاهش می‌یابد. آخرین نظرسنجی‌ها رقم خوردن پایین ترین نرخ مشارکت و گذشتن از رکورد کمترین مشارکت در دور دوم انتخابات مربوط به سال ۲۰۱۷ میلادی را محتمل می دانند و پیش بینی می کنند که ۲۸ تا ۳۲ درصد افرادی که برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده بودند پای صندوق ها نمی آیند.

شعبات اخذ قرار است ساعت ۱۹ امروز به استثنای شهرهای بزرگی چون پاریس، مارسی، بوردو، نانت، نیس و تولوز که یک ساعت فرصت بیشتر برای حضور در رای گیری پیس بینی شده است، بسته شود و از ساعت ۲۰ دقیقه به وقت محلی (۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران) باید منتظر اعلام نتایج اولیه بود.

ساعت رای‌گیری در سرزمین‌های ماورای بحار متفاوت است؛ رای گیری در حوزه سن پییر و میکلن، ساعت ۸ به وقت محلی (ظهر دیروز به وقت پاریس) آغاز می‌شود. ساکنان حوزه پولینزی ساعت ۲۰ به وقت پاریس به پای صندوق ها می روند. همچنین آغاز رای گیری در مناطف لارئونیون و مایوت نیز به ترتیب ساعت ۶ و ۷ صبح به وقت پاریس اعلام شده است. رای گیری در کشورهای قاره آمریکا نیز به دلیل اختلاف ساعت زودتر از فرانسه آغاز شده است.

اتباع فرانسه در سایر کشورها نیز در سفارت و کنسولگری ها پای صندوق رای خواهند رفت. تنها فرانسویان ساکن شانگهای به دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی در این شهر و صارد نشدن مجوز گشایش کنسولگری فرانسه برای برگزاری انتخابات امکان حضور در دور نخست انتخابات را نخواهند داشت. این درحالی است که پیشتر چهار هزار و ۸۴۸ رای دهنده فرانسوی ساکن این شهر در ماه دسامبر برای شرکت در انتخابات پیش روی کشورشان ثبت نام کرده‌ بودند.

انتخابات امروز دور دوم دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری پنجم فرانسه و یازدهمین انتخابات با حضور و مشارکت مستقیم مردم محسوب می‌شود.

آخرین نظرسنجی‌ها مکرون را با اختلاف ۱۰ تا ۱۵ درصد آرا پیروز این انتخابات پیش‌بینی می‌کنند. برپایه برآوردها، مارین لو پن ۴۲.۵ تا ۴۴.۵ درصد آرای دور دوم انتخابات را به خود اختصاص خواهد داد. این میزان برای مکرون ۵۵.۵ تا ۵۷.۵ درصد خواهد بود.