|
کدخبر: 844308

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت:

منابع آزادشده صرف بدهی‌ها می‌شود

سخنکوی دولت گفت: ماهانه ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته در این دولت پرداخت می‌شود. منابع آزادشده صرف تصفیه بدهی‌های گذشته که به دولت به ارث رسیده می‌شود.

علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت طی سخنانی در نشست خبری درباره تعامل و ارتباط دولت و مجلس، اظهار داشت: صلاحیت‌های نظارتی مجلس شورای اسلامی حق قانونی است و دولت و مجلس در چارچوب وظایف قانونی خود تعامل خوبی دارند و در اوایل هفته‌ی جاری جلسه صمیمانه مشترک بین دولت و مجلس برگزار شد که نمایندگان و اعضای کابینه حضور داشتند و موارد از سوی دو طرف مطرح شد.

وی با بیان اینکه وزرای دولت مستمر و بدون انقطاع در رفت و آمد به کمیسیون‌ها و در تعامل با مجلس هستند، افزود: طبیعتا نگاه مشترک هر دو مجموعه به یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات مردم و موضوعاتی از جمله گرانی‌ها هست و اختلاف دیدگاه‌های کارشناسی در یافتن راهکار حل مشکلات طبیعی است. امید است در این رفت و آمدها و در مسیر هم‌فکری دولت و مجلس و سایر بخش‌ها، گام‌های اساسی در حل مشکلات مردم و کنترل گرانی برداشته شود.

سخنگوی دولت هم‌چنین عنوان کرد: طرح‌هایی برای تقویت تولید و اشتغال‌آفرینی در دست بررسی است که از جمله این طرح‌ها؛ طرح حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان شامل بخشودگی مالیاتی نیز شده است .

وی افزود: طرح وزارت بهداشت نیز پس از وزارت جهاد کشاورزی در حوزه دانش بنیان در کمیسیون تخصصی دولت با قید فوریت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بهادری‌جهرمی با اشاره به دیدارهای رمضانی رئیسی با اقشار مختلف، بیان کرد: در ایام ماه مبارک رئیس‌جمهور دیدارهای کم‌نظیر، متنوع، صریح و چهره به چهره با نخبگان حوزه‌های مختلف داشته‌ و این روند تا پایان ماه مبارک ادامه دارد.

وی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: حل بحران کم آبی اولویت دولت است. در قانون 1401 به این مشکل به صورت ویژه پرداخته شده و مدیریت بحران کم‌آبی نیازمند تعامل مردم و دستگاه‌ها برای مدیریت مصرف است.

جهرمی تصریح کرد: 9 جلسه به ریاست معاون اول در این زمینه برگزار شده‌ است؛ طرح شیرین‌سازی انتقال آب دریا اصلی‌ترین طرحی است که پیشرفت‌های فیزیکی قابل قبولی داشته‌ و هم‌زمان برای تامین آب شرب به تامین آب صنعت و کشاورزی هم توجه می شود؛ طرح اضطراری آب رسانی به استان اصفهان پیشرفت بالای 95 درصدی داشته است و در خوزستان با پیشرفت بالای 40 درصدی همراه بوده ؛ هم‌چنین طرح انتقال آب دریا برای تامین آب صنایع به یزد بیشتر از 60 درصد پیشرفت داشته است.

سخنگوی دولت در زمینه علت طرح موضوع مبارزه با دست‌های پشت پرده گرانی از سوی رئیس‌جمهور، تاکید کرد: عوامل گرانی روشن است. مثلا حجم نقدینگی 4 هزار میلیارد که  به دولت به ارث رسید تورم زا است و آثار آن بلند مدت است. بودجه 1401 احکامی دارد که آثار تورمی به جای می‌گذارد همانند اصلاح ارز 4200 و احکامی از این دست.

بهادری‌جهرمی گفت: کسری‌های بودجه از سال قبل نیز تاثیرگذار است. در خصوص جلسه چهارشنبه دولت در کنار مباحث ناظر به گرانی در خصوص اقدامات سودجویانه بیان شده که به طور خاص در بازار میوه و تره بار بود که در واکنش به این گزارش رئیس‌جمهور خطاب کردند که در کنار کنترل تورم از عامل اخیر که اقدامات سوداگران است نباید غافل بود و پشت پرده آنها باید بررسی شود.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه وضعیت ابقای مدیران دولت قبلی در ساختار اجرایی کشور اظهار داشت: رئیس‌جمهور تاکید دارند بانیان وضع موجود نمی‌توانند حل‌کننده مشکلات باشند. کسانی که کارایی لازم را خواهند داشت می‌توانند ابقا شوند و در غیر این صورت نمی‌توانند با دولت همکاری داشته باشند. اخیرا دستوری از سوی رئیس‌جمهور به معاونت اجرایی صادر شد که کارگروهی تشکیل شود برای مدیرانی که تعیین تکلیف نشده‌اند.