|
کدخبر: 843261

ترامپ: وقتی پیروز نشدم، ایران خوشحال‌ترین کشور بود

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا گفت: وقتی من در انتخابات پیروز نشدم، او (مون جائه این) خوشحال‌ترین شخص بود و چین... نه، ایران خوشحال‌ترین کشور.

دونالد ترامپ در سخنان اخیر خود اعتراف کرد که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ مقابل جو بایدن پیروز نشد.

به گزارش وب‌سایت روزنامه گاردین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا که از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ مدعی تقلب انتخاباتی و رأی‌دزدی شده بود، در مصاحبه اخیر خود گفت: من در انتخابات پیروز نشدم.

ترامپ این اعتراف را در گفت‌وگویی ویدئویی با هیئتی از تاریخ‌نویسان انجام داد، گفت‌وگویی که توسط جولیان زلیزر، ویراستار کتاب «ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ: اولین ارزیابی تاریخی» هماهنگ شده بود.

ترامپ با توصیف تلاش‌هایش برای واداشتن کره جنوبی به پرداخت هزینه بیشتر در قبال کمک نظامی آمریکا گفت، با پیروزی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰، مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی از «خوشحال‌ترین» رهبران جهان بود.

ترامپ گفت: «وقتی من در انتخابات پیروز نشدم، او (مون جائه این) خوشحال‌ترین شخص بود و چین... نه، ایران خوشحال‌ترین کشور.»

او ادامه داد: «قرار بود کره‌جنوبی ۵ میلیارد دلار در سال به ما بدهد، ۵ میلیارد دلار! اما وقتی من در انتخابات پیروز نشدم، معلوم است که خوشحال شد.»

ترامپ همچنین بار دیگر ادعای تقلب در این انتخابات را تکرار کرد و گفت: «در انتخابات تقلب شد و از دست رفت.»

عدم پذیرش شکست در انتخابات توسط ترامپ، موجب حمله‌ای مرگبار به ساختمان کنگره آمریکا در ششم ژانویه ۲۰۲۱ شد و همچین تلاش برای باطل کردن انتخابات در دادگاه‌های ایالات کلیدی را در پی داشت - که غالبا با شکست مواجه شد.